Davutoğlu Yukarı Karabağ Sorunu hakkında konuştu

Davutoğlu Yukarı Karabağ Sorunu hakkında konuştu
Davutoğlu Yukarı Karabağ Sorunu hakkında konuştu

Ermenilerin modernize ettiği Hocalı Havaalanı'nda uçuşların başlamasının çözüm sürecine zarar vereceğini söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenilerin modernize ettiği Hocalı Havaalanı'nda uçuşların başlamasının çözüm sürecine zarar vereceğini söyledi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) Bakanlar Toplantısı için Azerbaycan 'ın başkenti Bakü'de bulunan Davutoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, her konuda olduğu gibi havaalanı konusunda da Azerbaycan'la dayanışma içinde olduklarını ve Ermenistan 'ın adımının iyi niyetli bir adım olmadığını belirtti.

Esas hedefin çözüm olduğunu ve herkesin çözüme yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Havaalanı uçuşlara açılırsa, bu çözüm sürecine zarar verecektir" dedi.

Türkiye 'nin, Güney Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu söyleyen Davutoğlu şöyle konuştu: "Barışın sağlanması için herkes ülkelerin sınır bütünlüğüne saygı göstermelidir. Türkiye, Azerbaycan'ın işgal edilmiş toprakları konusunda ilkesel bir tutum takınarak konunun toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesinden yana. Fakat maalesef 20 senedir bu sorun çözülmedi. Türkiye bu sorunun çözülmesi için elinden gelen çabayı yapacaktır." (aa)


  ETİKETLER:

  Azerbaycan

  ,

  Ermenistan

  ,

  Türkiye