'Değişim' kongresinde ilk görüntü değişmedi

'Değişim' kongresinde ilk görüntü değişmedi
'Değişim' kongresinde ilk görüntü değişmedi
CHP'nin 34. kurultayı Ankara'da başladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu salona girişi sırasında dakikalarca alkışlandı. Delegelerin ve basının yoğun ilgisi ile yaşanan küçük çaplı izdiham yüzünden Kılıçdaroğlu güçlükle ilerleyebildi.

CHP 34. Olağan Kurultayı, Divan Başkanlığı'nın oluşturulmasının ardından çalışmalarına başladı. Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda, 81 il başkanının imzasıyla Divan Başkanlığı'na Altan Öymen seçildi. Kurultayın açılışını yapmak üzere Kemal Kılıçdaroğlu , kürsüye, “Başbakan Kemal” sloganları arasında geldi. “Hafta içi kurultay mı olur?” diyenlerin, CHP'yi tanımadığını, CHP'nin her koşulda kurultay yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kurultayımızın ülkemize, dünyaya, partililere hayırlı olmasını diliyorum. Hoşgeldiniz, sefa geldiniz” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, daha sonra salondakileri, Atatürk ve arkadaşları başta olmak üzere, Türkiye'ye hizmet eden, hayatını kaybeden bütün partililer anısına saygı duruşunda bulunmaya çağırdı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi. Kılıçdaroğlu, daha sonra 81 il başkanının ortak imzasıyla bir dilekçenin geldiğini duyurarak, il başkanlarının kurultay başkanlığına Altan Öymen'i önerdiklerini okudu.
 
Öymen, daha sonra oybirliğiyle Divan Başkanlığı'na seçildi. Bu arada, kurultaya çok sayıda büyükelçi katılırken, Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papendreu'nun gönderdikleri mesajlar okundu. (AA)