Davutoğlu'ndan Rojava açıklaması!

Davutoğlu'ndan Rojava açıklaması!
Davutoğlu'ndan Rojava açıklaması!
BM görüşmeleri için ABD'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suriye'nin Rojava bölgesinde bir Kürt bölgesi oluşturulması konusunda, "Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz" dediği bildirildi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Rojava’da bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında, “Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” dediği bildirildi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne yakın Rûdaw sitesine açıklamalar yaptığı belirtilen Davutoğlu, Demokratik Birlik Partisi (PYD) için de, “PYD, Esed ve PKK ’yla olan ilişkileri hakkında açık bir tutum sergilemelidir” dedi.

Davutoğlu'nun Rûdaw'da yer alan açıklamaları şöyle:

“DEAŞ’a karşı mücadelede, her ülkeye yardımda bulunmaya hazırız. Çünkü DEAŞ hepimiz için tehdittir. Ancak şunu unutmamalıyız, DEAŞ 3 yıl önce yoktu. DEAŞ’ı kim kurdu? Esed’in işlediği suçlar ve zorbalığı DEAŞ’ı ortaya çıkardı. Sadece Esed rejimi DEAŞ’e taktiksel yardımda bulundu. Esed Rakka ve Deyr ez Zor bölgelerini bombalayarak ılımlı muhalif güçleri buradan çıkarttı ve DEAŞ’ın girmesini sağladı.”

IŞİD ve Esed’in birbirini beslediğini ifade eden Davutoğlu, Suriye’deki Sünniler’in Esad’a karşı birlik içinde olması gerektiğini belirterek, “Esed’in ortadan kaldırılması, DEAŞ’ın ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Davutoğlu, IŞİD’in varlığının Esad’a yaradığını ve Esad’ın uluslararası güçlere, IŞİD’e karşı mücadele için destek talebinde bulunduğunu söyledi.

ROJAVA'NIN STATÜSÜ 

Başbakan Davutoğlu, Rojava’da bir Kürt bölgesinin oluşturulmasına ‘ılımlı muhalefetle birliktelik’ durumunda destek vereceklerini söyledi: “Suriye Kürtleri, Türkmenlerle Araplar gibi akrabamızdır. Ilımlı muhalefetle birlikte oldukları sürece her türlü kazanımlarını destekleriz. Kürt, Arap, Türkmen, Sünni, Alevi, Nusayri, Hıristiyan ya da Müslüman. Bütün Suriyeliler kardeşimizdir. Biz hiçbirine karşı değiliz.”

PYD’ye ilişkin ise Davutoğlu, “Ancak aynı zamanda Esed’le ittifak halinde olup ondan destek alan ve Türkiye ’ye saldıran PKK’yla ilişkisi bulunan PYD’nin Esed rejimi ve PKK’yla ilişkilerini kesmesi konusunda açık tutum sergilemesi gerekiyor” diye belirtti.

PKK’yla ilişkisi bulunan her tarafın Türkiye’ye karşı olduğunu söyleyen Davutoğlu, “DEAŞ ve PKK’yla ilişkili herhangi bir grubun saldırısı olursa, Türkiye’nin kendini savunma hakkı vardır. Ancak Suriye’de yaşayan bir grup olarak Kürtlere de Arap ve Türkmenlere olduğu gibi destek veririz” ifadelerini kullandı. (Rûdaw)