Demirtaş: Ankara'daki patlama IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor

Demirtaş: Ankara'daki patlama IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor
Demirtaş: Ankara'daki patlama IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor
CNN International'da gündeme ilişkin soruları yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "IŞİD hükümetimiz tarafından Türkiye'de faaliyet yürütürken çok ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmadı" dedi ve ekledi: "Devlet içerisinden de alınmış bir destek olduğunu düşünüyoruz."

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Barış Mitingin'deki patlamaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Hükümetin çok ciddi ihmalinin, siyasi sorumluluğunun olduğunu, hatta devlet içerisinde buna benzer eylemleri yapması için bazı kesimlerin  göz yummuş olduğuna dair çok ciddi kaygılar taşıyoruz. Bu daha çok IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor ama hükümetin de çok ciddi siyasi sorumluluğu ve devlet içerisinde de alınmış bir destek olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Demirtaş, CNN International'da gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ankara Tren Garı Meydanı'ndaki patlamaya ilişkin Demirtaş, şu değerlendirmede bulundu: "Tarihimizin en barbarca terör saldırılarından biri ile karşı karşıya kaldık. Şu ana kadar  98 arkadaşımızı kaybettik. Yüzlerce yaralı var. Tetikçilerin, ve bombacıların kimlikleri ile ilgili bir açıklama olmadı. Bunların hepsi IŞİD barbarlık terör örgütü ile bağlantılı güçler olarak ifade edildi. Ama arakasındaki güçler destekleyenler ortaya çıkarılmadı. Derin bir araştırma yapılmadı. Hükümetin çok ciddi ihmalinin siyasi sorumluluğunun hatta devlet içerisinde buna benzer eylemleri yapması için bazı kesimlerin  göz yummuş olduğuna dair çok ciddi kaygılar taşıyoruz. Bu kaygılarımızı taşımakta haklıyız." 

"IŞİD ÇOK CİDDİ BİR SORUŞTURMAYA TABİ TUTULMADI"

Demirtaş, "IŞİD maalesef hükümetimiz tarafından Türkiye 'de faaliyet yürütürken çok ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmadı. Çok rahat bir şekilde Türkiye'de faaliyet gösterdiler. Suriye'ye eleman gönderdiler. Bugün çok büyük bir fatura olarak karşımıza çıkıyor. Bu daha çok IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor ama hükümetin de çok ciddi siyasi sorumluluğu ve devlet içerisinde de alınmış bir destek olduğunu düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'DE IŞİD HÜCRELERİNE KARŞI OPERASYONLAR, ENGELLEMELER YAPILMADI"

Demirtaş, "IŞİD'e karşı etkili bir mücadele hiç bir zaman yürütmediler IŞİD'i ciddi bir tehlike olarak görmediler. Türkiye'de IŞİD hücrelerinin varlığı biliniyor olmasına rağmen bunlara karşı etkili operasyonlar, engellemeler yapılmadı. Suriye'de IŞİD'in büyümesine göz yumdular" dedi.

"SORUŞTURMA YAPMAYAN POLİSLER DİYARBAKIR EMNİYETİNDEKİ ŞUBE MÜDÜRLERİ TERFİ ETTİ"

Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin Demirtaş, "Soruşturma yapmayan polisler Diyarbakır emniyetindeki şube müdürleri emniyet müdür yardımcılığına getirildiler. Terfi ettiler. Kesinlikle devlet içerisinde destek alarak yapıyorlar" iddiasında bulundu.

Demirtaş ayrıca, "Türkiye'de iç savaş çıkarmak isteyenler var. Buna asla izin vermeyeceğiz" dedi.
Hakime TORUN / DHA