Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz

Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz
Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tek suçlarının yüzde 13 oy alarak barajı geçmeleri olduğunu belirtti. Demirtaş, Erken seçim olması halinde de yine barajı geçeceklerini vurguladı.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters'a yaptığı açıklamada, erken seçim halinde HDP'nin baraj altında kalmayacağını söyledi.

Demirtaş, çözüm sürecine yönelik değerlendirmelerde bulurken, "Çözüm süreci zaman zaman duraksamalar, gerilemeler ve gerilimlerle tıkanabilir ama biz şu anda içinde bulunulan vahim durumun sürecin bittiği gibi yorumlanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bir an önce çatışmasızlık hali sağlanmalı ve yeniden müzakerelere dönebilmenin güven koşulları yaratılmalı" diye konuştu.

Demirtaş, bundaki tek sorumluluğun AK Parti 'de olmadığını çünkü AK Parti'nin artık tek başına iktidarda bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti: "İlk yapılması gereken iki tarafından da ellerini tetiklerden çekmesi. Parlamento bir bütün olarak sorumluluk almalı ve PKK bütün bu olup bitenlerle ilgili karşılıklı yapılan eylemsizlik çağrılarına olumlu yanıt verecek iyi bir değerlendirmeyi mutlaka yapmalı."

"TEK SUÇUMUZ YÜZDE 13 OY ALMAK"

Demirtaş, son günlerde sürekli çatışmasızlık çağrısı yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Her gün neredeyse her konuşmamda çağrı yapıyorum; 'karşılıklı olarak silahlar derhal susturulsun' diyorum. Ülkenin Başbakanı bunu söyleyebilir mi? Başbakan 'silahları bırakın ve ülkeyi terk edin, teslim olun' çağrısı yapıyor. Yani gerçekleşmesi imkânsız bir çağrıyı bilerek yapıyor. Bunun gerçekleşme şansı yok. Bunun hayata geçmesinin ne kadar imkânsız olduğunu kendisi benden daha iyi biliyor. Samimi ise bizim gibi o da 'biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK da silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız' desin. Bakın o zaman işler nasıl kolaylaşacak."

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın HDP'ye yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "Tek suçumuz yüzde 13 oy alarak barajı geçmek" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın ülkeyi yeniden bir seçime götürmeye hazırlandığını ve kesinlikle koalisyon taraftarı olmadığını savundu.

"ASIL AMAÇ İŞİD DEĞİL"

HDP'ye yönelik bu saldırıların devam etmesi durumunda erken seçimde halkın HDP'nin etraflarında kenetleneceğini belirten Demirtaş, baraj altında kalmayacaklarını kaydetti.

Demirtaş, son dönemde başlatılan operasyonların asıl amacının IŞİD değil sol ve Kürt muhalefet olduğunu savunarak, " AKP aslında IŞİD'e karşı savaşmıyor, asıl amaçları Suriye'deki Kürt oluşumunu engellemek" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/140646314064634

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğru tespit... - Comment_Var

  HDP'nin barajı geçmesiyle, yıllardır din -iman siyasetiyle samimi Kürt oyları ile Doğu-güneydoğuda ilk ve tek parti olan Erdoğan'ın AKP'sinin maskesi düşünce Samimi müslümanların uyanmasıyla tek başına iktidar olmamalarının hınçını, barajı geçip, AKP'ye giden oyları geri getiren HDP'yu suyasi oyunlarla ve Kürtlere baskı yaparak, ortalığı kan gölüne cevirmekle HDP'yi baraj altında bırakıp, tek başına iktidar olma rüyalarını sürdürmek için neler yapmazlar kı, Türkiyenin Kan gölüne dönüp, bölünüp parçalanması bile buna engel olarak görmemektedir.

  %10 barajını bu kez geçemeyeceksin.. - ARAGORA

  Çünkü,AKP nin tuzağına düştün..Çözüm sürecinin bitişini gördün ama hiç bir şey yapmadın.Ortalığı ayağa kaldırmadın.Kimseden yardım istemedin.Sürecin devamı için kılını kıpırdatmadın..80 milletvekilinin üstüne yattın.Ben olsam ,o 80 kişiyle beraber meclisin önünde yatardım.Bütün dünyyı ayağa kaldırırdım.Projeler sunardım.PKK nın nasıl silah bırakacağını anlatırdım.Yeni şartlar ileri sürerdim.Eğer bir komplo varsa.Ortaya çıkarmak için her şeyi yapardım.Şehitler gelmeye başladıkça ,kendimi ortaya atar çığlık çığlığa bağırırdım..Olmadı ,Selahattin bey.Pısırık korkak davrandınız..AKP nin tuzağına düştünüz.Halk artık sizden biliyor bunları.Bu kez barajı geçemeyeceksiniz.Ve ben size oy vermeyeceğim bu sefer.Mecliste olsanız da olur olmasanız da..Çünkü durum hiç değişmeyecek..Kalıbınızın adamı değilmişsiniz.

  HDP baraji gecer - jsoylu

  genel olarak CHP ye oy veren bir aileyiz zaman zaman taktik geregi MHP ye bile oy verdik ancak asla AKP ye oy vermedik sunu aciklikla soylemeloyim ilk secimde HDP ye oy verecegim hemde sehit cenazelerinin geldigi bu gunlerde yaziyorum bu ulkeye en buyuk zarari AKP veriyor verecek ulkenin sonu hayirli degil bu olumlerin tek sorumlusu hic kimseye vede yasalara saygisi olmayan AKP ve Erdogan'dir

  - momentum

  Selocan, sen daha yaşadığın devleti tanıyamamışsın. Burasi Kobani kantonu değil. Bu devlette "biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK da silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız" diyecek bir başbakan yoktur. Aslında buna benzer bir şey yine de oldu. İfade edilmeksizin, zımmen oldu. Çatışmasızlık denen süreçte devlet operasyonları askıya aldı, askere, polise operasyon izni verilmedi. Devletin PKK'yı buna değer görmesi bir hataydı. Karşılığı ise bu oldu. Bu çatışmasızlık sürecinden azami istifade eden, süreci suistimal eden, onu kendi altyapısını güçlendirmek için kullanan PKK oldu. Şimdi bunların acısı çekiliyor. Son eylemler, PKK'nın bu süreçte güçlendirdiği altyapı tarafından mümkün kılınıyor. Artık tren kaçtı. Türkiye'de konuşularak, yasa çıkarılarak, bir hak-hukuk kategorisi şeklinde görülüp çözülecek bir Kürt sorunu olmadığı ortaya çıktı. Siz ne kadar ciddiye alınırsanız problemler o kadar büyük olacak. Sizin ciddiye alınmanızın yapıcı değil yıkıcı etkileri olacak. Akıllı bir düşman değilsiniz.