Demirtaş: Kaybedince saraylara kapanmanın alemi yok!

Demirtaş: Kaybedince saraylara kapanmanın alemi yok!
Demirtaş: Kaybedince saraylara kapanmanın alemi yok!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçim sonrası ortaya çıkan tablo ve hükümet ihtimallerine dair açıklamalar yaptı. Demirtaş, "Kaybedince saraylara kapanmanın alemi yok" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Genel Merkezi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirtaş, "Herkesin daha serinkanlı daha sağduyulu yaklaşması, açıklamalarını buna göre yapması lazım. Çözüm süreci şu veya bu şekilde ilerleyecek, başarıya ulaşacaktır. Hepimizin barışa ihtiyacı var. Eski hükümet adına konuşanların da yeni dönemde daha parlamento oluşmadan, hükümet şekillenmeden çözüm süreci karşıtı, çözüm sürecini hiçleştiren, çözüm sürecini bir taktikmiş gibi ele alan yaklaşımlara prim vermemesi lazım. Türkiye toplumu bizden çözüm bekliyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın 'HDP bundan sonra çözüm sürecinin ancak filmini yapar' sözleri ile ilgili olarak Demirtaş, "Çözüm süreci ve Türkiye'nin iç barış arayışı, Kürt sorununun çözümü çok önemlidir. Seçimlere heba edilmeyecek, taktik olarak yaklaşılmayacak, stratejik bir mevzudur bizim açımızdan. Herkesin daha serinkanlı daha sağduyulu yaklaşması, açıklamalarını buna göre yapması lazım. Çözüm süreci şu veya bu şekilde ilerleyecek, başarıya ulaşacaktır. Hepimizin barışa ihtiyacı var. Eski hükümet adına konuşanların da yeni dönemde daha parlamento oluşmadan, hükümet şekillenmeden çözüm süreci karşıtı, çözüm sürecini hiçleştiren, çözüm sürecini bir taktikmiş gibi ele alan yaklaşımlara prim vermemesi lazım. Türkiye toplumu bizden çözüm bekliyor" diye konuştu.


"HDP'LİLER OLARAK DEĞİL, BÜTÜN TÜRKİYE BUNU BİZDEN BEKLİYOR"


Demirtaş, 'İmralı ile yakın dönemde bir görüşme planlanıp planlanmadığı' sorusuna ise, "Henüz bir planlama yok. Tabii ki parlamento şekillenecek. Aslında HDP heyetinin bir an önce İmralı'ya gitmesini önemsiyoruz. Çözüm süreci tartışmaları ve aciliyeti, kaldığı yerden sürmesi hepimiz açısından önemli fakat bu sadece HDP'nin omuzlarına yüklenecek bir sorumluluk değil. Biz hazırız elbette ama diğer partilerin de aynı düzeyde, aynı ciddiyette yaklaşmasını bekliyoruz. Sadece HDP'liler olarak değil, bütün Türkiye bunu bizden bekliyor" dedi.


"HDP'NİN ORTAYA KOYDUĞU ŞART ŞURT YOK"


Koalisyon tartışmalarına değinen Demirtaş, şunları söyledi; "Biz şart öne sürmedik. HDP'nin ortaya koyduğu şart şurt yok. Partimiz bütün yetkili kurullarıyla seçim sonuçlarını ve olası ihtimalleri tamamıyla değerlendirecek. Biz AKP ile koalisyon kurma ihtimalimizin olmadığını ifade ettik, o noktadayız."


"YÜCE DİVAN'A SEVKİ KONUSUNDA DA PARTİMİZİN TUTUMU NETTİR"


Basın mensuplarının '4 eski bakanla ilgili HDP'nin bundan sonraki tavrı ne olacak?' sorusuna Demirtaş, "Önceki dönem tavrımız ne ise aynısı olur. Biz bu dönem yolsuzluk soruşturmasının tekrar açılması için hazırız. Yüce Divan'a sevki konusunda da partimizin tutumu nettir. Mutlaka soruşturulması, hesabının sorulması lazım. Yeni dönem parlamentosunda bunları başarabiliriz diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


"ŞİMDİ HALK KOALİSYON YAPIN DİYE HEPİMİZE TALİMAT VERDİ"


Demirtaş, "Kalıcı barışı sağlamak için daha güçlü imkanlara sahibiz. Hep birlikte elimizi taşın altına koyabilecek güçteyiz. Demokratik siyaset güçlenmiştir. Ama AKP'liler bize oradan talimat yağdırmaktan vazgeçsinler. Yani öyle 'dağdaki gelmiş bağdakini susturuyor', dağdaki kim, bağdaki kim? Hepimiz bu memleketin sahibiyiz, hepimiz ortak vatanda eşit yurttaşlarız. Siyasi partiler olarak da topluma karşı eşit sorumluluk sahibiyiz. İktidarı kaybedince hırçınlaşmaya gerek yok. İktidar, koltuklar sizin tapulu malınız değildi, halkın malıdır. Öyle koltuk elden gidince paniklemenin, öfkelenmenin, saraylara kapanmanın bir anlamı yok. Bunlar gelip geçicidir demiştik. İktidar, güç, muktedirlik gelip geçicidir. Şimdi halk koalisyon yapın diye hepimize talimat verdi. Diğer partiler de bunları değerlendirecektir. Türkiye toplumunun yararına olan en doğru sonuç ne ise hep birlikte onu başaracağız. Paniğe, korkmaya gerek yok" dedi.


"81'İNDE DE OY KAYBEDEN TEK PARTİ VAR, O DA AKP"


Demirtaş, "Türkiye'nin her yerinde oyumuzu artırdık. 81 ilde oyunu artıran tek partiyiz. Türkiye'nin her yerinde oyumuz arttı. Bu çok sevindirici bir şey. 81 ilin 81'inde de oy kaybeden tek parti var, o da AKP. Bu da beni çok sevindirdi" diye konuştu.


'EMANET OY' TARTIŞMALARI


Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı, "Karşılaştığımız birçok insan seçim kampanyası boyunca yüzümüze, 'biz bu seçimde HDP'ye emaneten oy vereceğiz, bizim partimiz başka ama HDP sözünde durur, demokratik bir program uygularsa biz artık HDP'li olacağız.' Ama bu seçimde 'geçici olarak HDP'liyiz' diyen insanlar vardı. Bunun sayısı yüzdür, bindir hiç önemli değil, 1 kişi bile olsa bizim için değerlidir. Biz onlara teşekkür ettik, sözümüzün arkasındayız. 'HDP olarak demokrasi, barışı ve özgürlüğü devam ettireceğiz' mesajı veriyoruz. Yoksa HDP emaneten barajı geçmiştir diye bir durum yok. HDP çok güçlü bir tabanla barajı aşmıştır." (DHA)






Demirtaş: AKP-CHP koalisyonu tartışılmalı