DEHAP'ta disiplinsizlik!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik'in bağımsız adaylığı DEHAP'ta şaşkınlık yaratırken, farklı arayışları ortaya çıkardı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik'in bağımsız adaylığı DEHAP'ta şaşkınlık yaratırken, farklı arayışları ortaya çıkardı. Disipline ve otoriteye isyan' kamuoyuna yansırken, yönetim diğer partilerdeki gibi 'parti içi demokrasi' talepleriyle tanıştı.
Bir süredir 'sol siyaset' ile 'ilkel milliyetçi çizgi' tartışmalarının yaşandığı DEHAP, tercihini 'sol'dan yana kullandı ve seçimlere SHP çatısında ve Demokratik Güçbirliği adı altında girmeyi kabul etti. Bu aşamada 'aday belirleme' yöntemi sorun oldu. Merkezi otorite, 'parti disiplinine bağlı' isimlerin aday gösterilmesini kararlaştırdı, eğilim yoklamalarının sonuçları dikkate alınmadı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, yerine Genel Başkan Yardımcısı Osman Baydemir aday gösterilince bağımsız adaylık yolunu seçerek 'disiplin'e uymadı. Aynı şekilde Mardin Kızıltepe'de Ferhan Türk de aday gösterilmeyince bağımsız aday oldu. Çelik'e destek de daha önce harekette genel başkan olarak görev yapan Murat Bozlak ile Ahmet Türk'ten geldi.
Çelik'in iki eski genel başkan desteklihareketi, DEHAP çevrelerinde özetle şöyle değerlendirildi: "Bu hareket yeni bir partileşme hareketidir. Türk, Sakık ve Bozlak bir süreden beri Avrupa Birliği destekli yeni bir parti kurmaya hazırlanıyor. Ilımlı mesajlarla Türkiye Partisi olma vaat ediliyor. Bu hareketin içinde soldan ve sağdan isimler de bulunuyor. Çelik de bunu destekliyor. Bağımsız adaylık ile bu oluşum meşrulaştırılmaya çalışılıyor."
Çelik'e destek verenler ise şöyle diyor: "Biz ülkede demokrasi istiyoruz ama parti içinde demokrasiyi işletmiyoruz. Aday belirleme mekanizması rahatsız edici. Halkın eğilimleri dikkate alınmıyor. CHP'yi eleştiriyoruz ama bizde de onlardaki gibi dar bir grup adayları belirliyor. Bugüne kadar hep 'kol kırılır yen içinde kalır' mantığıyla hareket ettik. Bundan böyle yanlışlıklar ortaya konulacak, tartışılıp değerlendirilecek. Çelik'in adaylığı da bu çerçevededir. Adaylığın sembolik anlamı vardır. İsteğimiz parti içi demokrasinin sağlanmasıdır. Adaylık buna hizmet ettikten sonra geri çekilecektir. Biz aynı zamanda Demokratik Güçbirliği'nin başarısını istiyoruz."
Feridun Çelik'in adaylığı parti yönetiminde sert karşılık buldu. Avrupa'daki kimi örgütler de Çelik'e tepki gösterdi. DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın, "Halk kendisini yüreğinden hançerleyenleri hiçbir zaman affetmez" açıklamasını, Avrupa'daki Kürt örgütlerinin, "Bu sıradan bir adaylık değildir, kimi siyasi güçlerin oyununun bir ayağıdır" duyurusu izledi. Ardından da Çelik'e 'halkın davasına ihanet etme' uyarıları gelmeye başladı.
Çekilme sinyali
Feridun Çelik ise düzenlediği basın toplantısında 'bazı kesimlerin bağımsız aday başvuru amacını çarpıtarak, şahsına ve bağımsız adaylığına destek sunan arkadaşlarına karşı bilinçli bir karalama kampanyası başlattıklarını' söyledi. Çelik, DEHAP ve Demokratik Güçbirliği'ne karşı olmadığını belirtirken, "Hiç kimse benden halkın birliğini bozacak ve oyları bölecek bir tavır beklemesin. Halkımız sandık başına giderken iki tercihle karşı karşıya kalmayacaktır. Bunu teke indireceğiz. Kısa bir süre içerisinde bunu sağlayacağız" sözleriyle çekilme sinyali verdi.