Demirtaş: IŞİD devlet kursa ilk tanıyan Başbakan Davutoğlu olur

Demirtaş: IŞİD devlet kursa ilk tanıyan Başbakan Davutoğlu olur
Demirtaş: IŞİD devlet kursa ilk tanıyan Başbakan Davutoğlu olur
Yunanistan'ın başkenti Atina'daki temasları çerçevesinde Başbakan Aleksis Çipras'la görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Suriye'nin tamamında IŞİD bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur. Ama Kürtler biraz ilerliyor ve IŞİD'i temizliyor diye neredeyse Türkiye'yi savaşa sokacak noktaya geldiler" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Son derece dostane bir görüşme oldu. Özellikle Türkiye’de yaşanan gelişmeler, Suriye’de giderek tırmanan savaş ve mülteci akını, Avrupa’nın içinde bulunduğu genel durumla ilgili karşılıklı görüş alışverişi yaptık” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Suriye’de barış sağlamak için uluslararası toplumun iyi bir sınav vermediğini belirterek “Suriye’de yaşanan iç savaşın çözümü konusunda maalesef hem Türkiye hükümeti hem de AB üstüne düşen rolü iyi oynamadı” diye konuştu.

Demirtaş, şöyle devam etti: 

“Ne Davutoğlu, ne Erdoğan IŞİD devlet ilan ettiğinde, halifelik ilan ettiğinde bundan rahatsızlık duyup da biz askeri olarak oraya müdahale ederiz demediler. Dolayısıyla bütün Suriye’nin tamamında IŞİD bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur. Ama Kürtler biraz ilerliyor ve IŞİD’i temizliyor diye neredeyse Türkiye’yi savaşa sokacak noktaya geldiler. Bunlar mezhepçi politikalar, Kürt düşmanlığı ve AKP’nin kendi gizli ajandasının Türkiye toplumuna dayatılmasının acı faturasıdır.”

"HÜKÜMET MÜDAHALE İÇİN HEVESLİ"

Hükümetin Suriye’ye muhtemel askeri müdahale konusunda‘hevesli’ olduğunu savunan Demirtaş, “Konjonktürün ve bölge dengelerinin buna uygun olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Mülteci kriziyle ilgili Avrupa Birliği’ni eleştiren Demirtaş, “Mülteciler uzaydan gelmiyor ve canları sıkıldığı için yola çıkmış değiller. Siz Kürt sorunu ve Suriye’deki sorunla ilgilenmezseniz mülteci sorununu çözmeniz imkânsızdır. Bu konuda Brüksel’dekiler burnunun ucunu görmekten acizler” ifadelerini kullandı.