Demirtaş: HDP'nin en büyük farkı kadın hareketi olması

Demirtaş: HDP'nin en büyük farkı kadın hareketi olması
Demirtaş: HDP'nin en büyük farkı kadın hareketi olması
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle biraraya geldi. Espirileriyle öğrencileri güldüren Demirtaş, HDP'nin en büyük farkını ise "HDP bir kadın hareketi, bir kadın partisidir. Bu da kelimenin tam anlamıyla bir demokratik güvencedir" ifadesiyle özetledi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Bu seçim ya Türkiye 'nin tek adamlık sisteminin anayasal dayanağına kavuşmasına yol açacak ya da HDP'nin öncülüğünü yaptığı sivilleşmeyi, çoğulculuğu, çok kültürlülüğü, çok inançlılığı garanti altına alan bir toplumsal sözleşmeyi savunan bir çizgi olacak" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

DEMİRTAŞ'A YOĞUN İLGİ

Toplantının yapıldığı Uçaksavar Kampüsü'ndeki konferans salonu, öğrencilerin gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle tamamen doldu.  Demirtaş konuşmasını yaparken, kendisinden sıkışıklığı gidermesini isteyen öğrencilere, sahneye gelebileceklerini söyleyerek yardımcı oldu. Sahneyi dolduran öğrenciler Demirtaş'ı buradan dinledi.

Selahattin Demirtaş, bu seçimde çok sayıda partinin isminin olduğunu, ancak iki temel tercihin yarışacağını belirterek, “Bu seçim ya Türkiye'nin tek adamlık sisteminin anayasal dayanağına kavuşmasına yol açacak ya da HDP'nin öncülüğünü yaptığı sivilleşmeyi, çoğulculuğu, çok kültürlülüğü, çok inançlılığı garanti altına alan bir toplumsal sözleşmeyi savunan bir çizgi olacak" dedi.

"NORMALDE BARAJ SORUNUNUN OLMAMASI GEREKİYOR"

Demirtaş, seçim beyannamelerini yazarken, her kesimin kendileri ile ilgili olan kısımları kendilerinin kaleme aldığını vurgulayarak, “Bütün ezilen kesimler kendi taleplerini kendileri yazdı. Böylesine bir programın baraj sorununun olması, aslında çok daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini gösteriyor. Böyle bir programın baraj sorunu olmaması gerekirdi. Böyle bir program Türkiye'de hayli hayli iktidarda olmalıydı. Türkiye'yi yöneten program, anlayış bu olmalıydı. Fakat dezavantajlı seçim yarışı çalışmamızı zorlaştırıyor" dedi.

"HDP'NİN EN BÜYÜK FARKLILIĞI BİR KADIN HAREKETİ OLMASIDIR"

HDP'nin en büyük farklılığının "kadın rengi" olması olduğunu belirten Demirtaş, “HDP bir kadın hareketi, bir kadın partisidir. Bu da kelimenin tam anlamıyla bir demokratik güvencedir" dedi.

Demirtaş, parlamentoda olmazlarsa kıyamet kopmayacağını ifade ederek, “Ancak önemli bir mevzide hamle yapmış olacağız ve iktidarın parlamentoyu kendi istedikleri gibi kullanabilmelerinin önüne geçmiş olacağız. Bunun için gençlerin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

BOL BOL ESPRİ YAPTI

Demirtaş, konuşmasını bitirdikten sonra, öğrencilerin kağıtlara yazdığı sorular mukavva bir kutuya konularak kur'ayla seçildi. Bu sırada Demirtaş sık sık espri yaparak öğrencileri güldürdü.

Selahattin Demirtaş, Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki durumlarına ilişkin yöneltilen soruya, “Bütün halkların ve kimliklerin ortak bir anayasayla, yeni bir egemenlik paylaşımı üzerinde anlaşma iradeleri varsa, Türkiye'nin bunu desteklemesi ve bir an önce ateşkesin sağlanması durumuna geçilmesi lazım. O durumda zorunlu olarak yerini terk edenler geri gitmek isterse, buna destek olmak lazım. Burada kalmak isteyenlere ise vatandaşlık hakkı dahil olmak üzere haklarının, hukuklarının korunması lazım" dedi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/135459013545904

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user411868

  Buraya hdp sermayenin partisi diye yazan arkadaslarin partilerine hareketlerine bu halkin verdigi yanit ortadayken buraya dadanmalari cok trajik...buyursun ogrenirsin yavrum...kandilde savasan sermayeci sen solcu...tas yok mu tas

  sermayenin partisi hdp - ex nihilo

  nasıl iddia edersiniz bunu? diyorsanız tüsidaın medyasının (misal radikal gaztesi) manşetlerdeki yer kaplama oranına, haberlerdeki öne çıkış miktarına bakarsanız o zaman anlarsanız sermayenin kimi desteklediğini.

  Radikal de HDPli sanırım - hypnosis

  Gazete'de sürekli bir HDP egemonyasıdır sürüp gidiyor. MHP ile ilgili tek bir haber dahi yok. AKP sürekli kötü işlerle anılırken, CHP de işte arasıra yer buluyor.

  yaşasın kürtler - user1082848

  bütün kürtler hdp ye kenetlenmeli vermeli bu bir namus borcudur şerefi namusu olan kürt oyunu hdp ye verir akp kürt sorunu yoktur diyor ne var peki kürtleri dindarlıkla kandırıyorlar kuranla kandırıyorlar unutma kürtler senden önce müslümandı senin ilmin kürt mellesi mollaları medreseleri kadar yok vicdanı olan adaletli olan tüm herkese sesleniyorum oyunuzu hdp ye verin çoçuklarınız için namusunuz için adalet için merhamet için ben bir kürt olarak sesleniyorum ALLAH için uyanın kürtler iyi düşünün sonra çok geç olmadan(nakşibendi sofisi )