DEHAP davasında söz iddia makamında

Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, DEHAP hakkındaki kapatma davasında yarın Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü açıklamalarda bulunacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, DEHAP hakkındaki kapatma davasında yarın Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü açıklamalarda bulunacak. Başsavcı Ok'un sözlü açıklama yapmasının ardından DEHAP yetkilileri de 8 Nisan'da sözlü savunmada bulunacak. Bu işlemlerden sonra, dava dosyası, inceleme için raportöre verilecek. Raportörün raporunu tamamlamasının ardından, Anayasa Mahkemesi heyeti, davayı karara bağlayacak.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DEHAP'ın 'teşkilat kurmadığı il ve ilçelerde teşkilat kurmuş gibi yazılı beyanda bulunarak demokratik Cumhuriyet, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine aykırı davrandığı ve hukuk kurumlarına olan güvenin sarsılmasına neden olduğu' ve 'PKK/KADEK'le bağlantı içinde olduğu, bu şekilde Anayasa'nın 68/4. maddesinde ifade edilen 'devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne' aykırı eylemlerin odağı haline geldiği' gerekçeleriyle DEHAP hakkında iki kapatma davası açmış, Anayasa Mahkemesi, bu davaları birleştirmişti.