DEHAP diyalog istedi

DEHAP Gençlik Kolları, Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecritin kaldırılması istemiyle dün bir eylem yaptı.

ANKARA - DEHAP Gençlik Kolları, Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecritin kaldırılması istemiyle dün bir eylem yaptı. DEHAP'lılar, hükümetten, çift taraflı ateşkes için Öcalan'la diyaloğa geçmesini istedi.
Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde DEHAP'lı gençler, 'Halkın iradesi tecritle sınırlandırılamaz' pankartı açtılar. Üzerinde 'Gençlik güneş için var olacak', 'Güneşle doğduk, güneşle yürüyeceğiz' yazılı dövizler taşıyan DEHAP'lılar, Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı suikast girişimini protesto etti. DEHAP Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı Rahman Sümer, hükümetin Abdullah Öcalan'a yaklaşımının bilinçli bir tecrit ve provokasyon olduğunu öne sürerek, "Hukuk devletinin birinci kuralı gereği sayın Abdullah Öcalan'ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Eski DEP'lilerin serbest bırakılmasını, Kürtçe yayına başlanmasını ve Kürtçe kurslar açılmasını 'toplumu yanıltmaya yönelik çalışmalar' olarak niteleyen Sümer, Kürt sorununun AB müzakereleri gereği göstermelik adımlarla çözülemeyeceğini söyledi. Sümer, "Hükümet, çift taraflı ateşkesin sağlanması için Öcalan'la diyaloğa geçmeli ve askeri operasyonlara son vermelidir" diye konuştu. Eylem olaysız sona erdi.