Davutoğlu: Yeni Türkiye sayesinde başörtüsü Meclis'te

Davutoğlu: Yeni Türkiye sayesinde başörtüsü Meclis'te
Davutoğlu: Yeni Türkiye sayesinde başörtüsü Meclis'te
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yeni Türkiye'de başı kapalı kadınlarımız onurla Meclis'e girebiliyorsa bu Ak Parti'nin başarısıdır" dedi. Konuşmasında kadına yönelik şiddete de değinen Davutoğlu "Bütün erkeklere sesleniyorum. Erkeklik onuru, kadınlık onuruna sahip çıkmakla başlar" açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul Kadın Kolları Kongresi’nde konuşuyor. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Eski Türkiye ’de benim makamımda oturan bir başbakan, milletin oyu ile Meclis’e gelmiş bir kadın milletvekiline erkekleri tahrik ederek, ‘Bu kadına haddini bildirin’ dedi. Yeni Türkiye’de başı kapalı kadınlarımız onurla Meclis’e girebiliyorsa bu Ak Parti ’nin başarısıdır. Bir daha bu topraklarda ne Meclis’te, ne sokaklarda hiç kimse kadınlık onurunu çiğneyemeyecektir, kadınlık onuruna hakaret edemeyecektir. Yeni Türkiye’de artık herkes istediği gibi düşünecek, istediği gibi giyinecek, istediği gibi Meclis’e girecek.

Bütün erkeklere sesleniyorum. Erkeklik onuru, kadınlık onuruna sahip çıkmakla başlar. Kadınlık onurunu çiğneyen erkeklik onurunu taşıyamaz. Biz demokrasiye en çok kadınlarımızın sahip çıkacağına inanıyoruz. Hiçbir şekilde hiçbir kadının onurunun çiğnenmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkede bir başbakanın ‘bu kadına haddini bildirin’ sözünden dolayı bütün kadınlardan özür diliyorum. Onun adına da özür diliyorum. Bir kadının onurunun çiğnenmesine, hayat felsefesine müdahale edilmesine en başta biz karşı çıkarız. Biliniz ki kadın haklarının savunucusu Ak Parti’dir, Ak Parti olacaktır.