DEHAP'tan 'dil' dilekçesi

DEHAP, Anayasa'daki 'Türkiye'nin dili Türkçedir', 'Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür' ve 'Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında anadil olarak okutulamaz' diyen maddelerinin değiştirilmesi için kampanya başlattı.

DİYARBAKIR - DEHAP, Anayasa'daki 'Türkiye'nin dili Türkçedir', 'Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür' ve 'Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında anadil olarak okutulamaz' diyen maddelerinin değiştirilmesi için kampanya başlattı.
Diyarbakır'ın çeşitli semtlerine DEHAP tarafından 'TC Anayasası'nın 3, 42 ve 66'ncı maddeleri değiştirilsin', pankartlarının asılı olduğu standlar kuruldu. Hazırlanan dilekçelere vatandaşların imza atması için DEHAP gençlik kolları görevlileri çağrı yaptı.
TBMM'ye gönderilecek dilekçede, çözümün Anayasa'nın başlangıç hükümlerinde yer alan 'ırkçı' söylemlerin değiştirilerek, yerine bilimsel ve çağdaş temelde 'Türkiye ulusu' kavramının yerleştirilmesi olduğu ifade edildi.
"Türkiye Cumhuriyeti, üniter bir yapıdır" denilen dilekçede şöyle devam edildi: "Ancak, tek bir ırktan oluşmamaktadır. Bu nedenle ulus tanımının kan bağı yerine coğrafi bütünlük ve tarihsel birliktelik temelinde düzenlenmesi temel bir ihtiyaçtır. Türkiye ulusu kavramı etrafında bu coğrafyadaki Kürt, Türk, Laz, Çerkez bütün halkların kimliklerinin anayasal yurttaşlık esasına kavuşturulması, çözümün kapısını aralayacaktır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok etnik yapıdan oluşması ve her bir etnik yapının ayrı dillerinin olması 'Devletin dili' yerine 'Devletin resmi dili' ifadesini gerekli kılmaktadır."
DEHAP İl Başkanı Celalettin Birtane, kampanyanın hedefini şöyle açıkladı: "Resmi dil Türkçe olmalı, Kürtçe eğitim dili olarak kullanılabilmeli." (dha, Radikal)