Davutoğlu'nun danışmanı PKK'nın 'süreç garantisi'ni açıkladı!

Davutoğlu'nun danışmanı PKK'nın 'süreç garantisi'ni açıkladı!
Davutoğlu'nun danışmanı PKK'nın 'süreç garantisi'ni açıkladı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Hatem Ete, "çözüm süreci"nin, "PKK ve HDP'nin statü istemediklerine dair garanti vermesiyle başladığını" iddia etti. Başdanışman Ete, Oslo sürecinin, Kandil'in özerklik statüsünde ısrar etmesi nedeniyle bozulduğunu da sözlerine ekledi.

RADİKAL - Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de, “ Türkiye , Kürtler ve Kürt Bölgesel Yönetimi: Kargaşa içindeki bir bölgede güçlendirilmiş ortaklık” başlıklı forum düzenlendi.

Galip Dalay’ın yönettiği forumda konuşan Hatem Ete, “Çözüm süreci, Abdullah Öcalan , PKK ve HDP'nin süreç sonunda ‘statü istemiyoruz’ garantisi vermesiyle başladı” dedi.

Rudaw'da yer alan habere göre, sürecin başlatılmasının bir ayağının da “silahsızlanma vaadi” olduğunu belirten Ete, "devlet ile Öcalan arasında tam mutabakat olduğunu" ifade etti.

Başdanışman, Oslo sürecinin, Kandil’in özerklik statüsünde ısrar etmesi nedeniyle bozulduğunu da sözlerine ekledi.

Kobani nedeniyle 6-7 Ekim’de çıkan olayları ve Cizre’de yaşananların, PKK’nın süreç konusundaki tereddüdünü gösterdiğini söyledi.

Hatem Ete ayrıca, “İzleme kurulu oluşturulsun deniliyor. Peki bu kurul neyi izleyecek? Bu kurul, PKK’nın tekrar sınır dışına çıkmasını izleyecekse anlamlı olabilir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/128041912804193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya siz bu Kadar safmisiniz.. - baizzet1925_379

  çocukmu kandiriyorsunuz? Karsinizda 40 bin insanimizi katletmis azili bir Terör örgütü var. Ama rüsvete bulasmis, dejenere olmus bir iktidarin bu isi yürütemeyecegi gibi , tavizlerdende kurtulamaz. En basitiyle: PKK lilar yurtdisina çikmadiklari gibi, örgütten kaçtik bahanesiyle teslim olanlarin serbest birakilmalari sonucu Türkiye içindeki sayilarinin artmis olmasi. Yani bu is Kadir inanir`la yürümez !!!

  Rudaw - user808804

  Kaynak Rudaw. AKP psikolojik savaş merkezlerinden birisi. Haberleri hep aynı kapıya çıkıyor. Aslı astarı yok.

  Çözüm - user399986

  Radikal sana basit bir soru : Sorun ne? Çözümü ne? Ben cevaplayım : Sorun PKK 30.000 insanımızı öldürdü.Üstüne 400 milyar dolar çöpe gitti. Çözüm : Sizler biraz vatansever olur yeter!