Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz

Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz
Demirtaş: Erken seçim olursa HDP baraj altında kalmaz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tek suçlarının yüzde 13 oy alarak barajı geçmeleri olduğunu belirtti. Demirtaş, Erken seçim olması halinde de yine barajı geçeceklerini vurguladı.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters'a yaptığı açıklamada, erken seçim halinde HDP'nin baraj altında kalmayacağını söyledi.

Demirtaş, çözüm sürecine yönelik değerlendirmelerde bulurken, "Çözüm süreci zaman zaman duraksamalar, gerilemeler ve gerilimlerle tıkanabilir ama biz şu anda içinde bulunulan vahim durumun sürecin bittiği gibi yorumlanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bir an önce çatışmasızlık hali sağlanmalı ve yeniden müzakerelere dönebilmenin güven koşulları yaratılmalı" diye konuştu.

Demirtaş, bundaki tek sorumluluğun AK Parti 'de olmadığını çünkü AK Parti'nin artık tek başına iktidarda bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti: "İlk yapılması gereken iki tarafından da ellerini tetiklerden çekmesi. Parlamento bir bütün olarak sorumluluk almalı ve PKK bütün bu olup bitenlerle ilgili karşılıklı yapılan eylemsizlik çağrılarına olumlu yanıt verecek iyi bir değerlendirmeyi mutlaka yapmalı."

"TEK SUÇUMUZ YÜZDE 13 OY ALMAK"

Demirtaş, son günlerde sürekli çatışmasızlık çağrısı yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Her gün neredeyse her konuşmamda çağrı yapıyorum; 'karşılıklı olarak silahlar derhal susturulsun' diyorum. Ülkenin Başbakanı bunu söyleyebilir mi? Başbakan 'silahları bırakın ve ülkeyi terk edin, teslim olun' çağrısı yapıyor. Yani gerçekleşmesi imkânsız bir çağrıyı bilerek yapıyor. Bunun gerçekleşme şansı yok. Bunun hayata geçmesinin ne kadar imkânsız olduğunu kendisi benden daha iyi biliyor. Samimi ise bizim gibi o da 'biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK da silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız' desin. Bakın o zaman işler nasıl kolaylaşacak."

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın HDP'ye yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "Tek suçumuz yüzde 13 oy alarak barajı geçmek" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın ülkeyi yeniden bir seçime götürmeye hazırlandığını ve kesinlikle koalisyon taraftarı olmadığını savundu.

"ASIL AMAÇ İŞİD DEĞİL"

HDP'ye yönelik bu saldırıların devam etmesi durumunda erken seçimde halkın HDP'nin etraflarında kenetleneceğini belirten Demirtaş, baraj altında kalmayacaklarını kaydetti.

Demirtaş, son dönemde başlatılan operasyonların asıl amacının IŞİD değil sol ve Kürt muhalefet olduğunu savunarak, " AKP aslında IŞİD'e karşı savaşmıyor, asıl amaçları Suriye'deki Kürt oluşumunu engellemek" diye konuştu.