'Dedelerden talimat alma dönemi bitti'

'Dedelerden talimat alma dönemi bitti'
'Dedelerden talimat alma dönemi bitti'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve alevi dedesi olan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ı kast ederek "Dedelerden talimat döemi bitti" diye konuştu.


Tarık IŞIK

ANKARA - Erdoğan, 28 Şubat sürecinde tankların geçirildiği Ankara’nın Sincan ilçesindeydi. Erdoğan anayasa paketi konusundaki söyleminde konu HSYK’nın yapısındaki değişikliğe gelinceşöyle konuştu:

“Anayasa Mahkemesi’nin değişimi bir çok şeylerin önünü açıyor. HSYK’nın değişimi bir çok şeylerin önünü açıyor. Artık telefonla, ‘filancayı filanca yere atıyalım mı’ deme süreci bitiyor. Bunlar okuyorsunuz değil mi gazetelerde? Dedelerden ( Alevi dedesi de olan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ı kast ediyor) talimat alarak atamalar yapma dönemi bitiyor. Sıkıntı burada. Şimdi ne başlıyor? HSYK’da benim atamam yok, Parlamentonun ataması yok. Sadece Adalet Bakanı ne zamandan beri var... Bizim yaptığımız bir şey değil. Kaldı ki yetkileri de ciddi manada kısıtlandı. Adalet Bakanlığı Müsteşarı zaten olayın içinde, doğal olarak olacak. Van ’daki, Hakkari’deki, Erzurum’daki Edirne’deki hâkim savcı oy kullanacak, 10 tane HSYK’ya üye seçecek. Bunları çıldırtan bu. Bunlar diyorlar ki ‘bunlar çocuk, bunlar seçemez’. Niye sen de oradan geldin. Niye şimdi bunları hazmedemiyorsun. İşte biz, katılımcı demokrasi diyoruz ”

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay 1 Haziran 2010’da Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmıştı. Oktay’ın HSYK’da hâkim ve savcıların atamalarında rol oynadığı öne sürülmüştü. Bazı hâkim ve savcılarla yaptığı görüşmeler polis tarafından görüntülenmişti. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek Ergenekon davası hâkimi Köksal Şengün’ün de bu soruşturmada dinlenmişti.