Değişim kurultayla tamamlanacak

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP ’nin “Demokrasi ve Değişim” adını verdiği 34. Kurultay’a saatler kala partilileri liste merakı sardı. Kurultaya tek aday olarak giren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun kendi kadrosunu kuracağı ve partideki değişimin bu kurultayla tamamlanacağı belirtiliyor. Bugün saat 10.00’da başlayacak kurultay Kılıçdaroğlu’nun açış konuşmasıyla başlayacak. PM, YDK üyesi ve milletvekili ile 1096 İl Kurultay delegesi olmak üzere toplam 1282 delege oy kullanacak. 

Korsan liste önlemi
Bugün genel başkan seçiminin yapılacağı kurultayın ikinci günü olan yarın ise 80’den 60’a indirilen Parti Meclisi ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri için seçim yapılacak. Çarşaf liste ile yapılacak seçimlere 500’e yakın delegenin aday olması bekleniyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun 60 kişilik bir anahtar liste çıkarması bekleniyor. Bu koşulda anahtar listenin delinmesinin zor olacağı ifade ediliyor. Anahtar listenin benzerinin korsan olarak basılmasını engellemek için son ana kadar beklenecek. Kılıçdaroğlu’nun, Gürsel Tekin’i yeniden PM’de görmek istediği yorumları yapılırken, Tekin’in yeni dönemde bir önceki görevi olan Basın ve Medya Sorumluluğu’na getirilebileceği veya parti sözcülüğünü üstlenebileceği konuşuluyor. CHP’nin yeni yönetiminde enerji alanında Necdet Pamir, savunma alanında ise Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Ali Ergin’in yer alması bekleniyor. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun hukukçu kadrosunu güçlendireceği, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu’nu kadrosuna katmak istediği kulislerde konuşuluyor. 

MYK’da sınırlı değişim
Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın da yeni yönetimde yer almalası bekleniyor. Milletvekilleri arasından ise PM’ye girmesi beklenen isimler “Adnan Keskin, Hasan Ören, Şafak Pavey, Haluk Koç, Umut Oran, Aydın Ayaydın, Gülsün Bilgehan, Atilla Kart, Veli Ağbaba, Doğan Şafak, Volkan Canalioğlu, Engin Altay, Hurşit Güneş, Alaattin Yüksel, Oğuz Oyan, Aytuğ Atıcı, Ensar Öğüt, Salih Fırat, Recep Gürkan, Engin Özkoç, Veli Ağbaba, Volkan Canalioğlu, Süleyman Çelebi, Musa Çam, Gürkut Acar” olarak sıralanırken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun var olan MYK’da köklü değişiklik yapmayacağı da belirtiliyor.
Erdoğan Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Faruk Loğoğlu, Bihlun Tamaylıgil, Gökhan Günaydın, Emrehan Halıcı, Sencer Ayata, Yakup Akkaya gibi isimlerin PM’de yer alacağı kulislerde konuşuluyor.