Davutoğlu: Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama daha doğru ama...

Davutoğlu: Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama daha doğru ama...
Davutoğlu: Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama daha doğru ama...
Başbakan Davutoğlu, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama gibi bir yol belirlenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Ama biz böyle bir yönlendirme içine girmeyiz" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11 yıl aradan sonra yeniden yapılan Avrupa Birliği-Türkiye zirvesine giderken yolda gazetecilerin sorularını cevapladı. MİT TIR’larına ilişkin soruşturmada o dönemde hedefin kendisi, Tayyip Erdoğan ve Hakan Fidan olduğunu söyleyen Davutoğlu, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili olarak ise "Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama gibi bir yol belirlenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Ama biz böyle bir yönlendirme içine girmeyiz" ifadelerini kullandı.

Hürriyet yazarı İsmet Berkan'ın bugünkü yazısında aktardığına göre Başbakan Davutoğlu'nun uçaktaki gazetecilerle sohbeti sırasında değindiği konular özetle şöyle:

TAHİR ELÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

"Teröristler, açıklamanın 100 metre yakınına silahlı bir şekilde geliyorlar ve polise ateş açıyorlar. Olayı tetikleyen terörist. Polis bir mukabelede bulunmak zorunda kalıyor. 100 metre ötede de Tahir Elçi açıklamayı bitirmiş, orada hayatını kaybediyor. Bir çapraz ateş içinde kalmak mı, bilinçli olarak o sırada kargaşadan istifade etmek isteyen bir provokatörün atışı mı, tespit edilecek. Burada asli fail terör örgütüdür. Eğer polise yönelik o saldırı, kargaşa olmamış olsa ne ateş etme ihtimali olur ne de birinin öldürülmesi olayı yaşanmış olurdu."

RUSYA'YLA KRİZ: TÜRKİYE İDARESİ ZOR BİR ÜLKE

"Türkiye idare bakımından zor bir ülke. Her an bir olayla karşılaşabiliyorsunuz. Hükümet listesini konuşacağımız sabah uyandığımda Genelkurmay Başkanı aradı. Bu, her şeyi ikinci sıraya iten bir gündem var demektir. Hükümet kuracağım ki krizi yöneteceğim. Hükümet olmanın ağır sorumluluğunu hepimize gösteriyor. Arkasından AB zirvesine gidiyoruz, hem Tahir Elçi’nin ölümü hem gazeteci tutuklamaları bir anda gündeme geliyor. Bu da Türkiye’de başbakan olmanın kaderi. 

Biz ve Rusya soğukkanlı şekilde olaya yaklaşmamız halinde kontrol edilebilecek bir krizdir. Rusya’nın pilotunu kaybetmesi nedeniyle hissettiklerini anlıyoruz ama onların da bizim sınırlarımızı koruma hassasiyetimizi anlaması lazım."

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’E TUTUKLAMA

"Devlet sırrı diye bir gerçeklik var. Bu kadar kriz yaşanırken, devlet birçok tedbiri almak zorunda. Aldığınız bu tedbirler saptırılarak ve kurallar da aşılarak yalan yanlış yorumlarla devleti zora sokacak şekilde devlet sırları yayınlanırsa bu suçtur. Dünyanın her yerinde suçtur. Dönüp yargının her adımında hükümeti suçlamak da doğru değil. Ama esas olan tutuksuz yargılanmadır. Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama gibi bir yol belirlenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Ama biz böyle bir yönlendirme içine girmeyiz.

Olayın birinci hedeflerinden biri de bendim. MİT TIR’ları operasyonları yapıldığında cuma günü Harran’daydım. Büyükelçiler toplantısı yapılırken yaşandı. Üç kişi hedefe konuldu. O zamanki Başbakanımız (Tayyip Erdoğan). Dışişleri Bakanı olarak ben ve MİT Müsteşarımız (Hakan Fidan). Üçümüzün doğrudan hedefe konulması olayıdır. Daha sonra odamızın dinlenmesi de aynı sürecin devamıdır. Üçümüzü de uluslararası ceza mahkemesine çıkarmak için yürütülen haince bir faaliyet. Benim odamı da dinleyen aynı çete. O yayınlar da bu kumpası destekleyen yayınlar."


  http://www.radikal.com.tr/148287014828701

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BEN DE PAYLAŞIYORUM ,SN.DAVUTOĞLUYLA AYNI DÜŞÜNCELERİ... - ARAGORA

  Esas olan tutuksuz yargılamadır.Tutuklu yargılama halleri bellidir.Kaçma ve kanıtları karartma hali...Yurt dışına çıkış yasaı koyarsın..Adli kontrole alırsın..Kanıtlar zaten bugüne kadar toplanmış olmalıydı...Devlet sırrını ifşa etmişlerse ceza alırlar..Etmedilerse almazlar..Tırları jandarma yakalıyor..gazeteci haber yapıyor..Gazeteci eğer kendisi gidip o tırları yakalayıp haber yapmış olsaydı ,evet gazeteci ifşa etmiş olacaktı.Ama ,Devletin Jandarması;yani İçişleri Bakanına bağlı bir kuvvet yakalıyor..Bu ne demektir?Devlet kendini ifşa etti demektir.eeee o zaman ne oluyor şimdi ?Gazeteci mi devlet sırlarını ifşa etmiş oluyor?ABd deki Wikiliks olayında ,devletin sırlarını bizzat o ekip çalmış ve ifşa etmişti.Kaçtı başındaki adam.Şimdi Rusyada..ABD nin onu dava etmesi çok doğaldır.Ama burada sır olayı yapan da ,yakalayan da devlettir.Gazetecilerin suçlanması yanlıştır.Beraat edeceklerini umarım..