Davutoğlu'ndan 'Taner Yıldız' açıklaması

Davutoğlu'ndan 'Taner Yıldız' açıklaması
Davutoğlu'ndan 'Taner Yıldız' açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde kendisini istifaya davet eden muhalefet milletvekillerine yanıt vererek, "Soma kazasının ardından Bakanlar Kurulu'na istifamı sundum. Bir kez daha Başbakanımla paylaşacağım" dedi. Davutoğlu'ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.

RADİKAL - Taner Yıldız, bakanlığının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, muhalefet partilerinin “onurlu ve vicdani şekilde istifa edin” çağrılarına yanıt verdi. Yıldız, “İstifayı değerlendirmediğimi zannetmeyin. Ben ilkeleriyle yaşamış bir insanım. Bunu Soma kazasından sonra Bakanlar Kurulu’na ilettim. Şimdi 13 muhalefet partisi milletvekilinin de tavsiyesini bir kez daha Başbakanımla paylaşacağım. Kolay olanın istifa etmek olduğunu beni tanıyanlar bilir. Makam ve paraya bir bakışım var” dedi.

BAŞBAKAN'DAN JET YANIT

Muhalefetin istifasını istediği Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında, Başbakan Ahmet Davutoğlu da bugün açıklamada bulundu.

"Bakanların performansı, istifa edip etmeyecekleri muhalefetin işi değildir" diyen Başbakan Davutoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi: "Sayın Taner Yıldız'ın Enerji Bakanlığı döneminde neler yapmış olduğunu, şimdi Başbakan, geçmişte kabine arkadaşı olarak bilen benim.

Seçimlerde yenilgi ardına yenilgi yaşamaları sonrasında niye kendilerinin etik davranış sergilemediklerini sorgulamak lazım.

Başbakan Davutoğlu'dan G-20 hedefleri

Türkiye ’nin enerji politikaları konusunda son yıllarda ne kadar büyük bir hamle yapmış olduğunu, bir çok uluslararası forumda Türkiye'nin enerjinin kilit oyuncusu olarak görüldüğünü unutmamak lazım. 

Orada kimlerin ihmali vardır, kimin yoktur, bunları bizzat Ermenek'e giderek alanda takip ettim. Hem de Ankara 'da yoğun brifingler aldım. Bunun dışında iş güvenliğiyle alakalı reform paketini açıkladık.

Kimin orada ihmali olduğunu benden daha iyi takdir edecek kimse yok. Enerji Bakanımızın verdiği cevap, siyasi etik içinde verilen cevaptır. Atılacak adımlarla ilgili takdir yetkisi bize aittir."

"SURİYE'DEKİ PROBLEM SADECE ASKERİ VE TERÖR DEĞİL"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD'le mücadelede yeni bir Suriye stratejisi gözden geçirdiği haberlerine ilişkin de konuştu.

Suriye'deki problemin sadece askeri ve terör problemi olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Yarın Obama ile görüştüğümüzde bu konuları ele alırız. Doğru yaklaşımı yansıtıyor. Biz entegre strateji tavsiye ettik. Suriye’deki problem sadece askeri problem, terör problemi değildir. Suriye’de kapsamlı bir çözüm bulunmalı. Sadece Kobani'ye bakıp oraya çözüm bulalım şeklindeki görüş doğru değildir. Eğer Esad rejimi halkına bu baskıları yapmamış olsa orada bu belirsizlik ortamı oluşmayacaktı" dedi.

BEDELLİYE AÇIK KAPI BIRAKTI

Bedelli askerlikle ilgili de konuşan Davutoğlu, "Vatani görevin ifasında bir sıkıntı doğmaması hem güvenlik şartlarının göz önüne alınması aynı zamanda bu birikmiş sayıları artık yüz binleri bulan verimli askerlik yapma çağını geçmiş vatandaşlarımıza çözüm bulunması noktasında değerlendirmelerimiz sürecek" açıklamasında bulundu.