Davutoğlu'ndan yeni anayasa mesajı: En büyük ihtiyaç

Davutoğlu'ndan yeni anayasa mesajı: En büyük ihtiyaç
Davutoğlu'ndan yeni anayasa mesajı: En büyük ihtiyaç
Başbakan Davutoğlu, yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek "Güçler ayrılığı prensibine, insan onuruna dayalı, özgürlükçü bir anayasa en büyük ihtiyacımızdır" dedi

RADİKAL - Başbakan Davutoğlu, "AKP 105. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Bu ülkede terörün kökü kazınıncaya, bu ülkenin dağları, ovaları, ırmakları, mahalleleri, mezraları, şehirleri terörden temizleninceye kadar da mücadelemiz kararlılıkla sürecek" dedi.

AKP olarak sadece üç ilde milletvekili çıkaramadıklarını belirten Davutoğlu, "İnşallah bu illerimizde daha çok çalışarak en kısa zamanda temsil hakkı kazanacağız. Milletvekili çıkaramadığımız Şırnak, Hakkari ve Tunceli'de AK Parti'ye oy vermiş seçmenlerimize sesleniyorum. Sakın ola ki temsil edilmediklerini düşünmesinler. AK Parti, şu anda Meclis'teki 317 milletvekiliyle Hakkari'nin, Şırnak'ın, Tunceli'nin temsilini yapmaktadır" diye konuştu.

"Kadınlarımızın izzetini, onurunu korumak bizim en büyük vazifemizdir" diyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Kim, ne gerekçeyle olursa olsun herhangi bir kadınımızı incitirse bilinsin ki o incinen kadınımızın, siyasi görüşü ne olursa olsun yanında, onu inciten kim olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun onun karşısında olacağız. Kadına karşı şiddet, ister fiili ister sözlü anlamda, Türkiye'nin her bir köşesinden silinene kadar bu konudaki mücadelemizi de sürdüreceğiz."

Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirten Davutoğlu, "Türkiye'nin bu yeni dönemde en önemli önceliği yeni bir anayasadır. Artık Türkiye, demokrasi ruhuna uymayan, darbe anayasası ile yönetilemez. Güçler ayrılığı prensibine, insan onuruna dayalı, özgürlükçü bir anayasa en büyük ihtiyacımızdır. Türkiye'nin değişim şartlarıyla uyumlu yeni bir anayasa hedefini bu dönemde inşallah gerçekleştireceğiz" dedi. (aa)