Demirtaş: Bu zalim iktidara karşı direnmek kutsaldır

Demirtaş: Bu zalim iktidara karşı direnmek kutsaldır
Demirtaş: Bu zalim iktidara karşı direnmek kutsaldır
HDP lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bülent Arınç'a yüklendi: Düşünün ki bir de bu anlayış 400 milletvekili kazanmış, başkan olmuş... Düşünmeyin daha doğrusu! Çünkü böyle bir şey olmayacak. Sizin bu ülkeye demokrasi, özgürlük ve barış getireceğinize zerre kadar inanmıyoruz

RADİKAL - HDP Eşbaşkanı Başkanımız Selahattin Demirtaş,  partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş’ın açıklamaları özetle şöyle:

"Yaşar Kemal'in bıraktığı miras, şerefle taşınacak bir emanettir. Yolun açık olsun Büyük Usta! Bugün TMMOB'un İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü. Her gün iş cinayetleri yaşanmasına rağmen, bu hükümet gereğini yapmıyor. Bir iş yerinde 10 işçi yaşamını yitirdiğinde işverenin hesap verme kaygısı yoksa, artık hiçbir işyerinde işçi güvenliği yoktur. Hükümet şu mesajı veriyor uluslararası para babalarına: Gel, Türkiye ’de işçi çok ucuz. Torunlar'da Hükümet “10 işçi ölür, biz hesap sormayız, fatura kesmeyiz” mesajı veriyor. Mesele bir iş yeri meselesi değil. O yaşamını yitiren işçiler 10 dakika oturma eylemi yapsaydı tutar önce onları coplar, sonra aylarca yıllarca hapsederlerdi. Türkiye'de bugün 3 milyon işsiz var. Bunların 1 milyonu üniversite mezunu, 15-16 yıl okul okumuş bu çocuklar.

Erdoğan: Bunlar iki maymunu oynuyorlar

 ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ

 

Ekonomi ciddi sinyal veriyor. Seçim öncesinde ciddi bir kriz çıkmaması için Cumhurbaşkanı Merkez Bankası’na talimatlar yağdırıyor. Seçimi kazanmak için ekonomiyi riske atmak, kendi bakanını azarlamak, Merkez Bankası Başkanı’nı hain ilan etmek dahil her şeyi yapabiliyor. Bize bu kadar yüklenmelerinin nedeni Halkların Demokratik Partisi'nin 400 milletvekili çıkarmalarına engel olacak tek güç olması. Düşünün ki bir de bu anlayış 400 milletvekili kazanmış, başkan olmuş... Düşünmeyin daha doğrusu! Çünkü böyle bir şey olmayacak.

 

İŞİMİZ İKTİDARA GEÇMEK

 

'Yeni yaşam'ı başkalarının ilkesizliği üzerinden kurmayacağız. Mücadelemiz bunun en büyük teminatıdır. Garanti halkın kendisidir. Bizim işimiz ana muhalefet görevi yürütmektir. AKP iktidarını denetlemek, mümkün olan ilk anda da onu indirip yerine geçmektir. Nasıl bir yangın yerinden çıkıp buralara geldiğimizi, nasıl bir emekçi yoksul kitlesiyle bu mücadeleyi yürüttüğümüzü biliyoruz. Proje partisi olarak gelmiş olanlar bir halk hareketinin onları süpürebileceğne ihtimal vermiyorlar. İşte biz o halk hareketiyiz. Bizim yeni muktedirlere, yeni saraylara ihtiyacımız yok. Türkiye'nin bütün renkleriyle bir emekçi iktidarına ihtiyacımız var.

Bingöl Üniversitesi'nde 'soruşturmalara karşı' açlık grevi 8. gününde

 

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ'NE SERT SÖZLER

 

Bingöl "Üniversite"si rektörü akrabalarından oluşan bir şirket kurmuş orada. AKP İl Başkanı gibi çalışıyor. Rektörün kardeşinin Rektör Yardımcısı olmasına, 5 akrabasının yönetici olmasına YÖK olarak siz nasıl müsaade edersiniz? Sekiz gündür açlık grevinde olan Bingöl Üniversitesi öğrencileri düşman hukukuna mı tabidir, açıkça söyleyin bilelim.ektör Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi'nden gelmiş, Bingöl Üniversitesi'nde Kürdoloji Bölümünün başına geçirilmiş.Bingöl Üniversitesi'nde sükunet istiyoruz. Üniversitelerde özgürlük ve demokrasinin hakim olmasını istiyoruz. Bu anlayışla ülkeye barış getirecek anlayış nasıl bağdaşabilir, soruyoruz. 

Davutoğlu: Silah bırakmanın 'ama'sı olmaz
 

'HÜKÜMET BARIŞ HAYALİ SATMAK İSTİYOR'

 

Ortak açıklamadan sonra, "Biz uzun süredir bu açıklama için uğraşıyoruz" dedik. Elbette ki bu ülkede kesinlikle silahlar susmalı ve silahlar bırakılmalı. Bu, en büyük arzumuzdur. Barış yürüyüşünde hükümetle anlaşamadığımız nokta şu: Onlar barış hayalini satmak istiyorlar, biz gerçek barışı halklarımıza armağan etmek istiyoruz. Tekrar edeyim: Biz sizin bu ülkeye demokrasi, özgürlük ve barış getireceğinize zerre kadar inanmıyoruz. 

Arınç'tan Demirtaş'a çok sert eleştiri

 

ZALİM İKTİDARA DİRENMEK KUTSALDIR

 

Açıklama benden dolayı gecikmişmiş. Açıklama 7 ay önce yapılacaktı, niye yapmadınız, yaptırmadınız? Neden? Yedi ay neden engellediniz, hükümet olarak bunun cevabını bir verin önce. Neden biliyor musunuz, seçime yakın yapmak istediler...  Seçime üç ay kala bu deklarasyonu yayınlıyoruz da, Meclis’ten hangi yasa çıkacak? AKP’ye güvenmiyoruz, bu kısmı çıldırtıyormuş onları. Güvenmiyoruz, güvenmiyoruz, anlamıyor musun? Neyine güveneceğiz senin? Bugüne kadar hangi demokrasi yasasını çıkardınız? Türkiye halklarına barış konusunda ne verdiniz? Bu Hükümet bu ülkeye kalıcı barışı getiremez. Zihniyetleri buna uygun değil. O nedenle HDP’nin büyümesi lazım. Böylesine zalim bir iktidara karşı direnmek bile kutsaldır, bırakın kazanmayı. 

 

ARINÇ'A YANIT: SİLAHLARI BİZ BIRAKTIRACAĞIZ

 

Hükümet bizim için acil olan silahların bırakılması değil, seçim öncesi "öyleymiş gibi" yapılması diyor. Sayın Arınç, ülkede tansiyonu yükseltmeye gerek yok. Evet, PKK silahları bırakacak, ama biz bıraktıracağız. Meclis’e daha güçlü gireceğiz, biz başaracağız. Dağları biz, demokratik biz uzlaşıyla boşaltacağız. Devleti biz kurmuşuz, vergisini biz veriyoruz, omuzlarımızda biz taşıyoruz, o halde biz yöneteceğiz. İlla birini cezaevine koyacaksanız kendinizden başlayın. Asıl çocukları suça iten sizlersiniz. Adalet Bakanı Sayın Bozdağ, lütfen Şakran Cezaevi'ne bizzat gidin, durumu görün, sorunları çözün. 9 Mart seçmen olarak naklini yaptıracaklar için son gün. Öğrenci, mevsimlik işçi, turizm emekçisi kardeşlerim, naklinizi yaptırın."

PKK'ya silah bıraktıracak 10 maddenin şifreleri


  http://www.radikal.com.tr/130515313051539

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yaaa hakk... - lm kimim

  ok yayadan çıktı bir kere bu barajı yaa yıkılacak yada yıkacaz RTE ve Arınc bu tür sataşmaları bir korkunun belirtisidir siz ne yaparsanız yapın bu partiyi ve partinin içinde olan insanları kötüleyemezsiniz itibarsızlaştırmazsınız çünkü onlar yeni türkiyenin aydınlık geleceği. YENİ DOĞAN ŞAFAKLA GÜNEŞE VE AYDINLIK TÜRKİYEYE MERHABA DEME ZAMANI GELDİ.

  danışıklı - user781727

  Danışıklı dövüş. Madem öyle, eski chp li leri neden akp den aday olması için zorluyorsunuz. Sonuçta, size bir ada vapuru daha tahsis ederler, 4 yıl beleş seyahat edersiniz. Alacağınız ancak bu olur. Anlaşmaya kavga görüntüsü vermek yaptığınız.Akp 500 milletvekili de alsa, Siz bu sefer oy yok.

  Ancak birbirinize laf yetiştirin - user986363

  O yüzden mi seçime parti olarak giriyorsunuz. %10 alamayıp meclis dışı kalırsanız ne gibi bir planınız var bir de onu açıklasanız da söylemlerinizin samimiyetine güvenebilsek.

  helal olsun - user1021195

  Gerçekten siyaset insanı helal olsun doğru yoldasınız Selahattin Bey.

  Ah Demirtaş - esiroglu

  Bu adamın illa niye Kılıçdaroğlu tarzı bir komedyen olmak yolunda çaba sarfettiğini anlayamıyorum. Bir cemaatçinin Kılıçdaroğlu olmaya çalışan versiyonu. Birşey biliyorumda iddia ediyorum sanmayın. Adamın verdiği intibaa bu. Kavunun nasıl kendine has bir kokusu var. Demirtaş'tan Cemaat-Kılıçdaroğlu karışımı bir kokusu var.

  kapılar ardında anlaşma var mı yok mu - user771112

  İyi konuşuyorsun iyi muhalefet ediyorsun ama hükümetle danışıklı dövüş gibi geliyor bana bu yaptığınız.

  Direnme mi? - brotherlouie

  Adamlarla birlikte ülkenin çivisini çıkardınız, hatta bununla da yetinmeyip bölmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca madem direnmek size göre kutsal birşey o halde neden Gezi direnişine icabet etmeyip gidenleri AKP ile beraber darbeci ilan etitniz? Olmuyor, söylediklerin bir bardağı doldurmuyor sayın demiştaş...