Demirtaş: 'Kendisine yüz verdiğimiz için 400 istiyor'

Demirtaş: 'Kendisine yüz verdiğimiz için 400 istiyor'
Demirtaş: 'Kendisine yüz verdiğimiz için 400 istiyor'
Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 400 milletvekili istemesine atıfta bulunarak, "Dikkat ederseniz zaten bu sorunları çözmek için 400 istemiyor. Hiç bu sorunlardan bahsetmiyor. Kendisine çok yüz verdiğimiz için 400 istiyor" dedi.

RADİKAL- Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İstanbul'da "Alevilik: Tarih, Sorun, Tahayyül" başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferansa, Alevi kurum temsilcileri, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar ve kitle örgütü, siyasi parti, sendika temsilcileri katıldı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da konferansın açılışında bir konuşma yaptı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 400 milletvekili istemesine atıfta bulunarak, "Dikkat ederseniz zaten bu sorunları çözmek için 400 istemiyor. Hiç bu sorunlardan bahsetmiyor. Kendisine çok yüz verdiğimiz için 400 istiyor" dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN BU BÜYÜK MUHALEFET GÜCÜ, BUNA RAZI OLMAMALIDIR"

Alevi sorunlarıyla ilgili başladığı konuşmasında Selahattin Demirtaş, “Bu ülkenin devleti benim konuştuğum dilimden dolayı, benim cebimdeki paranın azlığından dolayı bana hakaret etmediği güne dönüşene kadar, mücadele devam edecektir. Biz sadece muhalefet partileri, biz sadece sivil toplum örgütleri, biz sadece emek örgütleri, çevre örgütleri olarak kalacak değiliz. Ülkemizi yönetmek istiyoruz. Kendi anayasamızı halkların sivil özgürlükçü, demokratik anayasasını biz yapmak istiyoruz. Bunu AKP'ye AKP'nin insafına terk edemeyiz. AKP kendini hep veren el, egemen, devletin sahibi görmeye devam edecek. Beyefendiler de ne lütfederse biz de onunla yetineceğiz. Türkiye'nin bu büyük muhalefet gücü, buna razı olmamalıdır“ dedi.

"KENDİSİNE ÇOK YÜZ VERDİĞİMİZ İÇİN 400 İSTİYOR"

Egemenlerin asla haklarını vermeyeceğinin söyleyen Demirtaş, “Çünkü egemenliklerini bizim inkârımız üzerine kurmuş durumdalar. Zannediyor muyuz ki çözme istekleri var da imkânları yok. Hayır onların çözümü budur. Mevcut durum onların çözümüdür. Sünni-Alevi kamplaşması olacak. Türk-Kürt arasında köklü bir gerilim olacak. Bundan kendileri yüzde 40 yüzde 50 oy devşirecek. Bunu iktidarlarını devleti ele geçirme aracı olarak kullanmanın vesilesi yapacaklar. Bu onların çözümüdür. Mevcut durumdan rahatsız değiller. Niye olsunlar. Mevcut durum zaten çözülür. Türkiye'de eşitlik hukuku gerilimin tansiyonun düştüğü bir durum gelişirse iktidarları biter. İktidarlarının beslenme kaynağı budur. Musluğu niye kendi elleriyle kapatsınlar. Çözmeyecekler. Ne Kürt'ün derdine merhem olacaklar ne Alevi'nin. Ne taşeron işçinin ne asgari ücretlinin ne katledilen kadının ne üniversitede hakarete uğrayan öğretim görevlisinin ne öğrencinin derdine derman olmayacaklar. O derde derman geldiği gün, ne AKP, ne AKP tarzı bir devlet kalmamış olacak zaten. Onu da AKP kendi eliyle yapmayacak. Dikkat ederseniz zaten bu sorunları çözmek için 400 istemiyor. Hiç bu sorunlardan bahsetmiyor. Kendisine çok yüz verdiğimiz için 400 istiyor. Doğru mu? Sorun çözülecekse biz çözeceğiz" dedi. (DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/132837613283763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Laf ebeligine indirgenen muhalefet - Ayse Sule

  Cok yuz verilince astar isteyenin, cok yuz verilince 400 isteyene laf cakasi gelmis! Peh peh peh!

  Hah hah ha - esiroglu

  Komik çocuk. (Çaktırmayın kendini espiritüel sanıyor)

  yüz - user383887

  Demirtaş: 'Kendisine yüz verdiğimiz için 400 istiyor'. Çok doğru. Her istediğimizi yapıyor, yapacak diye AKP iktidarına hep destek verdiniz. Muhalefet olduğunuz halde hiç bir zorluk çıkarmadınız. istediğini yapmasına yardımcı oldunuz.