Davutoğlu'ndan, Rusya, İran ve Irak'a mesaj

Davutoğlu'ndan, Rusya, İran ve Irak'a mesaj
Davutoğlu'ndan, Rusya, İran ve Irak'a mesaj
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, Rusya'nın yaptırımlarından etkilenmeyeceklerini, İran'ı sağduyuya davet ettiklerini ve Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını söyledi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

AB İLE İLİŞKİLER

1 Kasım seçimlerinin ardından başlayan süreç adım adım ilerliyor. Hükümetimiz güvenoyu alarak çalışmalarımıza yoğun bir şekilde başladı. 29-30 Kasım'da Brüksel'de AB zirvesine katıldım. Bu zirve önemli bir dönüm noktası oldu. Bugün AB liderleriyle ortak bir noktaya geldik, bundan memnunuz. AB'ye tam üyelik bizim için son derece önemlidir. Bu süreci hızladırmakta kararlıyız. 

Ulusal eylem planımızı titizlikle uygulamaya geçireceğiz. En geç Ekim 2016'de Türkiye vatandaşları vizesi olarak Avrupa'ya seyahat edebilecekler. Bu zirve bir yeniden başlangıç olmuştur. Bundan böyle yılda 2 kez zirve gerçekleştireceğiz. 

AB zirvesinde Suriyeli kardeşlerimizi için de önemli kazanımlar elde ettik. Bu çerçevede AB ülkeleri Türkiye'ye acil insani yardım sağlayacak, mali yardım sağlayacak. Türkiye külfet paylaşımı konusunda diğer ülkelerle hareket edecek. AB, 3 milyar Euro ödemeyi taahhüt etti. Türkiye'nin bu paraya ihtiyacı olduğu iddiası yalandır. Biz bugüne kadar mezhep, ırk ayırmadan yardıma koştuk. İleride bugünlerin tarihi yazıldığında Türkiye bağrını açmış olarak altın harflerle yazılacak. Bu zor günler geçer ama aşımızı paylaştığımız Suriyeli kardeşlerimiz onyıllarca bunu gelecek nesillere aktaracaklar. 

KIBRIS VE AZERBAYCAN ZİYARETLERİ

KKTC ve soydaşlarımız her vesileyle yüreğimizdedir. Azerbaycan'da ikili ilişkilerimizi ele aldık. Buradan Sayın Aliyev'e selamlarımı iletiyorum. Her ne hal olursa olsun, kardeş Türkiye Cumhuriyeti'nin yanındayız diyerek dosta düşmana nerede durduklarını gösterdi. Ortak proje ve inisiyatiflerimiz bölge ülkelerine hizmet edecektir. Bütün kardeşlerimize TBMM çatısı altından selam ve sevgilerimizi gönderiyorum.

Biz Avrupa halkıyız, biz olmadan Avrupa'nın tarihi de, geleceği de yazılamaz. Biz bir Asya halkıyız, biz olmadan Asya'nın tarihi de, geleceği de yazılamaz. Biz Asya'nın da, Avrupa'nın da kimliğini özümsemiş bir milletiz. Hiçbir kompleks hissetmeden kudretinde buluyoruz. Bunu yapabilecek imkana da, kudrete de sahibiz. 

AK PARTİ'DE DEĞİŞİMLER

Türkiye'yi kuşatan bir kabine oluşturduk. Parti teşkilatı olarak MYK'mızı yeniledik. Büyük reformlar için aşkla işbaşına geçtik. Diğer partilerde kurultay, kongre tartışmaları başlarken, biz partimizi tazeleyerek yolumuza devam ediyoruz. AK Parti kadroları her şeyi bilir de, yorulmayı bilmezler. Siyasetimizin tamamı gençler içindir. 

Hükümet olarak bizi yoğun bir takvim bekliyor. Reformlar için hazırlıklarımızı yaptık. Beyannamemizde ve hükümet programımızda yer alan bütün reformları hayata geçireceğiz. Kimse ben seçildim ve mesele kapandı gibi rehavete kapılmamalıdır. Çok kapsamlı, çok yönlü reform paketlerimiz var. Perşembe günü eylem planımızı paylaşacağız. 

1 KASIM SEÇİMLERİ SONRASI HÜKÜMET ÇALIŞMALARI

1 Kasım'ın verdiği en önemli mesaj yapıcı reformlar istenildiğidir. Biz eleştiriden korkmayız. Muhalefet partilerinden tek ricamız empati yapmalarıdır. Objektif olmaya yönelemediler. Bahçeli biraz önce yine müfteri bir dil kullandı. Parti içinde diktatörlüğünü ilan eden Bahçeli, bizi, Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef almaktadır. Kendi koltuğunuzu kaybetmemek için sarıldığınız bu hakaretamiz dilin hesabını da bu millet sorar. Bugüne kadar bir daha üzülerek ifade ediyorum ki, rakiplerimizden siyasi olgunluğu göremedik. 

Geçen hafta çok önemli iki temas gerçekleştirdik. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle bir araya geldik. Böyle bir dönemde geçici bütçe ile girmeyelim dedim. Her ikisiyle de ayrı ayrı görüştüm. İstediğiniz kadar eleştireceksiniz. Ümit ederdim ki, bu konuda güzel bir başlangıç yapalım isterdim. Mümkün olmadı. Bu TBMM'ye yakışmadı. Bu anamuhalefet partisine yakışmadı. Sayın Kılıçdaroğlu'na bir hususu hatırlatmak istiyorum. Empati yapmasını. Biz muhalefet partilerine yönelik yapıcı dilimizi kullanmaya devam edeceğiz. Hiçbir siyasi partinin hükümete destek verdiği için kaybedeceğine inanmıyorum. İstiyoruz ki bu yeni dönemde ülkenin gelişmesi için elini taşın altına koysun. Muhalefet partilerine reform paketleri öncesi tekrar çağrıda bulunuyorum; gelin Türkiye'nin geleceğini birlikte inşa edelim. Siyaseti her türlü vesayetten kurtaralım. Çalışmalara katkı verin. Eksikleri, doğruları paylaşın. Bu çağrımız samimi bir çağrı. 

RUSYA KRİZİ

Rusya ile bir gerilim yaşıyoruz. Türkiye'nin hava, deniz sahasını korumak bizim için haktır. Biz Suriye topraklarına müdahalede bulunmadık. Milleti bilinmeyen bir uçağa bizim sınırlarımız içinde müdahale ettik. Herhangi bir ülkeyi hedef almadık, savunma görevimizi yaptık. Belgelerimizi ortaya koyduk, Rusya dışında uluslararasında kabul gördü. 

Rus yönetimi beklediğimiz olumlu yaklaşımları göstermedi. Afaki suçlamalara maruz kalıyoruz. Olay, Türkiye-Rusya sınırında yaşanmadı, olay Rusya-Suriye sınırında da yaşanmadı, olay Türkiye-Suriye sınırında yaşandı. Putin'i de empatiye davet ediyorum. Bizim aldığımız her tedbir sınırımızı korumak, kardeşlerimizi korumak içindir. 

Bu insanların yardımına koşmayı insani bir görev olarak addediyoruz. Türkmen Dağı'nda halen kardeşlerimiz katlediliyor. Buna sessiz kalmayız, bunu herkes bilmeli. Bu hassas durumda ülkelerin birbirini anlaması gerekiyor.

Rusya ile her türlü bilgi alışverişinde bulunmaya hazırız, ancak bir şeyin dikte edilmesini kabul edemeyiz. 
Kimse bizden sınırlarımızı koruma irademizden taviz vermemizi beklemesin. Rusya bir takım ekonomik, ticari yaptırımlar uyguluyor. Türkiye bu tür şeylerle zora düşecek bir ülke değil. Alternatif planlarımızı yapıyoruz. Kendi planlarımızı devreye sokacağız. 

Gerekli her türlü telafi edici tedbirlerimiz hazırdır. Sektör temsilcilerimiz rahat olsun. Alternatifler konusunda tedbirlerimizi alıyoruz. Yaş sebze-meyve ihracatçılarımızın zararını telafi için gerekli önlemleri aldık. Bilsinler ki biz zor günlerde hiçbir insanımızı aç ve açıkta bırakmayız. Dertleri ne ise çözülecek. Turizm sektörünün zarar görmemesi için tedbirlerimizi alıyoruz. Her türlü desteği vereceğiz. Biz karşılaştığımız olumsuz tavra rağmen caydırıcı tedbirler alma konusunda istekli değiliz. 

İRAN'LA SORUN

Bugün İran'dan gelen seslere dönük olarak, biz tüm riskleri alarak, ambargoların kalkması için oy kullandık, yalnız bırakmadık. Ama bugün İran'dan yükselen sesleri için sağduyuya davet ediyoruz. Bu tür tavırlarını sürdürürlerse Türk-İran dostluğuna büyük zarar verirler. Bir gün İran halkı sesini yükseltecek ve Türkiye'ye haksızlık yapmayın diye kendi liderlerine seslenecek. Rus ve İran halkının bu tür saldırgan sözleri benimsemediklerini biliyorum. Kendi caydırıcı yöntemlerimizi devreye sokabiliriz. 

MUSUL'A ASKER SEVKIYATI

Türkiye'nin mücadelesi terör ve DEAŞ'ladır. Kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Barış hakim olsun, huzur ve istikrar olsun istiyoruz. Eğitim desteği için kurulmuş bir kamptır. Irak'ta 1,5 yılı aşkın zamandır eğitim verilmektedir. Sayın Barzani'nin sözleri gibi en önemli desteklerden biri bu kamplarda eğitim görenlerden gelmiştir. Bu eğitim faaliyeti Irak Savunma Bakanlığı ve Musul Valiliği'nin bilgisi dahilindedir. Büyük acılar çeken Irak halkının huzura kavuşması için adım atmaktan çekinmeyiz.

Asker artırımı rutin bir rotasyondur. Farklı yorumlayanlar maksatlı provakasyon içindedir. Irak'la işbirliği güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Irak'ın teröre karşı verdiği mücadelede yanlarında olacağız. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelenin önemine inanıyoruz. Kararlı ve tutarlı duruşun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eski Türkiye'nin vesayet odakları ülkeyi kaosa sürüklemek için terörü bir araç olarak görüyorlar. Son zamanlarda terör örgütü çeşitli şehirlerde hedekler, barikatlar kurarak güvenlik zaafiyeti vermeye çalışıyor. Sayın Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum, bunlara "arkadaşlar" diye hitap etmez. (Habertürk)