Demiröz'e Hikmetyar posterli protesto

CHP'lilerin, TRT Genel Müdürü Demiröz'ün Hikmetyar'lı posterini çıkardığı KİT Komisyonu toplantısı, sert tartışmalara sahne oldu.

Kamu Yönetimi Temel Yasası'nı 'Ömer Dinçer Yasası' diyerek görüşüldüğü komisyonlarda protesto eden CHP, bu kez de TRT'nin hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu'na gelerek, yeni TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz'ü Afgan lider Gulbeddin Hikmetyar ile birlikte gösteren fotoğraflar nedeniyle protesto etti. CHP'li İzzet Çetin ve Ersoy Bulut'un, Demiröz ve Hikmetyar'ın bir arada görüldüğü posteri çıkarmasıyla birlikte AKP ve CHP'liler arasında sert tartışmalar yaşandı.
KİT Komisyonu'nda, TRT Genel Müdürlüğü'nün 1998-2001 yılı hesapları görüşülürken, komisyona üye olmayan CHP milletvekilleri de geldi ve tartışma çıktı. CHP Adana Milletvekili Kemal Sağ, Şenol Demiröz'e, görevden aldığı kişilerle ilgili sorular yöneltirken, "Yoksa sizde Başbakanlık Müsteşarı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Başbakanın özel danışmanı gibi, hususi
suretle kadrolaşma amacıyla mı bu hususi göreve geldiniz? Onun için mi eski genel müdürleri kötülüyorsunuz? Sizin kadrolaşma amacıyla da bazı kişileri görevden uzaklaştıracağınız söyleniyor?" diye konuştu. AKP'liler bu sorulara
tepki gösterirken, CHP'li Sağ, Demiröz'e yönelik sorularını şöyle sürdürdü:
"Çok özel görevlendirme ve gizli amacınız için görevden alacaklarınızın aileleri için vicdan azabı duyacak mısınız? Daha göreve başlar başlamaz eski genel müdürleri bir kalemde çizerek, konuya en hakim genel müdür benim demeniz nezaket kurallarına ne kadar uymaktadır? `Türklük aleminde, kültür sanat alanında dünya ölçeğindeki önemli şahsiyetlerle bire bir dostluğu olan bir insanım' diyorsunuz. Bu şahsiyetler arasında Afgan terörist Hikmetyar da var mıdır? Mavera dergisindeki resim size hala gurur veriyor mu? Bu resim için için Türk halkından özür diyecek misiniz?"

"SEN ÇİFT YILDIZLI MISIN?"

CHP'li Sağ'ın bu sözlerine, Komisyon Başkanı AKP'li İsmail Özgün, "Saçmalamayın" diye tepki gösterirken, AKP'liler CHP'lileri şov yapmakla suçladı. CHP'li Osman Coşkunoğlu, böyle soru olamayacağını, denetlenen yıllara
ilişkin soru sorulması gerektiğini söyleyen bir AKP'liye, "Niye rahatsız oluyorsun. Sen çift yıldızlı milletvekili misin?" diye bağırdı.
Bu arada Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin ve Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, Demiröz'ün Hikmetyar ile fotoğrafının yer aldığı afişleri kaldırarak basın mensuplarının görüntü almasını sağladı.
Komisyon Başkanı Özgün, "Böyle tepki gösterilerek denetim yapamayız. Burası siyaset yapılacak yer, şov yeri değil" diyerek, komisyona 15 dakika ara verdi.
AKP ve CHP'li milletvekilleri bu arada birbirlerini 'terbiyesizlikle' suçlarken, Vahit Kiler başta olmak üzere bazı AKP'liler toplantının basına kapatılmasını istedi. CHP'li Mevlüt Aslanoğlu, "Kamuoyunun bunu bilmeye hakkı var" diyerek, bu öneriye karşı çıktı.
Tartışmaların ardından komisyon toplantısına ara verirken, bu arada TRT Genel Müdürü Demiröz yardımcılarıyla, salonun dışına çıkarak sigara içti. Onun hemen yanında ise CHP'liler tepkilerini sürdürdü.

ATATÜRKSÜZ BELGESEL

Verilen aranın ardından CHP'li Sağ yarım kalan sorularını sormaya devam etti. Sağ, Demiröz'ün, içerisinde hiç Atatürk ifadesi yer almayan bir Çanakkale belgeseli hazırladığını anımsatarak, "Atatürk'ün Çanakkale savaşında hiç rolü olmadığını düşündüğünüz için mi bu şekilde bir belgesel yaptınız? Yoksa bir bilgi eksikliği mi söz konusudur? Şu anda TRT Genel Müdürü olarak Atatürk'ün Çanakkale savaşındaki konumu hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sordu.