DEHAP'tan başarısızlık itirafı

DEHAP, 'Güçbirliği'nin hem oy oranı hem de belediye başkanlığı açısından hedeflenen başarıyı yakalayamadığını' kabul etti.

Demokratik Güçbirliği'ni oluşturan partiler arasında yer alan Demokratik Halk Partisi (DEHAP), 'Güçbirliği'nin hem oy oranı hem de belediye başkanlığı açısından hedeflenen başarıyı yakalayamadığını' kabul etti.
DEHAP'tan yapılan açıklamada, DEHAP'ın 28 Mart yerel seçimlerine, altı sol partiyle demokratik güçbirliği oluşturarak SHP çatısı altında girdiği hatırlatılarak, resmi olmayan sonuçlara göre, SHP'nin; Diyarbakır, Batman, Tunceli, Şırnak ve Hakkari illeriyle 31 ilçe ve 24 beldede belediye başkanlığını kazandığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Ancak, ne yazık ki, seçimlerin demokratik bir ortamda ve eşit koşullarda yapıldığını söylemek mümkün değildir. Bir yandan hükümet partisi AKP devletin olanaklarını
kullanırken, diğer yandan güçbirliğini oluşturan partiler ciddi baskılarla karşı karşıya kaldı. Buna rağmen, demokratik güçbirliğinin oy oranı, Türkiye genelinde düşmekle birlikte, Doğu ve Güneydoğu'da artmıştır. Türkiye geneline baktığımızda, demokratik güçbirliğinin hem oy oranı hem belediye başkanlığı açısından hedeflenen başarıyı yakalayamadığı da bir gerçektir."