Davutoğlu'ndan Rusya mesajı: Karşı önlemlerimiz olacak!

Davutoğlu'ndan Rusya mesajı: Karşı önlemlerimiz olacak!
Davutoğlu'ndan Rusya mesajı: Karşı önlemlerimiz olacak!
Başbakan Davutoğlu, Rusya ile psikolojik boyutu artan kriz ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek "Rusya'nın uyguladığı ambargolara sıcak bakmıyoruz. Ve bizim de bu duruma karşı önlemlerimiz olacak" dedi. Davutoğlu, Suriye'nin kantonlaşmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, ikinci resmi ziyaretini yaptığı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun açıklamaları özetle şöyle: 

RUSYA'YA KARŞI ÜÇ AŞAMALI PAKET YOLDA

Rusya krizi tırmandırıyor. Sonrasında ne yapılacağı konuşulamıyor. Bu konuyu sağlıklı bir şekilde konuşmalıyız. Rusya'nın yaptırımlarına karşı yapısal tedbirler için 3 aşamalı bir paket hazırlanıyor. Rusya Dışiyleri Bakanı Lavrov ile bakanımız Çavuşoğlu'nun karşılıklı diyaloğu medeni ve nezaket çerçevesinde gerçekleşti. Özellikle bu tür krizlerin olgusal boyutu vardır. Bir de krizi tırmandıran psikolojik boyutu vardır. bu psikolojik kıskaçtan bir an önce uzaklaşmak lazım. Bu olayı psikolojik olarak o kadar tırmandırıyorlar ki, bundan sonra işleri çözmek zorlaşıyor. Bizim için önemli olan iletişim kanallarının sürekli açık tutulması, samimi bir diyalogla bu iş çözülebilir. Rus yetkililere çağrıda bulunuyorum, krizin yaşanmaması için bir an önce çözülmesi gerekir.

Davutoğlu: Başkanlık birinci gündem maddemiz değil

SURİYE'DE KANTONLAŞMAYI KABUL EDEMEYİZ

Suriye'nin kantonlaşmasını doğru bulmuyoruz. Arap olsun Türk olsun, Kürt olsun. Önemli olan Suriye'nin birliği. Özellikle Türkmenler'in güvenliği Türkiye için çok önemli.

ABD İLE ORTAK OPERASYON KARARLIĞI SÜRECEK

ABD ile ortak operasyon kararlılığımız sürüyor. Bölgenin DEAŞ'tan arındırılası temel amacımız. DEAŞ'la mücadele eden gruplar önem.i. DEAŞ'a dönük operasyon yapan koalisyon güçlerine karşı yapılan her eylem DEAŞ'a hizmet eder. İgilizler Kıbrıs'taki üsleri kullanıyor, İncirlik'in kullanılması talebi gelirse onu da değerlendiririz.

SURİYE'DE KISA VADEDE ÇÖZÜM BEKLEMEK ZOR

Suriye savaşı sona yaklaştı demek kolay değil. Çözümü kısa zamanda beklemek gerçekçi olmaz, doğru olmaz. Eğer ilk yıllarda Türkiye'nin uyarıları dikkate alırsa bu mesele daha çabuk çözülürdü.

BİZİM ÖNCELİĞİMİZ SURİYE MESELESİDİR

Şu anki siyasi sistemin yetki ve karmaşa yarattığı doğru. Bunu düzeltmeye ihtiyaç var. Sistemin sorumluluk ve yetki karmaşası yarattığı doğru. Bir anayasa reformuna ihtiyaç var. Özellikle muhalefetle oturup konuşmalı. Önceliğimiz Suriyedir. Eğer konu Meclis aritmatiği buna izin verseydi gündeme alırdık."