Demirtaş: Niye, Allah Kürtçe bilmiyor mu?

Demirtaş: Niye, Allah Kürtçe bilmiyor mu?
Demirtaş: Niye, Allah Kürtçe bilmiyor mu?
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirerek "Devlet konuşacağı dili belirliyor. Türkçe dışında hutbe veremezsin diyor Diyanet. Niye Allah, Kürtçe bilmiyor mu? İngilizce bilmiyor mu?" dedi.

RADİKAL - CNN TÜRK'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın konuğu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı "Devlet konuşacağı dili belirliyor. Türkçe dışında hutbe veremezsin diyor Diyanet. Niye Allah, Kürtçe bilmiyor mu, İngilizce bilmiyor mu. Kendi yarattığı dili anlamıyor mu Allah? Sen niye engelliyorsun Diyanet olarak?" sözleriyle eleştirdi.Demirtaş, canlı yayında Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Mehmet Kaya Kurt'un resmi bir yazısını okuyarak sert sözlerle yüklendi.

 


  http://www.radikal.com.tr/134737613473767

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokrasi Pıtırcığı Hilal Kaplan. - blueknife

  Hilal Kaplan diye bir gazeteci yazar vardı. Bu AKP'nin ilk zamanları (AB'li zamanlar) televizyonlara çıkardı. Ülkenin üzerinde yılların "Kemalist-Kapitalist-Irkçı-Laikçi ama yine Mezhepçi" baskılarının yani bildiğimiz TC Devlet baskılarının cefasını çekmiş kesimler bir arayış içerisinde. Demokratik bir çıkış. Meseleler orta yerde Kürd Meselesi, Dindarların, Alevilerin Meseleleri, Siyasi Tutsakların Sorunları, Kapitalismin ağır sömürü düzeni. Hilal Kaplan isimli hanımefendiyi bu dönemde, ve benzerleri nagehan alçı-n.bengisu karaca-rasim ozan kütahyalı vb, tanımaya başladık. İyi de konuşuyorlardı aslında hemen hemen tüm toplum kesimlerinin doğal olarak şikayet ettikleri konular üzerine. Demokratikimsi konuşmalar. Hanım hanımcık beyefendicik gibilerdi sıradan gibilerdi. Sonra pek değiştiler bakın o eski hallerinden eser kalmamış. Bir lokma bir hırka der İslam ve Hz Peygamber Muhammed Mustafa. Bu takım bayağı bir semirmiş, zenginleşmiş yeni bir hakim sınıf oluşturmuş Devleti ele geçirmişler belli:-). Hükümran olmuşlar, efendi. Din olmuşlar-Müslümanlık onlardan sorulur olmuş. Sözün kısası Ayşe Şule'yi Hilal Kaplan sanasım geliyor. belki nagehan alçı'dır. Yok yok AKP'lidir kesin:-)))

  korkak cesaret - ex nihilo

  sorun sadece hutbelerin türkçe dışında bir dilde okunamaması mı? yoksa ezanın da kürtçe okunamaması mı? allah tabiiki kürtçe de biliyor, türkçe ingilizce bildiği gibi. peki o zaman neden "namaz' kürtçe kılınamıyor, neden yıllarca kuran-ı kerim'in arapça dışında bir dilde tercümesi yapılamadı? bu zayıf cesaretle sorunları dönüştürüleceğine inanmam şöyle dursun, muhalefet boşluğunu dolduran bir partinin görevini ancak bu kadar yapabilmesi arap milliyetçilerini daha da cesaretlendireceğine yönelik inancım daha da artıyor.. çünkü uzayda sıfır anlamında yokluk yoktur. ne kadar yer kaplarsanız bıraktığnız boşluk kadar karşı maddeye yer verirsiniz. bu kadar maddesi olan bir muhalefetten bu büyüklükte karanlık enerjiye ve karanlık maddeye sahip bir iktidar çıkar.

  samimi bir konuşmaydı - user986363

  Akşamki programda demirtaş gayet mantıklı ve samimi konuştu. Ümit ediyorum ki konuşmalarındaki bu samimiyeti seçimlerden sonra icraat olarak hdp nin tamamında görürüz. Hdp çok sağduyulu olmalı, şovenist ve popülist davranmamalı. Şiddet dilini kesinlikle kullanmamalı ve tabanına da bunu telkin etmeli. Kürt sorunu çok bilinmeyenli bir denklem. Türk kürt sağ sol sünni alevi toplumun tüm kesimleri olarak bu konuda hepimizin günahı olduğunu düşünüyorum. Ben artık tek bir kişinin bile bu sorundan dolayı burnunun kanamasını istemiyorum. Bu aslında herkesin isteği. Tüm sorunlarımızı konuşarak halletmeliyiz. Şiddet ve nefret dili hiç bir zaman yaralarımızı sarmayacak aksine üstünü daha da kaşıyacak.

  Allah'ı sahiplenmek... - kapetto

  Evet, Allah tektir, ama sadece onların Allah'ıdır. Onların Allah'ı Kürtçe bilmez, İngilizce bilmez.. Sadece Sünni Türkçe ve Sünni Arapça bilir. Onlar kendileri dışında kalanları Allah'sız bellerler... Onlar kendi iktidar ve hakimiyetleri için Allah kavramını ve dini bir araç olarak kullanmaktan çekinmezler...Tarih hep böyle tekerrür etmiştir...

  Kendi diliyle ibadet - bizeke

  hocanın cuma hutbesini anlayamıyor.Zira hutbe hep Türkçe veriliyor. Sorun burada başlıyor. Cuma namazı Müslümanlar için farz bir namaz. Kürtere kürtçe hutbe okunan ayrı bir cami mi tahsis edilmeli? Bu ayrımcılığı körükler doğru değil.Diğer bir hal çaresi hutbenin hem Türkçe hem de Kürtçe okunması. Bu akla daha yakın görünüyor. Camide bulunan herkez hutbenin bereketinden yararlanabilir. Diyeceksiniz ki . yüz yıldır insanlar Arapca dualarla belki de duaların ne dediğini anlamadan namaz kıldılar ve halen kılıyorlar. Türkçe bilmeyen Kürt Müslüman vadandaşlar da hutbeyi de anlamadan dinleseler ne fark var. Burada devreye Türkçe İbadet konusu ortaya çıkıyor. Acaba insanlar ibadetlerini kendi bildikleri lisanla anlayarak yapsalar bu ibadetlerin kendi üzerindeki olumlu ve ulvi etkisi daha fazla olmaz mı? Dinin insanlardan ne istediğini öğrenmek ve bunu bilerek ibadet etmek akla ve mantığa hatta dine daha fazla uygun olmaz mı?

  Kafa karisikligi - Ayse Sule

  "Vatandas gunde bes vakit kendi ana dilinde ibadet ediyor zaten" derken?! Yoksa sen namaz kilarken, Fatiha'yi ve diger Kuran surelerini/ayetlerini Kurtce mi okuyorsun Demirtas? Kafandaki karisiklik diline vurmaya devam ediyor. Aynen devam. Bilen biliyor zaten de bilmeyen dindar Musluman Kurtler de bilecek bu gidisle.

  DIYANET KAPATILSIN - Equalizer001

  RADIKAL-HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirerek "Devlet konuşacağı dili belirliyor. Türkçe dışında hutbe veremezsin diyor Diyanet. Niye Allah, Kürtçe bilmiyor mu? İngilizce bilmiyor mu?" Bu konuda Selahattin Demirtas?a katiliyorum. Yuzyillardir ne soyedigini bilemeden Imamin rituellerini takip eden cemaat, bir de bilmedigi Arapca-Turkce karisimi hutbe dinlerse, camiden bir sey ogrenmeden, sadece ibadet ettigi hissi ile ayrilir. Anadolu insanimizim din cahili kalmasinin en buyuk sebeplerinden biri de anadilinde Kuran okuyup,namaz kilip hutbe dinleyememesidir. Demirtas, iktidar olursam ?Diyaneti kapatirim? sozu AKP oklarina hedef oldu. Basbakan Davutoglu neden kapatacaksin (?) diye sormadan Diyanetimizden ne istiyorsun(!) diye saldiriya gecti ve bununla bir cok seveninin saygisini kaybetti. Egitici ve ogretici kulturden gelen Davut oglu bu hatayi nasil yapar (?) aklim almiyor. Camilerimizin icler acisi durumuna bir bakin; kadin, cocuk, ve engelliler camiden dislanmis durumda. Icinde genclerin kullanabilecegi ne bir kutuphane var ne de internet. Cuma Namazinin amaci namazdan sonra Muslumanlari kaynastirmak ve sosyal problemlerini konusmak olugu halde namazi kilan arkasina bakmadan camiden kacip gidiyor. Eger bir kurum 100 senedir dinler arasi ayirimcilik yapiyor ve kendini bulundugu caga uygun yenilemiyorsa O? kurumun acik olmasi kapali olmasindan daha zararlidir. ?Din, düşünce ve inanç özgürlüğü elinden alınan bir insan, açık hapishanededir. __A. N. WHITEHEAD