Demirtaş: Diyalog kapılarını kapatmadık

Demirtaş: Diyalog kapılarını kapatmadık
Demirtaş: Diyalog kapılarını kapatmadık
BDP Genel Başkanı Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın 'Samimiyseniz oturur konuşuruz' sözlerine yanıt verdi: Diyalog kapılarını kapatmadık ama Başbakan'ı samimiyetsiz görüyoruz

ANKARA - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, “samimiyseler oturur konuşuruz” ve “ip” sözüne, “Arada ince bir ip varsa o bizim bıraktığımız iptir. AKP ’nin bıraktığı, açık bıraktığı bir kapı falan değil. Biz samimi olarak demokratik, siyasal, barışçıl çözümden yana olduğumuz için hiçbir zaman diyalog kapılarını kapatmadık. Ama biz ortada samimiyet çağrısı yapan Başbakan’ın samimiyetini göremiyoruz” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, “Başbakan’ın samimiyseler görüşeceğim BDP ile dedi, aramızda ip var dedi, ne dersiniz?” sorusuna BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, şu yanıtı verdi:
“Arada ince bir ip varsa o bizim bıraktığımız iptir. AKP’nin bıraktığı, açık bıraktığı bir kapı falan değil. Biz samimi olarak demokratik, siyasal, barışçıl çözümden yana olduğumuz için hiçbir zaman diyalog kapılarını kapatmadık. Ama biz ortada samimiyet çağrısı yapan Başbakan’ın samimiyetini göremiyoruz. Bu kadar tutuklama, bu kadar baskı bu kadar hakaret partimize yönelik bu kadar haksız ithamlar müzakere yapmak istediğiniz bir partiye gönderilecek mesajlar olamaz. Dolayısıyla Başbakan’ın müzakere niyeti çözüm niyetiyle ilgili biz ortada bir şaibeli durum olduğunu düşünüyoruz. Elbette ki Başbakan’ın kastettiği aradaki ince ip AKP’nin açtığı kapıdan kaynaklı değildir, BDP’nin ilkeli, diyalog tutumundan kaynaklıdır, biz böyle düşünüyoruz.” (dha)