Demirtaş: Askeri müdahaleyi desteklemediğimizi belirttik

Demirtaş: Askeri müdahaleyi desteklemediğimizi belirttik
Demirtaş: Askeri müdahaleyi desteklemediğimizi belirttik
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü

ANKARA - Askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden görüşme talebinde bulunan Başbakan Erdoğan, bu çerçevede Demirtaş'la da bir araya geldi. Askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan'ın, Demirtaş ile Başbakanlık Resmi Konut'ta gerçekleştirdiği görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

Başbakanlık Resmi Konut'taki görüşme, saat 18.00'de başladı. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak katıldı.

“ULUSAL VE ULUSLARARASI BİR ASKERİ MÜDAHALEYİ BENİMSEMİYORUZ”
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gerçekleştirdikleri görüşmede, BDP'nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediğinin açıkça ifade edildiğini bildirdi.

Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın daveti üzerine Başbakanlık konutunda gerçekleşen görüşmede, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili teknik, diplomatik ve siyasi gelişmelere dair brifing sunulduğu belirtildi.

Görüşmede BDP heyetinin olayla ilgili sorularının da yanıtlandığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Heyetimizce hükümete başından bu yana Suriye'de izlediği politikayla ilgili eleştirilerimiz iletildi. Krizin çözümü konusunda önerilerimiz sunuldu.

Bu son olay yaşanana kadar hükümet politikasının uluslararası alanda Suriye'ye dönük müdahale beklentisini artırdığı hatırlatılarak, dolayısıyla bu politikadan artık vazgeçilmesi gerektiği iletildi.

MİSİLLEME YERİNE DİPLOMASİ
Her halükarda BDP'nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediği açıkça ifade edildi. Misillemeyle cevap verme yerine diplomatik ve uluslararası hukukun el verdiği yol ve yöntemlerin sonuna kadar işletilerek olayın üzerine gidilmesi öneri olarak sunuldu.

İleriki aşamada gelişmelere dayalı olarak parlamentonun ve siyasi parti gruplarının bilgilendirilmeye devam edilmesi yönündeki isteğimiz iletildi.”

(aa)