Davutoğlu'dan çatışmasızlık çağrısına yanıt

Davutoğlu'dan çatışmasızlık çağrısına yanıt
Davutoğlu'dan çatışmasızlık çağrısına yanıt
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ceylanpınar'da konuştu. Davutoğlu, "Türk, Kürt, Alevi, Sünni kim olursa olsun bu vatanın evlatları birdir. Şimdi diyorlar ki 'çatışmasızlığa dönelim', evet dönelim. Hiçbir zaman çatışmayı savunmadık biz. Hiçbir zaman şiddeti savunmadık" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde konuştu. IŞİD saldırısında şehit düşen Astsubay Mehmet Yalçın Nane'nin Kilis'teki karakolunu ziyareti sonrası Şanlıurfa'ya giden Başbakan, şehit edilen polisler Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak'ın görev yaptığı Ceylanpınar Karakolu'nu ziyaret etti, ardından belediye başkanlığı binası balkonundan halka seslendi.

“Şehidimizin kanına girenlerin hesabını mutlaka sorarız” diyen Başbakan, “Buradan ilan ediyorum, 23 Temmuz'da Yalçın yiğidimizi öldüren DAEŞ terör örgütü veya herhangi bir başka örgüt, Suriye'den ülkemize bir tehdit teşkil ederse aynen 23 Temmuz gecesi gibi tepelerine biner, cezalarını veririz" dedi.Başbakan Davutoğlu, PKK 'yı kastederek, “Nasıl DAEŞ'in haddini bildirdiysek, onların da haddini Kandil’de bildirdik, her yerde de bildireceğiz” diye konuştu.

ÇATIŞMASIZLIK ÇAĞRISINA YANIT

HDP’nin çatışmasızlık çağrısına değinen Başbakan, şunları söyledi: “Şimdi diyorlar ki 'çatışmasızlığa dönelim', evet dönelim. Hiçbir zaman çatışmayı savunmadık biz. Hiçbir zaman şiddeti savunmadık.Ama çatışmasızlıktan kasıtları, yine başka bir gece ilerde polislerimizi katledecekler de biz sessiz kalacağız diye düşünüyorlarsa, eğer çatışmasızlıktan kastettikleri, şehirlerimizin etrafında işkence yaptıkları mahkeme veya şeyler kurmak, oralarda vatandaşlarımızdan haraç almayı kastediyorlarsa, buradan sesleniyorum, bir daha kamu düzenini bozan kim olursa olsun, ne niyetle olursa olsun mutlak suretle cezalandırılacaktır.

Eğer çatışmasızlıktan kastettikleri, kendilerine uymadığı, kendilerine seçimde yenilgi tattırdığı için Menderes gibi kardeşlerimize suikast yapmaksa, buna izin vermeyeceğiz. Aramıza fitne sokamayacaklar. Devlete uzanan, millete uzanan eller kırılsın. Gidiyorlar Brüksel'den yardım istemeye gidiyor, oralarda konuşuyorlar. Çünkü Ceylanpınar'ın yüzüne bakmaya yüzleri yok. Allah şahit olsun ki kıyamete kadar buradayız. Kamu düzenini bozan mutlak suretle cezalandırılacaktır. Bir daha kamu düzenini ozan kim olursa olsun, mutlak suretle cezalandırılacaktır. "

'NE ZULÜM NE FAİLE MEÇHULLER'

Ceylanpınar’da gördüğü tablonun kendisini çok etkilediğini söyleyen Başbakan, “Ne 12 Eylül’ün zulümleri, ne 90’ların faili meçhulleri ne de şimdinin PKK’sı olacak” dedi. 

AA