Demirtaş: Biz o barajı yıkacağız

Demirtaş: Biz o barajı yıkacağız
Demirtaş: Biz o barajı yıkacağız
Partisinin İstanbul İl Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim barajını eleştirerek, "İstanbul eline kazma küreği almalı, barajı yıkmaya başlamalı. Baraj buradan, İstanbul'dan yıkılacak" dedi.

RADİKAL - HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen HDP İstanbul İl Kongresine katıldı.Kongrede ilk olarak HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ konuştu. Yüksekdağ, "Altında kalalım diye baraj yaptılar. Ancak bilmiyorlar ki, barajın altında onlar kalacak. Biz o barajı yıkacağız ve yıkıntıların altında siz kalacaksınız. O darbe artığı barajı da aşmasını bileceğiz" dedi. Yüksekdağ sözlerini şöyle sürdürdü: Onların fıtratında demokratikleşme ve insani bir anlayışı geliştirmek yok. Biz çekirdekten demokrasi ve özgürlük mücadelesinde büyümüş bir gelenek olarak, Türkiye'yi demokrasiye götüreceğiz. Barajı da biz kaldıracağız, bu faşist Anayasa'yı da biz kaldıracağız. Barışı da biz getireceğiz. Alevi sorununu da biz çözeceğiz. Biz iddialıyız. Çünkü bize sunulan icazet alanlarında değil, dişimizle tırnağımızla siyaset yaptık.

"BARAJ İSTANBUL'DA YIKILACAK"
Selahattin Demirtaş, sözlerinin başında Cizre ve Silopi'de yaşamını yitiren Muza Azma ve Zeki Alar'ı andı. Demirtaş HDP'nin gerçek bir alternatif olduğunu ifade ederek, "HDP 2015 seçimlerine hazırlanırken, bir yandan stratejik yaklaşımını adım adım sokakta örerken, bu birlikteliği ve gücü seçime taşımanın da heyecanını yaşıyor" diye konuştu. Yüzde 10 seçim barajını Kenan Evren'in getirdiğini ve sonraki bütün iktidarların da buna devam ettiğini dile getiren Demirtaş, "Darbenin ipiyle kuyuya indiler. Her biri, şu andaki de dahil olmak üzere yüzde 10 barajına sarılarak halkın iradesini dem vurdular. Ama asıl baraj zihinlerdeki barajdır" dedi. Yüzde 10 seçim barajının kendileri için korkutucu olmadığını ifade eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: İnanın ki barajı çoktan aştık. Şimdi onlar açısından panik başlamış durumda. Özellikle de üç parti açısından başlamış durumda. Çünkü bu baraj yıkılırsa hangileri altında kalacak, onun hesabını yapıyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bugüne kadar barajı aşarak girme konusunda biz kararlı olmadığımız için baraj durdu. Bunlar, biz yıkana kadar barajı kaldırmayacak. Baraj İstanbul'dan yıkılacak."

"ONLARDA OLMAYAN BİR ŞEY VAR, İNANÇ, İMAN, HALK DESTEĞİ"

Bağımsız olarak seçime girmek için üzerlerinde baskı oluşturulduğunu belirterek, "Hiçbirimiz milletvekili olarak doğmadık. Bu mücadelenin bayrağı hiçbir yerde asla inmez. Milletvekili olmayınca da bitmez. Anket sonuçlarına göre HDP'nın baraj sorunu yok. Fakat barajı aşmamız halinde onların çaldığı milletvekilliğini geri alacağız. Bundan korkuyorlar" dedi. Demirtaş, HDP'nin yıpratılması için dedikodular çıkarılacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Önümüzü kesmek için ellerinde ne güç varsa sonuna kadar kullanacaklar da. Güçleri var. Fakat onlarda olmayan bir şey var, inanç, iman, halk desteği... O da biz de var işte. Bu gücümüze güvenelim. Bizler ne imar ettiysek alın terimizle, emeğimizle mücadele ederek var ettik. Bu seçimden sonra artık Türkiye'nin baraj diye bir derdi olmayacak. Anayasayı değiştirecek asıl güç biz olacağız. Biz devleti ele geçirmek, yargıyı, medyayı ele geçirmek için mücadele etmiyoruz. Tam tersine ele geçirilen devleti halka iade edeceğiz. Biz kurulan tekçi devleti değiştirip, dönüştürüp yeni yaşamın hizmetkarı etmek için iktidara yürüyoruz."

"ÖBÜRLERİ DEVLETİ ELE GEÇİRSİN"

Demirtaş sözlerini CHP ve MHP 'yi de eleştirerek şöyle sürdürdü:
"Onların kendi arasındaki yarış, 'devlet senin değildir, benimdir' yarışıdır. Yani AKP devleti bıraksın, öbürleri devleti ele geçirsin. Bunun için uğraşıyorlar. Her biri iktidara gelince zaten farklı bir anlayış kazandırmayacak. Ortaya koyulan tek farklı çizgi HDP'nin çizgisidir."

"NASIL BİR DEVLET ARZULADIĞINI ORTAYA KOYUYOR"

Demirtaş, devletten korkmayan kalmadığına dikkat çekerek, "Devlet herkesi korkutan, herkese parmak sallayan, kaşları çatık, vahşi bir ucubeye dönüştü. Bizi her gün teslim almaya çalışan, önünde diz çöktürmeye çalışan bir barbara dönüştü. 12 yıldır AKP bunun keyfini sürüyor. Zorba bir devleti devralıp üstüne kendi zorbalıklarını katarak şimdi bu devlete biat etmemizi istiyorlar. AKP devletine biat etmemizi istiyorlar. Erdoğan, kendi sarayında en ufak bir eleştiriye dahi tahammül göstermeyerek, en küçük bir farklılığa dahi tahammül göstermeyerek nasıl bir devlet arzuladığını ortaya koyuyor" dedi.

"DANANIN KUYRUĞU KOPACAK"

Selahattin Demirtaş, "Geldiğimiz noktada, nokta artık bu mücadelede dananın kuyruğunun kopacağı noktadır. Dananın kuyruğu kopacaksa bugün, 100 yıl önceki gibi, kuyruk değil dana bizde kalacak. Bizi Suriye'deki gibi paramparça etmek isteyecekler. Kürt, Türk ile Arap'la aynı binada aynı şehirde yaşayamaz hale gelirse o zaman işte emperyalistlere ekmek çıkacak" dedi. Demirtaş, 'bölünmeyelim' şeklinde ifadeler kullanıldığını ifade ederek, "Bölünmemenin alternatifi 'tek' olmak değildir. Biz 'tek yürek' derken onlar 'tek millet, tek dil' olmaktan bahsediyorlar. Bugüne kadar bölen parçalayan politikalar tekçi politikalardı. Kendi gibi düşünmeyene yaşam şansı tanımıyorlar bu topraklarda" diye konuştu.

"İMRALI ADASI'NA GİDEMEDİLER"
Demirtaş konuşmasında, bugün bir heyetin İmralı'ya gideceğini ancak hava koşulları nedeniyle gidemediğini belirterek, "Anons edilmiş arkadaşlarımızın İmralı Adası'na gittiği yönünde ama gerçek hava muhalefeti nedeniyle yetişemediler ve yarı yoldan geri dönmek zorunda kaldılar. İnanıyorum ki bir iki güne İmralı Adası'na gidecekler" dedi.

PANKART UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

Kobani'de bulunan ve İŞID'e karşı mücadele ettiği belirtilen iki kişiyle SKYPE ile canlı bağlantı kuruldu. Bağlantı yapılanlardan birisinin yüzünü gizlerken, konuşmalar hem Türkçe hem de Kürtçe yapıldı. Bağlantı sırasında kongreye katılan partililer Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Kongre öncesinde, partililerin üzerinde "Biz terörist değiliz, biz Türkleştiremediğiniz Kürdüz" yazılı pankart salonda dolaştırıldı. Pankart kongreye katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı.
(DHA/Gülseli KENARLI - Yaşar KAÇMAZ)

 


  http://www.radikal.com.tr/126485112648513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hdp ye oy vermek. - kurdolog

  bugunun turkiyesinde yapilacak en mantikli olay secimlerde hdp ye oy vermek olur.kimilerince kurtcu ve ya terorsit diye adlandirlilabilir ama gordugum kadariyla samimiyeti ve halkciligi en fazla yasayan ve yasatan bir partidir. gosteris derdinde degil, kesinlikle bunu gorebiliyorum yada sirf oy alabilmek icin halk ile bulusmalar gerceklestirmiyor. gercekten bu halki birlestirmek icin mucadele ediyor ve bunu da her turlu riski goze alarak yapiyor. neye dayanarak bunlari soyledigimi merak edenlere en son c.b'ligi secimlerinde karadeniz bolgesinin insanlarinin kendilerine yaklasimlarini bile bile yine de bir umut diyip oralara insanlara bir seyler anlatmaya gitmelerinden kaynaklaniyor soylediklerim. sirf bir oy icin degildi oraya gidisleri daha fazlaydi nedenleri. amaclari gercekten insanlara dogrunun ne oldugunu ve ne icin bunu istediklerini dile getirmekti. yine de partinin hitap ettigi kesime baktigimiz da insanlarin ne dinini ne irkini nede siyasi gorusunu onemsiyor onemsedigi sey insanin insan olmasidir. o yuzden her kesimden insanin icinde yer aldigi bir partidir . icinde lgbt'li var dindar var kemalist de var turk de var kurt de var alevi da var. bunu cok net olarak gorebiliyoruz . o yuzden diyebilirim ki turkiyenin renkli kimligini en iyi yansitan parti hdp dir. ve insanlarin bu partiye oy vermeleri yapacaklari en mantikli sey olur.

  YIKMA SEVDALILARI - Equalizer001

  Kışanak: " Ant olsun ki biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız" Selahattin Demirtaş: "İstanbul eline kazma küreği almalı, barajı yıkmaya başlamalı. Baraj buradan, İstanbul'dan yıkılacak." Yahu siz yikmaktan baska eylem bilmez misiniz? Isiniz gucunuz yikmak. Onunuze koyulan baraj engeleni yikcaginiza, engeli assaniz daha iyi olmaz mi? Kurtulun artik bu yikma-yakma, yaralama-oldurme aliskanligindan. PKK bile sizler kadar yikma yanlisi degil. ?Bir seyi yapmak yıllar alır, yıkmak ise bir dakika.? __Anonim.

  Demirtaş - user324267

  Say'ın Demirtaş'ın dediği gibi tüm ezilenler yoksullar HDP de birleşmeli ve barajı yerle bir etmeli...