Davutoğlu'ndan Diyarbakır'daki patlama açıklaması: En çok hükümeti etkiler

Davutoğlu'ndan Diyarbakır'daki patlama açıklaması: En çok hükümeti etkiler
Davutoğlu'ndan Diyarbakır'daki patlama açıklaması: En çok hükümeti etkiler
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'da gerçekleştirilen canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, HDP mitinginde meydana gelen patlamalarla ilgili şu sözlerle değerlendirme yaptı: Nihai araştırmalar yapılıyor ama açık bir şekilde bir sabotaj, bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Kirli bir el var burada, bu kirli eli deşifre etmek lazım.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu NTV-Star TV ortak yayınında gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle: 

'DİYARBAKIR PATLAMASININ ARDINDAKİ KİRLİ ELİ BULACAĞIZ'
- Nihai araştırmalar yapılıyor ama açık bir şekilde bir sabotaj, bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Kirli bir el var burada, bu kirli eli deşifre etmek lazım. Önceliğimiz vatandaşlarımız sağlığı ve güvenliği. Bunun arkasındaki kirli eli bulup çıkaracağız.

- Bunun arkasında AK Parti var gibi şeyler duyuyorum. Akıl var fikir var. AK Parti 'nin tek bir şiddet eyleminin içinde olduğu görüldü mü? Böyle bir gelişme en çok hükümeti etkiler. Buradan hareketle hükümetimin, partimin, seçimin güvenliğine dönük, imalı da olsa suçlamada bulunulursa, buna da ben net ve açık tepkimi koyarım. Hiçbir şekilde kimse, AK Parti ve hükümeti zan altında bırakamaz. Burada meşruiyeti olan bir hükümetin meşru yollarla ülkeyi sükunetle seçime götürme çabası var. 

Diyarbakır'da HDP mitinginde iki patlama


'DEMİRTAŞ'I ARADIM AMA ULAŞAMADIM'

- Telefonla görüşmek için Sayın Demirtaş'ı aradım ama ulaşamadım. Herhalde dönecek vakti olurdu diye düşünüyorum. Nihayetinde ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı arıyor. Dayanışma için arıyoruz. Şu ana kadar böyle bir tutumda, böyle bir tabloda doğrusu kanalların iletişime açık olması lazım. 

- Yarın son gün hepimiz meydanlarda demokrasi ve sağduyu mesajları vermeliyiz. Şu ana kadar da bu mesajlar verildi. Sayın Demirtaş'ın açıklamasını da gördüm. Bu mesajları verdi. Ben, bir ihtimal, başka yerlerden başka mesajlar da geldiği için söylüyorum. Sayın Demirtaş'ı kast ederek söylemedim. Onun mesajlarında bu sağduyu boyutu vardı ama aynı esnada aynı partiden başka yerlerden gelen sesler doğrusu yadırgayıcı ortam çıkartıyor.

'HÜKÜMETİ KURAR KURMAZ İLK İŞİM...'

-
Seçim sonrasında hükümeti kurar kurmaz yapacağım ilk iş, çözüm süreci mekanizmasını tekrar aynı formatta devreye sokmak ve 'nerede kalmıştık' diyip yolumuza devam etmek. HDP barajı aşsa, herkes bunun paydaşı, HDP de paydaşı ama tek paydaşı değil. Tekelleştiremez. Çıkıp da 'Ben Kürtleri temsil ediyorum' diyemez. Biz Kürtleri de biz temsil ediyoruz, Sünnileri de, Alevileri de. Herkes temsil edebilir. Bir parti çıkıp, 'benim tekelimde' diyemez.

YENİ ANAYASA

- Diyarbakır'da hükümeti kurunca ele alacağım 10 şeyi anlattım. İlki anayasa olacak. Ne entice olursa olsun, şimdiden çağrıda bulunuyorum. Koşul olmadan oturalım anayasayı konuşalım, tanımlayalım. Biz başkanlık sistemini doğru buluyoruz. Alevi vatandaşlarımızın sorunlarıyla da ilgileneceğiz. Herkes kendi mahallesine sığınmaya kalkıyor. Bu çok tehlikeli. Birilerinin her yere gidiyor olması gerekir. Kimse gidemezse demokrasi de kalmaz. Şu an her yere bir tek biz gidebiliyoruz. Şu anda herkesle konuşan, her yerden aday gösterebilen AK Parti'dir. Bu bir gerçeklik. AK Parti'yi denklemden çıkardığımızda Türkiye 'de Irakvari bir tablo çıkıyor ortaya. 

Piknik tüpünün içine yerleştirilmiş bomba çıktı


KOALİSYON TARTIŞMALARI

- Biz her ikisini de düşünmüyorum. İkisinin de ihtimalini düşünmüyorum. Benim gündemimde yok. Balkon konuşması nasıl olacak diye zihnimde demliyorum. 8 Haziran'dan itibaren nasıl bir kompozisyonla bunu nasıl devam ettiririz diye düşünüyorum. Bütün vatandaşlarımızı sandığa çağırıyorum. Bize oy vermeyecek olanları da sandığa davet ediyorum.