Demirtaş: Diktatörlük mü, özyönetim mi kararını biz verdik

Demirtaş: Diktatörlük mü, özyönetim mi kararını biz verdik
Demirtaş: Diktatörlük mü, özyönetim mi kararını biz verdik
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından 'özyönetimler' başlığı ile Diyarbakır'da düzenlenen kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "

RADİKAL - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından 'özyönetimleri görüşmek için' olağanüstü ve geniş katılımla Diyarbakır'da toplandı. Kongrede konuşan HDP, DBP, HDK ve DTK eş genel başkanları hükümeti müzakerelere dönmeye davet ederken özerklik vurgusu yaparak bu konuda geri adım atmayacaklarını söylediler.

Sırrı Süreyya Önder'den Davutoğlu'na 'kaçak çay'

Diyarbakır Kayapınar Spor Kompleksinde gerçekleştirilen kongreye 500 kurum temsilcisi davet edildi. 501 delegenin yer aldığı kongreye DTK Eş Başkanları Selma Irmak, Hatip Dicle, DBP Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek, Emine Ayna,  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce kurum temsilcisi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongrede Divan başkanlığında HDP eski Milletvekili Mülkiye Birtane yer aldı. 

‘ANNELERİN GÖZYAŞI YERİNE KANININ AKTIĞI BİR DÖNEMİ YAŞIYORUZ’

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, “AKP, 'Kürt sorunu benim sorunumdur. Demokratik bir yolla çözülecek' dedi. Sonra da 'Kürt sorunu yok' dedi. 'Müzakere yok' dedi. Bu aşamaya geldi” dedi. Irmak, “Dedelerimiz, ninelerimiz teslim olmadı biz de teslim olmayacağız. Hendek ve barikatlar için bizi eleştirenlere söylemek istiyorum. Hendekler savaşmak için değil, kendini korumak içindir. Kürt halkının istekleri ve devletin savaşına karşı bir özsavunma olarak kullanılıyor. Halk çocuklarının katledilmesine, yakalanmasına izin vermek istemiyor” şeklinde konuştu.

‘BÖLGESEL ÖZ YÖNETİMLERİ KONGREDE SOMUT HALE GETİRECEĞİZ’

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de, “Özyönetim talebimiz hakkımızdır. Tarihten gelen ilk doğal hakkı Kürt halkı kullanacak. Hiçbir güç buna engel olamayacak. Bin yıllık tarihimizden ders çıkaracaksak, devleti bir kez daha müzakereye davet ediyoruz. Tüm çabalarımız bu müzakerenin devam etmesidir. Elimizde tank top yok, kimseyi tehdit etmiyoruz. Demokratik özerklik modelimiz Türkiye'de tüm sorunları çözecek bir anahtardır. Türkiye'nin farklı yerlerinde herkes kendi sorunlarını çözmek için bu sistemi kullanabilir. Bölgesel özyönetimleri bugünkü kongremizde somut haline getireceğiz ve sunacağız" dedi. 
HDK Eş Söcüsü Sebahat Tuncel ise, “Biz bu devletin içinde yaşayabiliriz. Ama inkar ve imha politikalarını kabul etmiyoruz. Demokratik Türkiye ve demokratik cumhuriyet istiyoruz. Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum, Türkiye'yi yönetmek ve krizden çıkarmak istiyorsanız, bir birlik oluşturmalısınız. Kürtlere imha dayatılırsa Kürtler de direnecektir" dedi.

DEMİRTAŞ: ÖZYÖNETİM DEDİK KIYAMET KOPTU

Tuncel’in ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise şunları söyledi: "Düşünün bir kişi sizin her şeyinizi yönetiyor. Ne giyeceğinize, yiyeceğinize, her şeye… İnsan dayanamaz isyan eder değil mi? Ne şekilde yaşacağınıza bir kişinin karar vermesine herkes isyan eder, kimse kabul etmez. Köleler bile bunlara isyan etmiştir. Bir kişi bile bunu kabul etmezse Ortadoğu'nun en kadim halkı bunu nasıl kabul edecek? Bir tek genç bile bunu kabul etmez. Özyönetim insanın onuruyla ilgili bir konudur. Köle gibi mi, yoksa insan onuruyla mı yaşayacaksınız? Özyönetim küçümsenemez, katliama karşı hendekteki, barikattaki duruş ve kavrayıştır. 'Bunu aklından bile geçirenleri yok edeceğim' diyenlere hendek barikat çok değil. Ne yapacaklardı peki? 'Siyasetle çözelim' desinler amenna. Masaya özyönetimin özünü bile getirmedirler. Zurnanın zırt dediği yerde dile getirdik. Dolmabahçe'de bunu dile getirdik işte orada kıyamet koptu. Dolmabahçe'yi Sayın Öcalan, iğneyle kuyu kazar gibi sabırla o aşamaya getirdi. 16 yıldır küçük bir radyosu ve 3 kitabıyla bütün Ortadoğu dengelerini sizden iyi okuyan ve bunun altyapısını, direnişini oluşturan bir lider karşısında hepiniz küçüldünüz. Bunların hepsini kendisi İmralı'da söyledi. Bunları gidin Ankara'da iyi anlatın diye heyetlerimize altını çize çize söylemiştir. Tarihi bir müzakere yapıyoruz bunu anlatın demiştir.”

'HDP ile aynı masaya oturmanın anlamı kalmamıştır!

‘TEK ADAM MI, ÖZYÖNETİM Mİ; BİZ BUNUN KARARINI VERDİK…’

Özerkliğin önemine değinen Demirtaş, “Kürtlerin statüsü ve Türkiye'nin idari yönetimiyle ilgilidir. Bu ikisi özerklikle ilgilidir. Nasıl bir yönetim inşa edebiliriz bunları hatırlatmak ve dünyaya hatırlatmak için bu toplantı çok önemli olacaktır. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacaktır. Kürdistan Ortadoğu'nun orta yerinde bir güneş gibi ışıldıyorsa dostlarımız, et ve tırnağız diyenler bundan mutluluk duymalı. Güç verilmeli, omuz omuza olunmalı. Gelecek yüzyılda Kürdistan statüsü olacak. Belki federal devletleri, belki bağımsız devletleri olacak. Bedeli ağır olacak diye onurumuzu mu yitireceğiz? Bazılarının mezar taşı, cenazesi yok. Neyse bedeli biz ödemek için göze alacağız. Bundan başka yol yok, olsa biz ona her zaman açığız. Çok ciddi girişimlerde bulunduk, diyalog için ama reddedildi, çünkü infaz kararı verilmişti. Ortadoğu dengeleri içinde Kürt gücünün doğmasını istemiyorlar. Bölge yönetimleri nedir? Kent yönetimleri nedir? Sağlık, eğitim, hayvancılık nedir? Bunları başlık başlık netleştireceğiz. Bütün Türkiye için önereceğiz. Bölgesel dar bir özerkliği mi tartışalım? Buna da varım. Demokratik bölgeler oluştuktan sonra seçimler olsun kim kazanacaksa o yönetsin. Cizre'de MHP kazanırsa saygı duyarız. Biz de kazandığımızda onlar saygı göstersin. Diktatörlük mü, tek adam mı, özyönetim mi? Bunun kararını biz verdik. Batı da buna katılmalı ve bunun kararını vermeli. Bu dönemde dik duran, direnenlere bizi mahçup etmeyen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şehitlerimize bir kez daha vefa borcumuz olsun diyoruz."

Yarın da devam edecek kongrede alınan kararlar deklarasyonla kamuoyuna açıklanacak. (Diyarbakır/EVRENSEL)