DEHAP'tan ateşkes çağrısı

DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 1 Haziran tarihi itibariyle PKK'nın ateşkes sürecini sona erdirme kararının gözden geçirmeleri ve yeniden ateşkes sürecini başlatmaları için Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar'a çağrıda bulundu. Aydar da 'çağrılara' olumlu yanıt verdi

DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 1 Haziran tarihi itibariyle PKK'nın ateşkes sürecini sona erdirme kararının gözden geçirmeleri ve yeniden ateşkes sürecini başlatmaları için Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar'a çağrıda bulundu. Aydar da 'çağrılara' olumlu yanıt verdi.

Bakırhan, düzenlediği basın toplantısında Kongra-Gel'e çağrıdan önce 31 Mayıs'ta da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sorunun çözümüne yönelik adımlar atılması için bir mektup gönderdiklerini açıkladı. Bakırhan, ateşkes çağrısının birinci ayağını, Erdoğan'a gönderdikleri mektupta ortaya koyduklarını belirtirken, "Mektupta son süreçteki gelişmelere ilişkin duyarlılığımızı, kaygılarımızı, eleştiri ve önerilerimizi aktarmıştık" dedi. Bakırhan, 1999'da Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla başlayan ve 5 yıl süren tek taraflı ateşkesin Türkiye'yi rahatlattığını söyledi. PKK'nın Haziran'dan itibaren ateşkes sürecini sona erdirdiğini anımsatan Bakırhan, çağrılarının ikinci ayağını bu nedenle Kongra-Gel'e yaptıklarını belirtti. Bakırhan, üçüncü çağrılarını da Türkiye'deki demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine yapacaklarını söyledi.

'Yeni parti mümkün'
Bakırhan, kendilerinin yeni parti kurma hazırlığı olmamakla birlikte, diyalog kapılarını açık tutmak için tarihi rol oynamaya çalıştıklarını bunun için demokrasi güçlerini birleştirecek yeni oluşumlara desteklerini verebileceklerini söyledi. Tahliye olan DEP'lilerin halen siyasi yasaklı oldukları için partide görev alamayacaklarını belirten Bakırhan, buna rağmen aktif politika yapacaklarını açıkladı. Kongra-Gel'e çağrılarının bu örgütle DEHAP davasında iddia edildiği gibi doğrudan ilişkili oldukları şeklinde yorumlanmasına karşı çıkan Bakırhan, "Biz yasal partiyiz. Kongra-Gel'e de, çağrı yaptığımız diğer yerlere de aynı mesafedeyiz" dedi.

Ateşkese çağrı metninde Öcalan ve Aydar için 'Sayın' ifadelerini kullanan Bakırhan'ın metni özetle şöyle: "Sayın Aydar, tarihi bir süreçten geçiyoruz. Hala atılması gereken ciddi adımlar olduğunu bilmemize karşın Türk ve Kürt halkların çıkarlarının geleceğinin ateşkesin devamına bağlı olduğuna inanıyoruz. Bölgeden gelen çatışma haberleri, demokrasi ve barış sürecini tehdit eder niteliktedir. Bütün bu tarihsel gerçekliklerden hareketle Halk Savunma Güçlerinin (HPG) 1 Haziran'dan itibaren ateştkes sürecini sona erdirmen kararının yeniden değerlendirilmesinin halkımızın geleceği ve çıkarları bakımından ciddi önem taşıdığına inanıyoruz. Bu hayati gerçeğe karşı duyduğumuz sorumlulukla, PKK/Kongra-Gel Genel Başkanı olarak sizden, basın aracılığıyla, Kürt sorununun adil, demokratik çözümü yönünde ihtiyaç duyduğumuz adımların daha güçlü atılabilmesi için ateşkes sürecinin yeniden başlatılmasını ve diyaloga katkı sunulabilmesi için yeni bir girişim başlatmanızı diliyorum."

Aydar: Çözüme hazırız
Öte yandan Aydar, Özgür Politika gazetesinde yayımlanan röportajda ateşkesi uzatma çağrılarını değerlendirirken söyle konuştu: "Türkiye operasyonlarını durdurur, Kürt özgürlük mücadelesinin temsilcileriyle diyaloga girerse, sorun çözülür. Biz bu diyaloga ve çözüme hazırız. Kürt halkı ve temsilcilerine siyaset yapacak zemin sağlansın, ortada ne savaş ne silah kalır. Barıştan yana olan tüm çevreleri, insan hakları savunucuları, demokrasi güçlerinin bu yönde çabalarını yoğunlaştırmalarını, taraflar arasında diyalogu açacak gruplar oluşturmalarını bekliyoruz."