'Demir ağı biz öreriz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mart'ta eskimiş liderlerin sandığa gömülmesini istedi, "Oyumuz ne kadar artarsa, o kadar mütevazı oluruz.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

KONYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mart'ta eskimiş liderlerin sandığa gömülmesini istedi, "Oyumuz ne kadar artarsa, o kadar mütevazı oluruz. Bize kibir ve şımarma yakışmaz. Meydanlarda kuru sıkı da atmayız" dedi.
Eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kalesi olarak bilinen Konya'da, Hükümet Meydanı'nı tamamen dolduran halka seslenen Erdoğan, Konya için atacakları adımları da açıkladı. Konya'yı Ankara'nın banliyösü yapacaklarını söyleyen Erdoğan, Ankara-Konya-İstanbul arasını demiryolu ağıyla üç buçuk saate indirmek için girişimler yapıldığını belirterek,
"Türkiye'yi demir ağlarla ördük, diyorlar. Hani nerede, Ama biz yapıyoruz" dedi. "Konya bizim için farklı bir yer" diyen Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal ile birlikte kendisini ve hükümeti eleştiren Erbakan'a da isim vermeden gönderme yaptı: "Kulağı olmayanlar duymuyor, dili olanlar konuşmuyor. Bu yolculuk uzun. AKP'nin ilkesinde mübalağa, kuru sıkı yoktur.
Yapamayacağını vaat etmeyen bir hükümet göreceksiniz, görüyorsunuz. Dürüst ve emin ellerdesiniz. Ben pazarlıklara girmem. Bunlar karakterimde yok. Ben gökten zembille inmedim. Siyasetin çekirdeğinden geldim. "
Türbanlılara kısa yanıt
Erdoğan partisi ile ilgili oy oranlarına da değinirken, "Oranlar sizi aldatmasın. Oy oranımız ne kadar artarsa biz o kadar mütevazı oluruz. Bize kibir yakışmaz, şımarma yakışmaz. Bunları ayaklarımız altına alacağız. Bu makamlar gelip geçicidir. Bakan olmuşsun, başbakan olmuşsun neye yarar" görüşünü dile getirdi. Başbakan Erdoğan, türbanlı genç kızların türban sorunun çözmesi isteklerini ise "El ele vererek bu sorunların hepsini çözeceğiz" demekle yetindi.