Demirtaş: Leyla'yı Leyla yapan Mecnun'un aşkıdır

Demirtaş: Leyla'yı Leyla yapan Mecnun'un aşkıdır
Demirtaş: Leyla'yı Leyla yapan Mecnun'un aşkıdır
Van'da BDP'li belediye başkanlarının tutuklanmasını protesto etmek için düzenlenen mitingde konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'hiçbir milletvekilimiz halkın iradesinin üstünde olamaz. Leyla'yı Leyla yapan Mecnun'un aşkıdır" dedi.

Hakkari’den Van’a gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a BDP’li milletvekilleri de eşlik etti.

Önce Gülten Kışanak otobüs üzerinden toplanan yaklaşık 3 bin kişiye seslendi. Direnişin sürmesi halinde Van’ın da Kürdistan gibi özgürleşeceğini belirten Kışanak, direnerek barış ve çözümün gerçekleşeceğini söyledi.

Boyun eğerek çözümün olmayacağını belirten Kışanak, "Eğer 90’lı yıllarda direnmeseydik boyun eğmiş olsaydık şimdi ne TRT Şeş ne de Kürtçe seçmeli ders olurdu. Eğer boyun eğseydik şimdi konuşulanların hiç biri konuşulmazdı. Kritik bir aşamaya geldik. Kazanmak üzereyiz. Kürt halkının kendi topraklarında özgürce yaşamasına az kaldı. Barışa, özgürlüğe kadar direnişimiz sürecek" dedi.

LEYLA’YI LEYLA YAPAN MECNUN’UN AŞKIDIR
Daha sonra konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mitingi izleyen polislere seslenerek görüntüleri iyi çekmelerini istedi. Demirtaş, "Bu görüntülerin götürüp Bekir Kaya’yı, Cüneyt Canişi tutuklayan hakime gösterin. Görsün meydanlarda kaç tane Bekir Kaya, kaç tane Cüneyt Caniş var. Götürün Başbakan’a gösterin. Söyleyin ki Kürtler öldürülmekle bitmiyor.

AKP şu anda panik halinde ne yapacağını bilmiyor. AKP içersindeki Kürt kökenli milletvekillerine sesleniyorum. Sizi kullanarak katliamlar yapıyorlar. Roboski gibi. Ama unutulmasın yeri geldiğinde halk bu koltukları sizin altınızdan çekmesini bilir. Bu operasyonlar siyasi amaçlıdır. Halkın yüreğine korku işlesin istiyorlar. Bunlar belediye hizmetlerinin aksamasını ve halkla belediyenin karşı karşıya gelmesini istiyor. Ama bir tek belediye çalışanı kalmasa bile biz gelip elimize süpürge alıp Van’ın sokaklarını temizleriz.

Moralimizi bozmayacağız. Barış özgürlük gelene kadar direneceğiz. Barışın muhataplarıyla görüşülsün diyoruz. Müzakereyi savunuyoruz. Biz size seçimden önce ne söz verdiysek o yolda devam ediyoruz. Siz bize ne görev verdiyseniz biz buna gölge düşürmeden yapacağız. Biz sizin vekiliniziz. Asıl olan sizsisiniz. Güçlü olan sizsiiz. Bağlayıcı olan sizsiniz. Halk isterse rezil de yapar vezir de. Hiçbir belediye başkanımız, hiçbir parti yetkilimiz, hiçbir milletvekilimiz halkın iradesinin üzerinde olamaz. Leyla’yı Leyla yapan Mecnun’un aşkıdır" dedi.

Daha sonra Van Belediyesi tarafından asfaltı dökülen Hacıbekir Caddesi’nin açılışı yapıldı. Demirtaş mitingden sonra Van’dan ayrıldı.

MITING SONRASI GERGINLIK
Mitingin dağılmasından sonra ise bir grup gösterici gerginliğin çıkmasına neden oldu. önlem alan polislere taş atılması üzerine bazı BDP’liler araya girerek polislere taş atılmasına engel oldu. Otobüsün üzerinde bulunan Demirtaş da anons ederek grubun dağılmasını isteyip, gerginlik çıkarmamalarını istedi. (dha)