Demirtaş, Lavrov'la görüştü: Türkiye için geldik...

Demirtaş, Lavrov'la görüştü: Türkiye için geldik...
Demirtaş, Lavrov'la görüştü: Türkiye için geldik...
Moskova'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü. Demirtaş, "Biz bu ziyaretimizin Türkiye karşıtlığı olarak değerlendirilmesine çok üzülüyoruz. Biz Türkiye toplumunun çıkarını düşünüyoruz ve AKP gibi düşünmek zorunda da değiliz" dedi.

RADİKAL - Moskova'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sabah kaldığı otelden beraberindekiler ile yürüyerek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na geçti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Demirtaş'ın çıkışta görüşmeye dair bilgi verip vermeyeceği açıklanmadı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de Demirtaş ile birlikte bakanlığa geçti.

Demirtaş görüşmenin basına açık bu bölümünde, 'bu zor dönemde' Rusya ile olan ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi. Lavrov ise Demirtaş'la Suriye'deki durumu da görüşmek istediğini belirtti.

'TÜRKİYE HALKIYLA İLİŞKİLER ETKİLENMEDİ' 

Sputnik'te yer alan habere göre, Lavrov, "Mevcut Türk hükümetinin 'planlanmış eyleminin' Rusya'nın Türkiye halkıyla olan ilişkileri etkilemediğini" söyledi. Demirtaş da bunun üzerine, "Ankara'nın Rus uçağını düşürmesinin doğru bir karar olmadığını" söyledi ve "Şimdi bu durumdan çıkış yolları aramalıyız" dedi.

Bunların yanı sıra Lavrov, "Suriye'de terörle mücadelede herkesin güçlerini birleştirmesi gerektiğini" söyledi. Ülkesinin, karada IŞİD'e karşı savaşan güçlerle aktif olarak işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Lavrov, bunlara Kürt güçlerin de dahil olduğunu vurguladı.

KÜRT-RUS İŞADAMLARI BİRLİĞİ AÇILIŞINA KATILDI

Demirtaş, görüşme sonrası Rusya'da yeni kurulan Kürt-Rus İşadamları Birliği'nin açılışına katıldı. Demirtaş açılış sonrası basına şu açıklamayı yaptı:

"Hükümetin uyguladığı politika da, dış politika da savaş politikası üreten bir politika olması nedeni ile Türkiye'de bulunan halklara çok büyük zararlar verdi. Son olaylardan sonra Rusya ile iş yapan ve Rusya'da ticari faaliyetlerde bulunan işverenler, işçiler, öğrenciler ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaya başladılar. Bu çok önemli bir mesele. Hükümetin yaptığı bir yanlışın faturasının sadece topluma yansıtılmasını da yanlış buluyoruz. Onlara da ne yapabiliriz, buraya gelip bunları tartıştık ve bu düşünceleri Dışişleri Bakanı Lavrov ile de görüşme fırsatı bulduk. Ortada bir sorun var ama bu sorunun iki ülke arasında diplomatik ilişkilerle düzelebileceğini dile getirdik. En nihayetinde Ortadoğu'da büyük sorunlar yaşanırken Türkiye'nin bir aktör olmaktan çıkması AKP hükümetinin hatasıdır. Ülke içerisinde yaptığı politika yanlışlığı dış ilişkilere de yansımıştır. Türkiye'de yaşayan Türk ve Kürt halkları da bu olaydan zarar görüyor. Rusya'da iş yapan Türk pasaportu taşıyan vatandaşların sorunlarına kayıtsız kalamayız. 

Gönül isterdi ki şu an hükümet demokrasiye köklü inanan bir sistemde, bir çizgide gitseydi... Demokratik çözüm ve reformlara saygı duyan bir politika yürütebilseydi. Bunu yapamıyor diyaloga önem vermeyen bir hükümet politikası ile hep karşılaştık. İçerideki sorunların çözümüne hükümet hep kutuplaştırma kamplaştırma siyaseti izliyor. Toplumun bir kesimini yok sayarak halkları bir arada tutmak imkansızdır ve maalesef hükümet bu çalışmalarına devam ediyor.

Demirtaş, Rusya'da Kürt İşadamları Derneği'nin açılışını yaptı

Fakat bunların hepsi yanlış bu olaylar. Geri dönüp baktıklarında umarım yaptıkları yanlışları görecek erdeme vardıklarını düşünüyorum. Bir de bu ziyaretimizin başka yerlere çekilmesi ve partimize dönük hakaret söylemlerini kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Biz parlamentoda 3. büyük grubuz ve kiminle ne görüşeceğimizi ne yapacağımızı partimizin politikaları belirler. Bunlar çok açık ve berraktır. Biz kiminle ne görüşüyorsak aleni ve açık şekilde bunu kamuoyuna açıklıyoruz. Hiçbir zaman gizli kapaklı işler yapmadı bizim partimiz.

Parti politikamıza uyan şeyler neyse ABD'de de Almanya'da da Rusya'da da aynı şeyleri söylüyoruz. Birbirleri ile çelişen ilkesel bir duruşumuz yoktur. Rusya'nın uçağının düşmesinde ilk günkü açıklamamız neyse şimdi ki açıklamalarımız da aynı şekildedir. Bu şekilde yalpalayan hükümet politikasıdır. Bir gün farklı, üç sonra farklı açıklama veren hükümetin kendisidir. Şimdi tabii ki iki ülke arasında çatışmayı körükleyecek açıklamalar yapmayız ve yapacak da değiliz. Diyalog kanallarının açılması için HDP elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam edecektir.

Biz özellikle halkın mağdur olmamasını istiyoruz. Bu çok önemli kriz milyonlarca kişiyi doğrudan etkiliyor. Bu küçümsenecek bir kriz değildir. Hükümetin umurunda olmayabilir bu kriz ama bu İstanbul'da Laleli'deki esnafından narenciye üreticisine kadar ithalat-ihracat yapandan burada öğrenci olan ve burada ihale almış iş adamına kadar herkes sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntı doğru temelde ele alınmaz ise büyüyecek gibi görünüyor. HDP bunlara karşı sessiz kalamazdı. Bu görüşmeyle biraz bu ilişkileri iyi temellere oturtmaya çalışıyoruz. Tabii ki bunları önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Öncelikle Türkiye'de yaşanan sorunlara çözüm sürecimiz ne ise biz bunlara karşı çözüm üretmeye devam edeceğiz. Ama burada Türkiye'nin Kürt sorununun çözümü için bulunmuyoruz. Böyle bir beklenti ve arayışımız yoktur. Temel olarak HDP'nin Türkiye'nin demokratikleşmesini ve siyasi tutumu dünyada ilgi görüyor. Bu da çok normaldir. Çoğulcu demokrasiyi savunan ilkeli bir duruş sergileyen bizler dünyanın her yerinde ilgi görmeye devam ediyoruz. Tabii ki Kürt sorunu ile ilgili çözüm önerilerimiz vardır. Tabii sırf bunun için gelmedik ama bunlar hakkında da bugün konuştuk. Rusya'nın ile Türkiye arasında aracılık kurmamıza ilişkin bir görüşü olmadı. Biz gelmeden önce Türk Dışişleri Bakanı ile de görüştük. 'İletmeniz gereken bir şey var mı?' diye sorduk fakat bizim üzerimizden iletilen bir şey yoktur. Biz bu ziyaretimizin Türkiye karşıtlığı olarak değerlendirilmesine çok üzülüyoruz. Biz Türkiye toplumunun çıkarını düşünüyoruz ve AKP gibi düşünmek zorunda da değiliz." (Siyamend KAÇMAZ-Moskova/DHA/Sputnik)