Demirtaş: Derhal silahlar susmalı

Demirtaş: Derhal silahlar susmalı
Demirtaş: Derhal silahlar susmalı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. En acil olanı ölümleri durdurmaktır. Derhal silahlar susmalı. Hep birlikte karşı durmalıyız" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, barışın cesur olmaya, fedakarlık yapmaya değer olduğunu, kendilerinin de kararlılık içerisinde olduklarını söyledi. “Önce bir amasız, ancaksız barışı konuşalım. Amasız, ancaksız çatışmanın silahların susmasını, durmasını sağlayalım” diyen Demirtaş, “Sonrasında elbette yapılacak işler var. Herkese düşen sorumluluklar var. Barış için cesur olmaya, fedakarlık yapmaya değer diye biz kararlılık içerisindeyiz. Herkesten de bunu bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bütün partilerden bütün siyasetçilerden bütün toplumsal çevrelerden barış için duyarlı mesajlar gelir. Bu mesajları ortaklaştırmayı başarırsak da Türkiye 'deki bu kaygı verici durumun giderilmesi konusunda mesafe kat etmiş oluruz” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki heyet Türkiye, Mimar, Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) ve Halkevleri'ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Dolmabahçe'de mutabakat yoktu, onlar Öcalan 'ın mesajını okudu biz de hükümetin duruşunu aktardık" sözlerinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

"Barış cesaret ister. Bu cesaret yeri geldiğinde barış için koltuğundan, hatta gerekirse canından vazgeçebilmektir. Dolmabahçe'de yapılan bir mutabakattır ve kendisi de orada bulunmuştur. Polemiğe girmek istemiyorum. Barış için cesur olmaya, fedakarlık yapmaya değer diye biz kararlılık içerisindeyiz. Herkesten de bunu bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bütün partilerden bütün siyasetçilerden bütün toplumsal çevrelerden barış için duyarlı mesajlar gelir. Bu mesajları ortaklaştırmayı başarırsak da Türkkiye'deki bu kaygı verici durumun giderilmesi konusunda mesafe kat etmiş oluruz. Öncelikle çatışmasızlık ortamının yeniden sağlanması için. Öncelikle ölümleri durdurmamız gerekiyor."

HDP hakkındaki 'kapatılsın' çağrıları ve Yargıtay'ın başlattığı 'terör incelemesi' de hatırlatılan Demirtaş bunun üzerine, "Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. 'Dokunulmazlık' mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz Parlamentoya. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım" dedi.

Demirtaş hakkında fezleke hazırlandığına yönelik iddialar sorulunca ise "Hayırlı olsun" demekle yetindi.

'HALK BARIŞ İSTİYOR, HALK NE DERSE O OLUR'

Demirtaş'ın aracına doğru yöneldiği sırada bazı vatandaşlarla kısa süre sohbet etti. Bir vatandaş Demirtaş'a, “Niye böyle oluyor. Bu ortam böyle olmasın. Size çok güvendik. Güven verdiniz. Bu dağdaki insanlar çıksın. Siz, sizin konuşmalarınız çok şey yaptı lütfen. Lütfen ya” diye seslendi. Vatandaşın bu sözlerine Demirtaş, “Birileri savaş istiyor, halk barış istiyor. Halk ne derse o olur. Siz barış istiyorsanız olacaktır, rahat olun. Güveniniz boşa çıkmayacak. İnşallah başaracağız. Boşa çıkmayacak inşallah” cevabını verdi.