DEHAP'a iki uyarı

'Çıkmalarını istedik'
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Born, "Zana ve arkadaşlarının salıverilmelerini hep savunduk. Ama PKK Almanya ve AB'ye göre terör örgütü. Herkes şiddete açıkça ve net karşı çıkmalı" dedi.
'AB süreci işliyor'
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Edelman: "DEP'lilerin özgür kalması olumlu. Bu, AB sürecinin parçası. PKK ve devamı örgütler bize göre teröristtir. Hiçbir terörist grupla müzakere yapmayız."

ANKARA - Yargıtay'ın kararıyla yeniden yargılanma süreci devam ederken
serbest bırakılan eski DEP milletvekillerinin ve DEHAP'ın PKK/ Kongra-Gel konusundaki tavrına Almanya ve ABD'nin Ankara büyükelçilerinden uyarı geldi. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthard Born, Almanya ve AB'ye göre PKK'nın terör örgütü olduğunu söyledi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da PKK gibi örgütlerle müzakere yapmayacaklarını belirterek eski DEP'lilerin kendilerini serbest bırakan hukuk sistemine uygun hareket etmelerini istedi.
Born, CNN Türk'e yaptığı açıklamada, Güneydoğu'daki gelişmeleri her zaman, büyük ilgiyle ve kaygıyla izlediklerini belirterek, "Bugün, biz terörist eylemlerden kaynaklanan şiddet ve mevcut durum nedeniyle yeniden kaygılanıyoruz" dedi.
Born, Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılması ve serbest bırakıldıktan sonraki tavırlarına ilişkin şu görüşleri dile getirdi: "AB her zaman Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Bu nedenle Yargıtay tarafından alınan karardan ve serbest bırakılmalarından memnun olduk. Aynı zamanda şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum: Biz PKK'yı ve devamı olan örgütleri terörist örgüt olarak görüyoruz. Bu Almanya kadar AB için de gerçektir. Şiddet hiçbir gerekçeyle meşru görülemez. İlgili ve kaygı duyan herkes, açık şekilde ve şüpheye yer bırakmaksızın şiddete ve teröre karşı çıkmalıdır."
ABD: Hukuka uyulsun
Edelman da gazetecilerle sohbetinde DEP'li eski milletvekillerinin serbest bırakılmasını olumlu bulduklarını belirterek, "Bunu Türkiye'nin AB sürecinde devam eden reformlarının bir parçası olarak görüyoruz" dedi. Edelman, PKK ve devamı grupları terör örgütü olarak gördüklerini ve hiçbir terörist grupla müzakere yapmayacaklarını belirtti. Edelman, Zana ve arkadaşlarının Türk hukuk sistemine göre tahliye edildiğini ve bu hukuk sistemine uygun davranışların gerekliliğine dikkat çekti.
Aynı konularda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in değerlendirmesini anlatan Büyükelçi Sermet Atacanlı da şöyle konuştu: "Türkiye terör konusunda büyük acılar çekti. Temenni ediyoruz ki herkes bu acılardan gereken dersi çıkarmıştır ve bundan sonra bu acıların tekrarlanmasını önlemek için de kendisine düşen özeni gösterecektir."