Demirtaş: Öcalan'ın heykelini dikeceğiz

Demirtaş: Öcalan'ın heykelini dikeceğiz
Demirtaş: Öcalan'ın heykelini dikeceğiz
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Mardin'de konuştu, "Öcalan'ın heykelini bu meydana dikeceğiz". Demirtaş'ın konuşmasının ardından polisin biber gazlı müdahalesi geldi.

 

 

 

MARDİN - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Taleplerin kabul edilmesi Türkiye 'yi ileri götürecek bir adımdır. Türkiye'nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı” dedi.
Demirtaş, Mazıdağı ilçesinde, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için yürüyüş yapmak isteyen BDP'lilere polisin müdahale etmesi sonucunda çıkan olaylarda başından yaralanan BDP İl Genel Meclis Üyesi Emanet Eneş'i evinde ziyaret etti. Eneş'e geçmiş olsun dileklerinde bulunan Demirtaş, Derik ilçesinde partililerle bir araya geldikten sonra Kızıltepe ilçesine geçti.
Demirtaş, Kızıltepe'deki Özgürlük Meydanı'nda toplanan partililere konuşmasında, kendisini dinlemek için meydanda toplanan gruba polisin müdahale ettiğini söyleyerek, “Alana gelmeden önce bir müdahale olmuş, demişler ki; 'Öcalan posterini asamazsınız.' Onu diyenlere açıkça sesleniyoruz; Kürtlerin katili Kenan Evren’in heykelini dikebiliyorlar da, bir halk önderinin posterini mi açamaz. Siz ne diyorsunuz be! Biz bu meydana Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini… Bazı posterler asıldı diye müdahale ediyorsunuz, copla panzerle, gaz bombalarıyla bu halkı durduramazsınız. Siz bunu daha anlayamadınız mı?” diye konuştu


“TÜRKİYE’Yİ İLERİ GÖTÜRÜR”

Cezaevlerindeki açlık grevlerine de değinen Demirtaş, “Taleplerin kabul edilmesi Türkiye'yi ileri götürecek adımdır. Türkiye'nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Erdoğan'ın Kürtlerin taleplerini yerine getirmeyi gurur meselesi yapıyor. Bu gururdan vazgeçmesi gerekir. Bizler bu yola çıkarken halkımıza söz verdik. Karşımıza ne zorluklar çıkarsa çıksın özgürlüğü armağan edeceğiz, bedeli neyse ödeye ödeye bu günlere geldik. Kürtçe ıslık çalmanın yasak olduğu günlerden geldik. Kürt halkı bu yola canını feda etmiş. Tüm kesimin bu konuda duyarlı olmalarını istiyorum, Erdoğan iyi bilmelidir ki, açlık grevine girenler şov yapmıyor. Daha önceki yıllarda Kemal Pirler, Hayriler, Mazlumlar da mı şov yapıyorlardı. Barış için açlık grevleri için müzakereler derhal yapılmalıdır. Talepler bir an önce yerine getirilmelidir.”


KONUŞMANIN ARDINDAN MÜDAHALE


Demirtaş'ın konuşmasının ardından, meydanda bekleyen grup ve polis arasında arbede yaşandı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Sokak aralarına dağılan grubun, taşlı saldırıda bulunduğu iş yerlerinde maddi hasar oluştuğu görüldü. (Ajanslar)