Davutoğlu'ndan, 'her şey ortaya saçılır' diyen bakana: Saçılırsa saçılsın

Davutoğlu'ndan, 'her şey ortaya saçılır' diyen bakana: Saçılırsa saçılsın
Davutoğlu'ndan, 'her şey ortaya saçılır' diyen bakana: Saçılırsa saçılsın
Yolsuzlukla suçlanan 4 bakanın, Meclis Komisyonu'ndaki kritik oylama öncesi görüştükleri Başbakan Davutoğlu'nun, "Yüce Divan'a kendi isteğinizle gidin" önerisine karşılık, bu durumda "AK Parti ve yöneticileriyle de ilgili çok sayıda bilginin ortaya saçılacağını" söyledikleri belirtiliyor.

RADİKAL – Yolsuzlukla suçlanan 4 bakan, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar’ın, AK Parti grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ile Mahir Ünal ile birlikte, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun karar oylamasını yapacağı 22 Aralık’tan bir gece önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla kritik bir görüşme yaptıkları ortaya çıktı. Hürriyet gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek’in haberine göre, 21 Aralık gecesi 2.5 saat süren toplantıda AK Partili komisyon üyelerinin ‘Yüce Divan’a gönderme’ eğilimini öğrenen Davutoğlu, 4 eski bakana, “Kendiniz gitmek istediğinizi açıklayın” dedi. Bir bakanın AK Parti’yle ilgili çok sayıda bilginin ortaya saçılacağını söylemesi üzerine de Davutoğlu, “Saçılacaksa saçılsın” diye sert tepki gösterdi. Ancak 4 eski bakanın temsilci seçtiği Çağlayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşünce, komisyon üyelerinin tavrı değişti.

AK Partili 4 eski bakan, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda Yüce Divan’a gönderilmekten kurtuldu. Oylama sonrasında ortaya çıkan bilgilere göre, Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili üyeleri 4 eski bakanı Yüce Divan’a göndermek istedi. Ancak 4 eski bakanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ı devreye sokmasının ardından durum değişti.

KRİTİK 2.5 SAAT
Hürriyet Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek’in aktardığına göre, Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili üyeleri, 22 Aralık 2014 günü yapılacak karar oylaması öncesinde, AK Parti TBMM Grup Yönetimi ile görüşmelerde, “Yüce Divan yönünde oy kullanacağız” mesajını verdi. Bunun üzerine, AK Parti grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mahir Ünal, 4 eski bakan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 21 Aralık akşamı Başbakanlık Konutu’nda 2.5 saatlik kritik bir toplantı yaptı.

‘YÜCE DİVAN’A GÖNDERME EĞİLİMİNDELER’
Toplantı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ünal’dan bilgi istemesi ile başladı. Ünal, diğer Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın bilgi sahibi olduğunu söyledi. Komisyonun AK Partili üyeleriyle görüştüklerini anlatan Elitaş da, “Yüce Divan’a gönderme eğilimindeler” bilgisini paylaştı. Bunun üzerine Davutoğlu, konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile de görüştüğünü anımsatarak, bakanlara, “O zaman onlar bu yönde karar almadan siz kendiniz gitmek istediğinizi açıklayın” dedi.

‘KONGREDE YANINIZA OTURABİLECEK MİYİM?’
Davutoğlu’nun bu sözlerinin ardından 4 eski bakan tek tek kendi pozisyonlarını aktardı. Zafer Çağlayan, Yüce Divan’a gitmemeleri gerektiğini belirterek, “Bize sahip çıkmalısınız” diye tepki gösterdi. Egemen Bağış ile Muammer Güler, benzer beklentilerini dile getirseler de bu yönde bir çağrı yapılması halinde katılabileceklerini beyan etti. Muammer Güler, Davutoğlu’na, “Biz gidelim desek Yüce Divan’da sahip çıkacak mısınız? Ya da yanınızda dolaşmamıza izin verecek misiniz? Aday yapacak mısınız? Mesela Mardin Kongresi’nde beni yanınıza oturtacak mısınız?” diye sordu. Bir bakan, Yüce Divan’a gidilmesi halinde sadece kendileriyle ilgili değil, AK Parti ve AK Parti yöneticileriyle ilgili çok sayıda bilginin ortaya saçılacağını ve tartışılacağını söyledi. Davutoğlu’nun buna tepkisi sert oldu, “Saçılacaksa saçılsın” sözleri tartışmayı bitirdi.

CUMHURBAŞKANI’NA GİTTİLER
Toplantıda 4 eski bakan, Davutoğlu’ndan bekledikleri desteği alamazken, Yüce Divan’a gitme isteğini deklare etme talebi de kabul edilmedi. Durumlarını Cumhurbaşkanı ile paylaşmayı kararlaştıran 4 eski bakan, Zafer Çağlayan’ı temsilci seçti. Çağlayan, Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrasındaki 2 haftalık süre içinde komisyon üyelerinin kararı değişti. Bir AK Parti yetkilisi, “Üyeler kararlarını nasıl değiştirdiler?” sorumuza, “Başkan Hakkı Köylü dışında bütün üyeler genç çocuklar, partide siyaset yapmaya devam etmek, yeniden aday olmak istiyorlar. Bunun etkisi olmuştur” karşılığını verdi.

Egemen Bağış oylaması yenilenir mi?


  http://www.radikal.com.tr/127837012783708

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  planlari tikir tikir isliyor... - baizzet1925_379

  Önce retçi AKP`lileri devreye sokup namuslu milletvekilleride varmis dedirterek Erdogan`a gidisin yolunu kestiler. Simdide Bakanlari Partiten attik havasiyla AKP`yi temizledik imajini vermek istiyorlar. Ama Davutoglu bu tiyatroyu yediremeyecek, yoksa o bakanlar Erdogan`ni da çukura çekecekler, bunuda en iyi bile kisi Erdogan. Yani oynanan oyu gene bir AKP klasigi...

  bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? - asu555@kahkaha.com

  her şey ortaya saçılırsa saçılsın diyeceksin sonra oy vermeden ortadan kaybolacaksın hemde hayırcı birine vekalet vererek!

  Radikal'in Haberi Bile? - Hayal Denizi03

  Radikal Gazetesinin şu Haberi Bile Ana muhalefet ve Yavru muhalefetin ne kadar çaresiz ellerde olduğuna işaret ediyor. Şayet güçlü muhalefet lideri olsaydı, yolsuzluk ve usulsüzlüğe bulaşan bakanlar değil maun sarayın da yüce divana sevki hiç de zor değilmiş. Türkiye'de ciddi şekilde muhalefet sıkıntısı yaşanıyor. Rahmetli Ecevit ve ya "Bir Bilen " Süleyman Demirel olsaydı İhtidarın külünü savurur, çeçini harmanlar, ipliğini pazara çıkarttırdı. Sultan İbrahim yatsın kalksın Kılıçtaroğlu ile Bahçeliye her vakit namazından sonra dua etsin!

  sonra emirle oy veriyorlar deyince kiziyorsunuz - keryil

  bir yolsuzuk oylamasinda, sahsen bunun sorusturulmasi gerektigini dusundugu halde cumhurbaskani istedi diye "sorusturulmasin" oyu verilmis yani. bakin basbakan bile degil, cumhurbaskani. sebep? acikca ileride de aday gosterilmek istedikleri icin. belli ki bundan sonra kimin milletvekili adayi olacagina cumhurbaskani karar verecek. dev demokrasi gercekten. meclis komisyonunun kararlari cumhurbaskaninin keyfine gore belirleniyor. bize biraz daha ak parti'nin yaptigi demokratik atilimi, tesis ettigi hukuk ortamini filan anlatin lutfen. heyecanli oluyor. fantastik kurgu en sevdigim turdur zaten.

  ülkem adına üzüntü - keremaras

  Daha ne kadar üzerini örtebileceksiniz ki. Bakanlar şantaj yapacak konuma gelmişlerse kokuşmuşluğun nerelere uzandığı da ortaya çıkmış oluyor. Midem bulanıyor. Değer miydi...

  Başka ülkede olsa yer yerinden oynar, bizde her günki olay - generalduncan

  Olaylara nereden bakarsanız skandal üstüne skandal. Cumhurbaşkanının parti lideri gibi davranması mı dersiniz, soruşturma kurulu üyelerine baskı yapması mı dersiniz, soruşturma kurulu kararlarının parti meclisinde alınması mı dersiniz, elle tutulacak yeri yok. Bu olayda ismi geçen kişilerin de yatacak yeri yok.

  _saçılmayacağını mı_ - burak akif

  hala düşünüyorlar, ufak bir sızıntıda bütün pisliklerini kendileri ortaya dökecek ve birbirlerinin ipini pazara çıkaracaklar.