Demirtaş: Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz

Demirtaş: Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz
Demirtaş: Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yeni hükümet tartışmaları ve çözüm sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. Demirtaş, Öcalan'ın PKK'ya silah çağrısı yapmak için İmralı'da beklediğini belirtti.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yeni hükümet nasıl şekillenirse şekillensin beklentilerinin insan haklarına saygılı, parlamenter rejimin gereklerini yerine getiren bir politika izlenmesi olduğunu belirtti. HDP milletvekili adayları ile toplantıya girmeden önce açıklamalar yapan Demirtaş, çözüm sürecinin de devam etmesi için girişimlerini sürdüreceklerini belirtti. Demirtaş, "Sayın Erdoğan'la kişisel husumetimiz olduğu için değil anayasayı ve kurumlarını ihlal eden bir cumhurbaşkanının dayatması olduğu için başkanlık sistemine karşı çıktık" dedi. HDP lideri ayrıca Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açanın bu makamda oturan kişi olduğunu belirterek, "Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz siyasi partiler kurar ve koalisyondan korkmaya da gerek yok" dedi.

İşte Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları

Başkanlık sistemi dayatma bir modeldi. AKP 'ye karşı özel bir husumetimiz olduğu için eleştirmiyoruz. Hataları yanlışları vardı. Yüksek bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Yeni anayasa için, çözüm süreci için gerekli adımları atmaya Başbakan, eski başbakan diyelim bunun farkındadır. Çözüm süreci en önemli başlık. İmralı’ya gitmek için bir değerlendirme yapacak arkadaşlarımız. AKP doğru desteğini çıkarır, iç sorgulamaya dönerse bu iyi olur.

"BAYKAL–ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ"

İsteyen, istediğiyle görüşebilir. Cumhurbaşkanı yetkileri çerçevesinde görüşmeler yapabilir. Bunlar siyasette doğal ilişkilerdir. Mümkün olduğunca bu tartışmaları kamuoyuna mal etmek herkes açısından yararlı olur diye düşünüyorum. 
Sayın Erdoğan’a karşı kişisel bir husumetimiz yoktur. Biz hukuku, adaleti ihlal eden bir cumhurbaşkanı bizim açımızdan her zaman eleştiri alacaktır. Siyasetin önünü açacaksa bizden destek görür. Sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Halkın bize iktidar yetkisi vermediğini biliyoruz. Biz kadrolarımızla tek başına Türkiye’yi yönetecek güçteyiz ama halk bize bu yetkiyi vermedi. Bugün bütün adaylarımızla toplantımızı gerçekleştireceğiz. Herkesin içi rahat olsun. Erken seçimden ve koalisyonlardan korkmayalım. Erken seçim ilk çözüm değildir. Koalisyon çıkararak ilerlemeyi uygun görüyoruz.

"DİĞER SEÇENEKLER İÇİN KAPIMIZ AÇIK"

Partilerle birbirimizi tebrik etme dışında bir görüşmemiz yok. Gayriresmi bir görüşmemiz de yok. Partimize fikirler iletilirse biz de düşüneceğiz. Hiçbir teklife kapalı değiliz. Kapımız herkese açık. MHP ’nin ne yapacağına biz karar veremeyiz, kendileri bilirler. 'Şununla olurum olamam' diyemeyiz, hiçbir partiyi zorlayacak halimiz yok. Ama partimize hakaret eden yaklaşımları da kabul etmeyiz. Onlar neyse HDP de odur. Laf lafa geldiğinde 'milletin iradesi'nden dem vuranlar, HDP’nin arkasındaki halka hakaret edemez. Seçenekler ortaya çıkmadan bir şey demeyeceğiz. AKP ile ilgili söylediklerimizin arkasındayız. Diğer seçenekler için söylüyorum, kapımız açık.

"İMRALI ZİYARETİ FAYDALI OLUR"

Çözüm süreci koalisyon kurulduktan sonra işlemeye devam edecek. İmralı ziyareti faydalı olur diye düşünüyorum. Sayın Davutoğlu’nun belirttiği sorumluluklarımızın arkasındayız. Çözüm sürecinde nereye geldiğimizi kendisi de biliyor, gizli kapaklı değil. Dolmabahçe görüşmesinin müzakere edilmesi ve PKK ’nın müzakere yapması noktasına gelmiştik zaten. Seçim döneminde masa yok dediler, taraf yok dediler, çözüm süreci yok dediler. Çağrı aşamasına gelindiğinin Davutoğlu da farkındadır. Silahlar konusunda çağrı yapacak Öcalan’dır. Öcalan da İmralı da hazır bekliyor. Buyrun yarın İmralı’ya gidiyoruz.