Demirtaş: Hükümet İmralı'da söylenen her şeyi inkar ediyor

Demirtaş: Hükümet İmralı'da söylenen her şeyi inkar ediyor
Demirtaş: Hükümet İmralı'da söylenen her şeyi inkar ediyor
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP olarak biz AKP'ye güvenmiyoruz. Güvensizliğimiz sürüyor, bunu ortadan kaldıracak bir adım atılmadı. Hükümet İmralı'da söylenen her şeyi inkar ediyor" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP olarak biz AKP ’ye güvenmiyoruz. Güvensizliğimiz sürüyor, bunu ortadan kaldıracak bir adım atılmadı” dedi. Çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Demirtaş, " Hükümet İmralı 'da söylenen her şeyi inkar ediyor" dedi.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ERDOĞAN'IN 'KÜRT SORUNU YOK' SÖZLERİ: Kürt sorunu yoksa, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a sormak lazım: Hükümet neden adım atıyor, çözüm süreci neden yürütülüyor? Bunlar seçim öncesi atraksiyonlardır.Seçim çalışmasına yönelik sözler bunlar. Ülkenin temel sorunları vardır, herkesin sorunları vardır. En büyük sorun da bugün tekleşme, diktatörleşme sorunudur. Bu sorunun adı da AKP sorunudur, en acil sorundur. Bu sorunu inşallah 7 Haziran'da biz çözeceğiz.

NEVRUZ MESAJINDA KONGRE ÇAĞRISI YOK: Nasıl bir çağrı yapılacak bilmiyoruz, metni hazırlanıyor, İmralı'da bu konuyla ilgili bir tartışma yürütüldü. Nisan'da kongre için bir çağrı içermiyor. 

GÖRÜNTÜLÜ MESAJ İMRALI'DA KONUŞULMUŞTU: Mesajın yazılı değil görüntülü olma çağrısı vardı. Bu bizim bir beklentimiz değildi, İmralı'da konuşulan bir mevzuydu. Nevruz'da görüntülü mesaj etkili olurdu. Mesaj nasıl verilirse verilsin, içeriği önemlidir. Hükümet karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar misali, İmralı'da söylenen şeyleri çıkışta, inkar ediyor. Kapalı kapılarda kabul edilenleri, açık kapıya çıkığında reddediyorlar. Biz her şeye rağmen barış sürecinin devam etmesi kanaatindeyiz.

İMRALI'YA YENİ MAHKUMLAR: Mahkumların nakilleri bugün yarın gerçekleşir. Bugüne kadar 2 yıldır savsaklanan adımlar var. Sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından bu adım iyi olur.

HÜKÜMETE GÜVENMİYORUZ: Hükümet bütün tartışmaları bizim ortaya attığımızı ileri sürüyor. Biz her şeye rağmen barış sürecinin ilerlemesi kanaatindeyiz ve buna katkı sunacağız. Akan kan durmuşken bunu kalıcı duruma getirmek bizim boynumuzun borcudur. Biz AKP’nin çözüm sürecini seçime kurban etme niyetine rağmen devam edeceğiz. HDP olarak biz AKP’ye güvenmiyoruz. Güvensizliğimiz sürüyor, bunu ortadan kaldıracak bir adım atılmadı.