Demirtaş: Mahalle mahalle bölündük!

Demirtaş: Mahalle mahalle bölündük!
Demirtaş: Mahalle mahalle bölündük!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yurtdışındaki seçim kampanyasının son durağı olan İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Demirtaş, iktidarın kendilerine oy verenler ve vermeyenler olarak ülkeyi ikiye ayırdığını savunarak, "İktidarın kullandığı dil, izlediği politika Türkiye'yi mahalle mahalle bölünmüş hale getirdi. AKP'ye oy vermeyenleri düşmanlaştırdılar" diye konuştu.

RADİKAL - Londra'nın kuzeyinde Türk ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Wood Green bölgesindeki Dominion Centre'da konuşan Demirtaş, buraya oy istemeye değil; İngiltere'deki seçmenlerine 7 Haziran'daki seçimlerde gösterdikleri destekten dolayı teşekkür etmek için geldiğini söyledi. Demirtaş'ın salona girişinden önce Suruç, Diyarbakır ve Ankara 'daki patlamalarda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu düzenlendi. Coşkuyla karşılanan Demirtaş'ın konuşması sık sık hükümet aleyhine atılan sloganlarla kesilirken Demirtaş'ı dinlemeye gelenlerin tamamı salona sığmayınca ikinci bir program daha düzenlendi.

TÜRKİYE 'Yİ MAHALLE MAHALLE BÖLDÜLER

Demirtaş konuşmasında iktidarın kullandığı dilin ve izlediği politikanın Türkiye'yi mahalle mahalle bölünmüş hale getirdiğini belirterek, "İktidar partisine oy verenler, vermeyenler. Türkiye'yi bu şekilde ikiye ayırdılar. Oy vermeyenler vatan hainidir, ülkenin düşmanıdır, teröristtir, bölücüdür. Gece gündüz bunu anlattılar. Dikkat edin, hâlâ da anlatıyorlar. Oy isterken 'biz' diyorlar, 'onlar' diyorlar. Onlar dedikleri kim? Biziz. AKP 'ye oy vermeyenleri maalesef tamamen düşmanlaştırdılar. Ülkenin bu bölünmüşlüğüne çare sunabilecek bir tek bizler kaldık. Bizler bu dönemde ülkemize, geleceğimize sahip çıkmazsak, inanın, çocuklarımız, torunlarımız bugünkü Türkiye'yi bile mumla arayacaklar" dedi.

BİZİ SİYASETTEN LİNÇ ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Devletin görevinin ve bürokratlarının işinin millete hizmet olduğunu dile getiren Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Onların yeri devlet için yeni bir kutsallık yaratmak değil. Bak işte, Ankara, Suruç Diyarbakır katliamları, devletin içerisinden destek alarak IŞİD gibi barbar bir örgüt, rahatlıkla gelip katliam yapabiliyor ve siz devlete tek bir eleştiri bile yapamazsınız diyorlar. Hep birlikte el ele verip bizi siyasetten linç etmeye çalışıyorlar. Bizim devlete yönelttiğimiz bir eleştiriyi, halka düşmanlık olarak anlatıyorlar meydanlarda. Bilmesek, inanmasak söylemeyiz, katildir bu devlet katil. Tarihte o kadar çok katliam yapmış ki, katildir. Dersim katliamını kim yaptı? Sivas, Maraş, Gazi'yi, Gezi'yi, Roboski'yi kim yaptı? Devlet bütün bunları yapar. Ama hakkını yememek lazım, üstünü örtmekte de yeryüyüzünde bundan başarılı bir devlet yok. Üstünü örtmekte bir numara. Devlet içinde karanlık güçler filan değil. Aleni bir şekilde devletin içerisinde güçler size işkence yapar, ama siz işkenceyle ilgili suç duyuru yaparsanız size soruşturma açarlar."

7 Haziran'daki seçimler öncesinde 400 HDP parti binası ve partililerin işyerlerinin yakıldığını söyleyen Demirtaş, herkesin gözü önünde bütün bunlar yaşanırken tek bir müdahalenin olmadığını ve müdahale ettirilmediğini bütün o binalar yakılırken soruşturma açılan kişinin de kendisi olduğunu belirterek, "Binlerce insanı sokağa döküp günlerce linç kampanyası yürüttüler. Bir kişiye soruşturma açıldı. O da parti binaları yakılan partinin genel başkanına. Bizi kendilerine sütten çıkmış ak kaşık gibi yutturmaya çalışmasınlar. Biz devlet karşıtı değiliz. Faşist, zorba, barbar devlet karşıtıyız. Onu demokratikleştirmek istiyoruz. Halkın malı yapmak istiyoruz. Devlet, halkın elinden alınmış, göklere çıkarılmış. Biz yine onu halka indirmek istiyoruz" diye konuştu.

"BARIŞ DERKEN ONA BİAT ETMEYİ ANLIYOR"

Eşitlik yaklaşımı konusunda hükümeti eleştiren Demirtaş, hükümetin bu konuda yalan söylediğini savunarak şunları söyledi:

"Usta yalancı bunlar. Öbürü yeni başlamış yalancılığa ama diğeri usta. Sözde ustasının yanında yetişmiş ama daha tam öğrenememiş. Öbürü usta. Ayak üstü 10 tane yalan sıralar hissetmezsin bile. Kardeşlik kavramının içinin bu kadar boşaltıldığı başka bir ülke yoktur. Biz diyorlar 80 milyon kardeşiz. Bizim buna itirazımız yok. Kardeşlik kavramı altında kandırıyorsun bizi. Sen kendine oy verenleri kardeş, bizi düşman gibi görüyorsun. Barış kavramının içini boşaltmışsın. Barış derken kendisinin önünde diz çökme, ona biat etmeyi anlıyor. Oysa biz barış derken, özgürlüklerden, demokrasiden söz ediyoruz."

"İNADINA BERABER İNADINA HDP DİYECEĞİZ"

Devletin yönetim anlayışıyla sorunu olduklarını ifade eden Demirtaş, milliyetçiliğe, ırkçılığa bel bağlayarak değil, çoğulcu bir demokraside özgür yurttaşlar, özgür halklar olarak yaşama dışında hiçbir seçeneğimizin olmadığını dile getirerek, "Bizi bize düşman edenlere, etmeye çalışanlara inat, inadına beraber, inadına HDP diyeceğiz" dedi.

Demirtaş seçmenin her bir oyunun evet mührü basmaktan ziyade kendileri için bir talimat olduğunu dile getirerek İngiltere'deki seçmenlerin geçen seçimlerde verdiği desteği 1 Kasım'da da vereceğine inandığını ifade etti.

Demirtaş Londra'daki ziyareti kapsamında İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi binasını ziyaret etti ve BBC'de özel röportaj verdi. (Gonca YAĞCI/LONDRA/DHA)

Demirtaş: PKK silahları hangi betona gömecek?