Davutoğlu'ndan Suriye'ye baskı çağrısı

Davutoğlu'ndan Suriye'ye baskı çağrısı
Davutoğlu'ndan Suriye'ye baskı çağrısı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Arap dünyasına Suriye'ye yönelik baskıyı artırma ve Esad yönetimine sessiz kalmama çağrısı yaptı.

İSTANBUL - Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın açılışında konuşan Davutoğlu, Arap ülkelerine Suriye’ye karşı baskıyı artırma çağrısı yaptı. Davutoğlu, Beşşar Esed yönetiminin, yönetme ehliyetini ve meşruiyetini kaybettiğini, iktidarda kalmak uğruna her türlü acımasız yönteme başvurmaktan kaçınmayan silahlı bir milis gücüne dönüştüğünü söyledi.
Davutoğlu, bölgenin bugün itibariyle karşı karşıya kaldığı en önemli insani, siyasi ve güvenlik sorunlarından biri olarak Suriye'de süregiden bunalımı gösterdi. Bunun, sadece Müslüman ve Arap alemi için değil, evrensel değerlere bağlı tüm uluslararası camia için de bir vicdan sınav olduğunu söyleyen Davutoğlu, Suriye rejiminin, Suriye halkını katlettiğini, başkent dahil şehir ve kasabalarını ağır bombardıman altında tuttuğunu anlattı.
Bugüne kadar 35 bine yakın Suriyeli'nin hayatını kaybettiğini, 2,5 milyondan fazla insanın yerlerinden edildiğini, 500 bine yakın kişinin komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını ifade eden Davutoğlu, “İşkence vakalarının, kayıp şahısların sayısı ise meçhuldür. Bu trajedi maalesef tüm insanlığın gözleri önünde devam etmektedir” dedi.
Davutoğlu, Beşşar Esad yönetiminin, yönetme ehliyetini ve meşruiyetini kaybettiğini, iktidarda kalmak uğruna her türlü acımasız yönteme başvurmaktan kaçınmayan silahlı bir milis gücüne dönüştüğünü belirterek, “Kendi halkı ve ülkesinin geleceği için ciddi bir tehdit oluşturan Suriye rejimi, sınırlarının ötesinde barış ve güvenliği hedef alan eylemleri ile de bölgemizin esenliği bakımından vahametini her geçen gün arttırmaktadır” ifadelerini kullandı.
Suriye'de değişimin kaçınılmaz olduğunun ve halkın iradesinin bastırılamayacağının açık ve net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Davutoğlu, “Rejim, kendi halkına karşı yürüttüğü kanlı savaşı kazanamayacaktır. Bölgemizin kanayan yarası haline gelen Suriye krizinde bizlere düşen görev; rejim üzerindeki baskıyı arttırmak ve mazlum Suriye halkına her türlü desteği vermektir. Yegane arzumuz; geçiş sürecinin Suriyeli kardeşlerimizin meşru beklentileri doğrultusunda en kısa sürede sonuçlanması ve demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin tüm bireylerin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu, müreffeh bir Suriye inşasıdır” dedi.GAZZE SALDIRISI

Türk-Arap dayanışmasının her zamankinden daha fazla önem taşıdığını kaydeden Davutoğlu, dayanışmanın son örneğini, Gazze'ye yaptıkları ziyarette hep birlikte yaşadıklarını söyledi.
İsrail'in 14 Kasım'da başlattığı Gazze Şeridi'ne yönelik saldırının, bu ülkenin saldırgan politikalarının son örneğini teşkil ettiğini anlatan Davutoğlu, sözkonusu saldırının bölgeyi yeni bir kaosun eşiğine getirdiğini kaydetti. Davutoğlu, “Türk-Arap dayanışması ve işbirliği, bölgedeki meselelerin çözümünü çabuklaştıracak ve bölgemizde barış ve istikrarın tesisi çabalarına güç katacaktır” diye konuştu.
Arap Ligi Dışişleri Bakanları ile Gazze'ye gerçekleştirdikleri ziyareti işbirliğinin son dönemdeki en somut örneklerinden biri olduğunu belirten Davutoğlu, “Birlikte, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını şiddetle kınadık ve son verilmesini talep ettik. Uluslararası toplum ve taraflarla tansiyonun düşürülmesi doğrultusunda birlikte girişimlerde bulunduk. Başbakanımız'ın Mısır'ı ziyareti esnasında, Mısır ve diğer kardeş Arap ülkeleriyle yakın bir işbirliği içinde ateşkesin sağlanması doğrultusunda yoğun çaba gösterdik” değerlendirmesinde bulundu. (AA)