Demirtaş: AKP ve CHP koalisyonuna dışardan destek verebiliriz

Demirtaş: AKP ve CHP koalisyonuna dışardan destek verebiliriz
Demirtaş: AKP ve CHP koalisyonuna dışardan destek verebiliriz
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, kendilerinin de ilkelerini kapsayacak bir AKP-CHP koalisyonuna dışardan destek verebileceklerini söyledi.

RADİKAL - HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon tartışmalarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Demirtaş ‘AK Parti ve CHP bizim ilkelerimizi de içine alacak bir koalisyon kurarsa biz dışarıdan destek sunarız.’ dedi.

Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“HERKESE KAPIMIZ AÇIK”

“Koalisyon görüşmeleri için resmi ve gayri resmi şimdiye kadar bir görüşmemiz olmamıştır. Her partiye kapımız açıktır. Sayın Davutoğlu’ nun artık seçim öncesi dili ve üslubunu terketmesi lazım. Bu dil seçimde Ak Parti ’ ye kaybettirmiştir.

“BİZ KCK’DAN TALİMAT ALMIYORUZ”

Herkes kendi görüşünü belirtebilir, KCK yetkilileri de görüşlerini belirtebilir. Çözüm sürecinin aktörüdürler. Ama biz KCK’ dan talimat almıyoruz. Partimiz kendi kurullarında kararlarını alır. Biz kimseden talimat almıyoruz. Çözüm süreci eskisi gibi yürümeyecek eskisi gibi hantal ve tek taraflı yürümez. Öncelikle tahkim edilmiş ateşkese ihtiyaç var.

“DIŞARIDAN DESTEK SUNARIZ”

AK Parti ve CHP bizim ilkelerimizi de içine alacak bir koalisyon kurarsa biz dışarıdan destek sunarız”


  http://www.radikal.com.tr/138149813814985

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Iste budur! - user617883

  Keske herkes senin kullandigin yapici ve ozverili dili kullansa... O zaman Turkiye cennet olur...Sen cok yasa guzel insan!

  HDP siyaset yapmasın mı? - 1000cucarachas

  Stratejik destekçiler öyle sözler aldı ki HDP'den, partinin elini kolunu bağladılar. Başkan yaptırmayacağız demişti zaten, yetmedi, AKP ile koalisyon yapmayacağız, yetmedi, dışardan desteklemeyeceğiz. Duyduğuma göre Demirtaş'ın bu demecinin üstüne Can Dündar "bakın doğru anlamışız, AKP'li koalisyona dışardan destek verecekler" demiş. Yahu insaf, AKP zaten CHP ile koalisyonu kurarsa ilkeleriyle uyuşan bir konuda HDP neden destek vermesin? Sen hiç siyaset yapma diyorlar. Barajı geçtin, AKP'yi tek başına iktidardan ettin, görevin bitti.

  Koalisyon fırsatı kaçtı Sılhedin başgan - garigan

  Beyaz Türklerin ve solcumsuların gazına gelmeyeydin şimdi olası bir koalisyonun en büyük adayıydın.Bu vesileyle memleketin batısı ve doğusu barışacaktı Kürtlerde kürt kimliklerini muhafaza ederek ülke yönetiminde söz sahibi olacaktı.Ya sen ne yaptın Sılhedin başgan; chp nin ve bilimum solcumsuların deneyipte başarı sağlayamadığı tavırları aynen tekrar ettin.Akparti 10 numara 5 yıldız bir parti degildi ama kürtler için kötünün en iyisiydi.Şimdi chp yi öne sürerek (ki ortaklığınız belgelendi) yavaş yavaş akpartiye göz kırpıyor olduğunu düşünecekler.Birazcıkta olsa iflah olmaz bir akparti karşıtı görüntüsünden feragat edeydin iyiydi.Büyük bir fırsatı teptin başgan.Hadi geçmiş olsun ve erken seçim yada kürtler için en kötü seçenek olan akparti mhp koalisyonu hayırlı olsun.

  AKPHDP KOALİSYONU KURULACAKTIR. - bizeke

  Dün akşam CNN tv ye katılan MHP yetkilileri HDP VE AKP ile koalisyon yapmayacaklarını ve dışarıdan da destek vermeyeceklerini açık ve kesin olarak beyan ettiler.Bu durumda koalisyon kurulursa bunun AKP nin liderliğinde kurulacağı ortaya çıkıyor. Bu AKP ile CHP veya AKP ile HDP arasında kurulabilir. CHP muhalefet blokunun MHP tarafından ouşturmadığını ve suçun MHP de olduğunu söyleyecek. AKP liderliğinde oluşması kesinleşen(erken seçim olmazsa) koalisyona CHP girmek için ileri süreceği şartları AKP kabul etmeyecektir. Bu durumda koalisyonun AKP ile HDP arasında oluşacağı görülmektedir. Erken seçim olasılığı bu durumda gündemden düşecektir

  CHP'yi kim yer? - ozerdek_er

  AKP-CHP koalisyonuna, "AKP CHP'yi yer" veya "Cumhurbaşkanı CHP'yi yer" gerekçeleri ile karşı çıkanlar var. CHP bu kadar kolay lokma ise evden çıkmasın zaten diyeceğim ama, asıl tehlike dışarıda değil ki! Dün bir başka yazının altına yorum olarak yazmıştım: Rahmetli Erdal İnönü bir grup partiliyle yemeğe gitmiş, garson "ne yiyeceksiniz?" diye sorduğunda da "biz sosyal demokratız, birbirimizi yiycez" diye yanıtlamıştı ya...