Davutoğlu'ndan Putin'e çağrı: Tansiyonu düşürelim

Davutoğlu'ndan Putin'e çağrı: Tansiyonu düşürelim
Davutoğlu'ndan Putin'e çağrı: Tansiyonu düşürelim
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ziyaretinde Putin'e "Türkiye Rusya ile her konuyu görüşmeye hazırdır. Hiçbir ambargo tek taraflı işlemez. Putin'e çağrım, önce söylem düzeyinde tansiyonu düşürelim" dedi.

RADİKAL - Resmi temasları kapsamında Azerbaycan'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile heyetler arası görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "Türkiye ve Azerbaycan istikrarlı büyüyen iki ülke. Azerbaycan'la ilişkilerimiz hep üst düzeyde oldu. TANAP karşılıklı güvenle hayata geçirildi. TANAP projesi için elden gelen her şey yapılacak. TANAP'ın 2018'den önce bitirilmesi için anlaştık. Türkiye'nin kalkınması Azerbaycan'ın kalkınmasıdır. Türkiye üzerinden enerji sevkiyatı en güvenli yol. Hedefimiz ticaretimizi 15 milyar dolara çıkarmak. Savunma sanayiinde ortak çalışmalarımız sürecek. Kafkasya ve çevre bölgelerde barışın sağlanması Türkiye Azerbaycan ilişkilerine büyük ölçüde bağlıdır. Sayın Cumhurbaşkanına Suriye'deki son gelişmeler ve düşen uçakla ilgili bilgi aktardım. 

Hava sahamız bizim için kutsaldır. Suriye krizinden en çok etkilenen ülke Türkiye'dir. Dünya bu krizi seyrederken 8 milyar dolar harcayarak 2 milyon kardeşimizi ülkemizde ağırladık.

"HİÇBİR AMBARGO TEK TARAFLI İŞLEMEZ"

Bizim hiçbir ülkemizin toprağında gözümüz yok. Türkiye Rusya ile her konuyu görüşmeye hazırdır. Bugün Çavuşoğlu ve Lavrov Belgrad'da buluşacak. Müzakere etmeyeceğimiz tek şey sınırlarımız ve egemenlik hakkımızdır. Rusya'nın ambargo kararı büyük bir çelişkidir. Kendilerine ambargodan hoşnut olmayan başkalarına da uygulamamalıdır. Hiçbir ambargo tek taraflı işlemez. Putin'e çağrım, önce söylem düzeyinde tansiyonu düşürelim."
DHA