Davutoğlu'ndan çatışmasızlık çağrılarına yanıt: Silahları gömün

Davutoğlu'ndan çatışmasızlık çağrılarına yanıt: Silahları gömün
Davutoğlu'ndan çatışmasızlık çağrılarına yanıt: Silahları gömün
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Konya İl Teşkilatı'nın toplantısında yaptığı konuşmada çeşitli çevrelerin PKK'ya ve hükümete yaptığı 'çatışmasızlık' çağrısına yanıt verdi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, çeşitli çevrelerin hükümete  ve terör örgütü PKK 'ya yaptığı 'çatışmasızlık' çağrısına yanıt verdi. Başbakan Davutoğlu, " Türkiye 'de silahlar bırakılana, meşru güvenlik güçlerimiz dışında tek bir silahlı unsur kalmayana kadar mücadele devam edecek. Silahları gömün. Değil toprak altına, magmaya kadar gömün" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasının önemli satır başları şöyle:

'ÇATIŞMASIZLIK' YANITI

"Yurt içinde ve yurtdışında birtakım çevreler, çatışmasızlık ortamına girilsin çağrısı yapıyor. Türkiye'de silahlar bırakılana, meşru güvenlik güçlerimiz dışında tek bir silahlı unsur kalmayana kadar mücadele devam edecek. Silahları gömün. Değil toprak altına, magmaya kadar gömün.

SÖZCÜ GAZETESİ MANŞETİNİ ELEŞTİRDİ

Bugün, adını anmak istemeyeceğim, çok satan, yalanlarıyla ünlü bir gazete... Belki okumuşsunuzdur. Bugün bu gazete manşetinden, yıllarca gece-gündüz millete hizmeteden bazı bakanlarımızı da manşetten göstererek, bu Kürt kardeşlerimizin fotoğraflarını göstererek 'Bunlar mı milli' diye sordu. Bu zihniyet, ırkçılığın en adi örneğini ortaya koyuyor.

DAVUTOĞLU'NDAN YSK KARARINA TEPKİ

Başbakan Davutoğlu, CHP 'nin başvurusuyla YSK'nın, Ak Parti 'nin seçim şarkısındaki 'Haydi Bismillah' sözünün, seçim propagandasında kullanılmasını yasaklamasını da eleştirdi. Davutoğlu, "Allah aşkına Türkiye'de Haydi Bismillah demek, Bismillah'ın olmadığı bir iş olur mu? Bir şarkıda Bismillah geçtiği için devreye girmişse, bu bizim gönlümüzdeki, yüreğimizdeki Bismillah'ı söylemeye engel olabilir mi? İşte söylüyorum; Haydi Bismillah. Bunlar bu milletin mayasında. Bunların üzerinden ideolojik kavga yapmak isteyenler milletle kavga ederler. Milletle kavga edene millet prim vermez. Bizim bu anlamda yolumuz, Bismillah diye yola çıkan, evladını Bismillah diyerek cepheye gönderen anaların yoludur. Tabii YSK kararlarına saygılıyız ama önemli olan bu konuda CHP'nin harekete geçmiş olmasıdır. Örtüler bazen kalkıyor ve kimin ne ile kavgalı olduğu ortaya çıkıyor." diye konuştu.