Demirtaş: Kanın durması için müzakere şart

Demirtaş: Kanın durması için müzakere şart
Demirtaş: Kanın durması için müzakere şart
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, akan kanın durması için müzakerelerin yapılmasını istediklerini söyleyerek 'Süresi 10 yıl mı, 20 yıl mı sürer bilinmez? Ancak ne kadar sürerse sürsün ölümden, savaştan daha iyidir' dedi.

Özcan ÇİRİŞ

BİTLİS - Partisinin Bitlis İl Kongresi’ne katılan BDP Genel Başkanı Demirtaş, kritik günler yaşandığını kaydederek şunları söyledi:

"Son 30 yıldır her gün kritik gün olarak yaşanıyor. Geçmiş yüzyılda kendi anavatanında köle muamelesi görmüş bir halkız. Bu süreçte bizim bunu değiştirme fırsatımız var. kendi anavatanımızda özgürce yaşama fırsatımız var. çocuklarımız torunlarımız önümüzdeki yüzyıllarda nasıl yaşayacak onun karar verildiği günlerden geçiyoruz. Mesele bizimle ilgili değil, geleceğimizle ilgili olduğu için kritiktir. Bizim çocuklarımız özgürlüğe muhtaçken biz kendimizi düşünemeyiz."

Demirtaş, 90 yıldan beridir Kürt halkının kendini ispatlamaya, ’ben varım’ demeye çalıştığını, ancak bunun görmezden gelindiğini anlattı.

Demirtaş, bugün gelinen noktada kimsenin ’Kürt halkı yoktur, Kürdistan yoktur’ diyemediğini belirterek şöyle konuştu:

"Bu, bedeli ağır sonuçlar vermiş ve gerçekleşmiş bir durumdur. Biz zaferle taçlandırmak istiyoruz. Bu dönemin bütün neferlerine en ağır görev düşüyor. Bizim omuzlarımızdaki yük en ağır yüktür. Bütün o şehitlerin yükü bizim sırtımızdadır. Biz bunu başaramazsak Kürt halkı on yıllar bu duruma devam etmek zorunda kalacak. Şimdi geçen yüzyılda Kürt halkının yarattığı ’var olma’ değerleri, diğer halklar gibi ’biz de varız’ deme mücadelesinde bir kez daha bizi yok sayan bir hükümet var. ’Biz inkarı bitirdik’ diyen bir hükümet var. Kusura bakmayın biz bitirdik, siz kabul etmek zorunda kaldınız."

BAŞBAKAN KÜRT’LERİ OYALADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kürt’ler konusunda hiçbir şey yapmadığını savunan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendini öyle bir havaya kaptırmış ki olağan üstü hali kaldırdığını, asit kuyularına insanların nasıl atıldığını anlatıyor. Sen bir şey yapmadın. Sen olmasaydın Kürt halkı 10 yılda özgür olacaktı. Dinimizi kitabımızı kullanarak bizleri oyaladın. Ayakların sağlam yere basıncaya kadar oyaladın. 5 yıl PKK gerillaları sınırın dışındaydı. Çözmek için fırsatın vardı. Bu fırsatların iktidarın kuvvetlensin diye kullandın. Senin siyasetin şimdi dışlarda ve içeride bitti. Bize bu kadar saldırmasının tek nedeni korku ve paniktir. Güçlü olan haklı olan kendine güvenir. Kimseye hakaret etmez. ’Gelin görüşelim der’ sorunu çözmeye yönelir. Paçaları tutuşmuş bu yüzden BDP’ye ve BDP’lilere saldırıyor. Dönem öyle bir dönemdir ki, bir tek saniye kendimizi düşünürsek halkımıza haksızlık yapmış oluruz. Birbirimizi düşünmeliyiz. Biz varız. Bizim vatanımız, bizim toprağımız diyeceğiz. Bu bizleri çoğaltmak zorundayız. Bu parti rant üzerine, ihale üzerine kurulmuş bir parti değil. Sokakta mücadele ile kurumuş partidir."

SEÇİM İÇİN KURULMUŞ PARTİ DEĞİLİZ
Akan kanın durması için müzakerelerin yapılması çağrısında bulunan Demirtaş şöyle dedi:

"Biz seçim için kurulmuş bir parti değiliz. Böyle düşünenler şehitlerin yarattığı değerlere hakaret ederler. Hiç kimse, ben milletvekili olayım diye can vermez. Eğer bu halk bu kadar mücadele ediyorsa kendi özgürlüğü için ediyordur. Bir yandan seçime hazırlanacağız. Ancak önemli olan özgürlüğümüzdür. Koltuk meselesi olsa en çok koltuk AKP ’de var. Özgürlük ve eşitlik bizim vazgeçilmezimidir. Halen biz burada konuşurken, hangi ana babanın yüreği yanacak bilmiyoruz. Onbinlerce ana babanın yüreği evladının yanındadır. Bu savaş bitsin akan kan dursun. Yılardır ’diyalog konuşma’ diye diye dilimizde tüy bitti. Kendi savaş politikalarını üstünü örtmek için BDP’yi hedef gösterdiler. Muhatapları ile konuşarak bu konuyu çözeceksiniz. Oslo’da ve İmralı’da yaptığınız gibi. Muhatapları dinleyeceksiniz. Süresi 10 yıl mı, 20 yıl mı sürer bilinmez? Ancak ne kadar sürerse sürsün ölümden savaştan daha iyidir. Bir halk demokratik özerklik istiyor. Kendi topraklarında özgürce yaşamak istiyor."

CHP ’YE DE ELEŞTİRİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun ’Örgüt silah bıraksın müzakere yapalım’ açıklamasını da eleştiren Demirtaş, "Müzakere nedir bilmiyor. Çözüm konuşmaktan geçer. CHP müzakereyi aslında desteklemiyor. Teslim olacakları varsa senin çağırmana gerek yok. 30 yıldır 50 defa teslim olurlardı" diye konuştu.

Konuşmanın ardından kongreye geçildi. Tek liste halinde gidilen seçimde Şahin Çoban İl Başkanlığı’na seçildi. (dha)