Davutoğlu'nun 'dokunulmazlık' çıkışına CHP,MHP ve HDP'den ilk yanıt

Davutoğlu'nun 'dokunulmazlık' çıkışına CHP,MHP ve HDP'den ilk yanıt
Davutoğlu'nun 'dokunulmazlık' çıkışına CHP,MHP ve HDP'den ilk yanıt
Başbakan Davutoğlu'nun 'tüm dokunulmazlıklar kaldırılsın' çıkışına CHP ve MHP'den cevap geldi.

RADİKAL - Başbakan Davutoğlu'nun dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili çağrısına CHP ve MHP 'den anında yanıt geldi. CHP  ve MHP kürsü hariç tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasını istedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise tartışmalar üzerine  "Dokunulmazlıklar bir kereliğine kaldırılacak" dedi

MHP'li Oktay Vural, "Dokunulmazlıkları kaldırmak istediler de biz hayır mı dedik? Kürsü dokunulmazlığı hariç hepsinin kalkmasından yanayız" diye konuştu. Basın toplantısı düzenleyen Oktay Vural da MHP’nin cevabını Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yazılı olarak Başbakan Davutoğlu’na ileteceğini belirtti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun Meclis'teki 506 dokunulmazlık dosyasının birden kaldırılmasına yönelik açıklamasına  ilişkin MHP'nin daha önce tutumunu sergilediğini belirterek şunlar söyledi: "Hem iktidar hem ana muhalefet partisinin terör örgütüne yardım ,yataklık eden  ve üye olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda neden mütereddit davrandıklarını  anlayabilmiş değilim.  Bu konuda terörle mücadelede terör örgütüne üye olmak terörist cenazesine gidip 'bizde sizin yolunuzdan gideceğiz' diyenlerin üzerinde neden bu kadar tereddüt gösteriliyor. Ama MHP olarak her zaman bizim tüzüğümüzde de yer alıyor., bu konuda açıkçası milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili olarak  yasama ve denetleme faaliyetleri dışında kalan hususların, dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğine olan mesajımız burada vardır. Başbakanın bu konudaki ifadesi çerçevesinde Genel Başkanımız partimizin  tutumunu paylaşacaktır." 

Davutoğlu: Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım

KÜRSÜ HARİÇ TÜM DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Bizim dediğimiz noktaya geldiler" yorumunu yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tazcan ise Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında "Hodri meydan hepsini görüşmeye varız. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkları kaldıralım" dedi. Tezcan, "Biz kürsü dokunulmazlıkları hariç bütün dokunulmazlıkların olmamasını savunuyoruz. Bu teklif umut ederim bizim söylediğimiz hattadır. Bu sevindirici bir gelişmedir" diye konuştu.

Tezcan şunları söyledi: "Sayın başbakan akşama kadar süre vermiş akşama kadar süre vermesine gerek yok. Bizimi tutumuz daha önceden nettir ve paylaşılmıştır.Yine de akşama kadar beklemiyoruz. Ama Sayın Başbakan akşama kadar söylediği sözden dönebilir.O yüzden cevabımızı hemen vermeyi yararlı görüyoruz. Dokunulmazlıklar hiçbir şekilde şantaj konusu yapılamaz.

Demirtaş'ın dokunulmazlık fezlekesi Adalet Bakanlığı'nda

Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü: "Milletvekilliği dokunulmazlığı milletvekilinin siyaset yapma hakkının güvencesidir. Milletvekilliği dokunulmazlığı, milletvekilinin hırsızlık, yolsuzluk, terör örgütüne destek olma hakkının  güvencesi değildir. Bunu başından beri söyledik yine söylüyoruz. Bütün dokunulmazlıkları sayı hesabı yapmadan, milletvekilini kürsüde söylediği bunu dışarıda tekrar ettiği sözler hariç milletvekilliği sorumsuzluğu kapsamına giren sözler hariç bütün suçlarla ilgili yargılanabilmesini dokunulmazlığının olmamasını savunuyoruz. Aynı hattayız.

Dokunulmazlıklarla ilgili bizim ne söylediğimiz sağır sultan bile duydu. Demek ki sayın Başbakan duymamış. Hodri meydan kabadayılığı içerisine girmiş. Sayın Davutoğlu'na sesleniyoruz. CHP'nin hiçbir milletvekili dokunulmazlık zırhı veya elbisesi altında siyaset yapmadı. Biz dokunulmazlıklara net olarak başından beri ne söylüyorsak aynı şeyi söylüyoruz. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Dokunulmazlık konusunda hangi dosyalar varsa, kürsü dokunulmazlığı hariç bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılsın.

BAŞBAKAN SÖYLEDİKLERİNİ UMARIM BRÜKSEL DÖNÜŞÜNDE DEĞİŞTİRME YA DA ÇARK ETME DURUMDAN KALMAZ
Başbakanın dediği umarım bizim dediğimiz hattatadır. Yarın bu söylediklerini umarım Brüksel dönüşünde değiştirme ya da çark etme durumunda kalmaz. Umarım belirli yerlerden gelecek talimatlar ile kararını, niyeti değiştirmez. Ben böyle bir şey söylemek istedim demez.

AKP'den dokunulmazlık açıklaması

CHP'NİN ÖNERİSİNİN KABUL EDİLECEK OLMASININ GÖSTERGESİDİR
Bu sevindiricidir. CHP'nin önerisinin kabul edilecek olması artık yolsuzluk yapma ayrıcalığının bir milletvekili ayrıcalığı olmayacağının da göstergesidir. Bütün yolsuzluk dosyaları, teröre destek verenler varsa onların da dosyaları görüşülür. Yargı önünde hesabını verir. Sayın

BAŞBAKAN AKŞAMA KADAR GÖRÜŞMELER SONUCUNDA YA DA TALİMATLAR SONUCUNDA KARARINDAN DÖNEBİLİR
Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Akşama kadar süreye gerek yok. Bizim tutumuz net. Önceden de netti. Sayın Başbakan akşama kadar muhtemel görüşmeler sonucunda ya da talimatlar sonucunda kararından dönebilir. Sözlerinden dönmek zorunda kalabilir. Cevabımızı hemen vermeyi yararlı görüyoruz.

AK PARTİ DOKUNULMAZLIKLARI BİR ŞANTAJ MESELESİ YAPARAK PARLAMENTO GÜNDEMİNE GETİRDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi, çeşitli dönemlerde dokunulmazlık konusunu bir şantaj meselesi  yaparak parlamento gündemine getirdiği her zaman CHP'nin tutumu net olarak bu doğrultuda olmuştur. Arşivlerde de var. Bu bizim önerimizdir. Demek ki sayın Başbakan da bu doğrultuya doğru yaklaşıyor. Dokunulmazlıklar hiç bir şekilde şantaj konusu yapılamaz. Milletvekilini siyaset yapma hakkı güvence altına alınır. Bunun dışında milletvekilinin suç işlem özgürlüğü yoktur. Vatandaş ne ise milletvekili de öyle olacaktır. Sayın Başbakan bundan sonra da CHP'nin önerilerini dinlemeye devam ederse Türkiye'nin geleceği zannediyorum daha hayırlı bir noktaya gider. 

506 DOSYA KARMA KOMİSYONUN ÖNÜNDEKİ DOSYA MIDIR DEĞİL MİDİR?
506 dosya karma komisyonun önündeki dosya mıdır değil midir? Daha bu konuda net açıklamalar yapmadılar. Bizim buradaki tutumuz çok net. Sayılarla meşgul değiliz. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dosyalar incelenir. "

BAŞBAKAN ELİNDEKİ BÜTÜN DOKUNULMAZLIK DOSYALARININ FEZLEKELERİN DERHAL MECLİS'E GÖNDERİLMELİ

Dosyalara ilişkin bir soru üzerine Tezcan şu yanıtı verdi:  "Biz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığının, kurumunun bu kadar hile yapabileceğini düşünmek istemiyoruz.  Böyle bir hilenin peşindelerse bu gizli kalmaz ortaya çıkar. Başbakan böyle bir açıklama yapıyorsa elindeki bütün dokunulmazlık dosyalarının fezlekelerin derhal Meclis'e gönderilmeli. TBMM kimseyi koruma makamı değildir. Suçu gizleme makamı da değildir. Sorunun köklü çözümü Anayasa'nın dokunulmazlıkla ilgili maddesinin toptan değişimi ile ilgilidir. Yeni düzenleme yapılmalı. Mevcut dokunulmazlık dosyaları ile ilgili tutumuz nettir. Suç işleme ayrıcalığını kabul etmiyoruz.

HDP'DEN DE AÇIKLAMA

HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, "Biz başından beri zaten dokunulmazlık konusunun partiler için ya da iddia edilen suçlar için ayrı ayrı ele alınmasını doğru bulmuyorduk" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlıklar konusundaki açıklamasını AA muhabirine değerlendiren Bilgen, bu çağrıyı olumlu karşıladıklarını belirtti. Bilgen, "Biz başından beri zaten dokunulmazlık konusunun partiler için ya da iddia edilen suçlar için ayrı ayrı ele alınmasını doğru bulmuyorduk" diye konuştu.

Bilgen, Türkiye'nin risk içeren gündemlerle karşı karşıya olduğunu savunarak, gündemlerin değiştirilmemesi gerektiğini söyledi. Bilgen, "Cumhurbaşkanını toplumun iradesinin temsil edildiği Meclis'in üzerinde baskı oluşturmaması gerekiyor" ifadesini kullandı.Bilgen, dokunulmazlık konusunda kendi görüşlerini daha önce deklare ettiklerini, şu anda Nevruz etkinliklerine yönelik müdahaleler olduğunu ve birçok arkadaşlarının bu etkinliklerde bulunduğunu söyledi. Bilgen, gerek görülmesi durumunda konunun yeniden yetkili organlarla paylaşılabileceğini kaydetti.

"BİR KERELİĞİNE KALDIRILACAK"

CHP ve MHP'nin Davutoğlu'nun 506 fezlekeye ilişkin çağrısına yanıtı sonrası, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. NTV'de yer alan habere göre Turan, "Dokunulmazlıklar bir kereliğine kaldırılacak" dedi. Başbakan Davutoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Meclis'te bekleyen 506 dokunulmazlık dosyası olduğunu hatırlatmış ve "Gelin hepsini birden kaldıralım" demişti. 

Hakime TORUN / ANKARA-DHA