Demirtaş: Önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile görüşeceğiz

Demirtaş: Önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile görüşeceğiz
Demirtaş: Önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile görüşeceğiz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu ile beklenen görüşmesinin önümüzdeki hafta yapılacağını söyledi. Demirtaş, "Demokratik yollardan direneceğiz, ülkemizi barışa ulaştıracağız" dedi.

RADİKAL – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son dönemde yaşananlarla ilgili olarak önümüzdeki hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’yla bir araya geleceklerini söyledi.

Farklı illerden meslek odaları ve birliklerinin başkanlarıyla bir araya gelen Demirtaş, toplantı öncesi bir açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Kılıçdaroğlu ile görüşebileceğinizi söylemiştiniz bu konuda bir gelişme var mı” sorusu üzerine Demirtaş, “Evet, kısmet olursa önümüzdeki hafta görüşeceğiz. Siyasiler böyle zamanlarda görüşüp konuşmayacaksa hiçbir zaman görüşmesin. Sayın Davutoğlu, Sayın Bahçeli de dahil; bizi yok sayanlar ve hiçleştirenler de dahil olmak üzere herkese kapımız açıktır. Biz de barış için her kapıya gideriz” dedi.

Demirtaş’ın sözlerinden öne çıkan bazı noktalar şöyle:

PKK EYLEMLERİ

Bölgedeki araç yakma olaylarını kesinlikle tasvip etmiyoruz. Derhal, mazeretsiz bir şekilde durdurulması gerekir. Ellerin tetikten çekilerek masaya geçilmesi lazım. Konuşmak küçültücü bir şey değildir. Devlet için küçültücü bir şey değildir. PKK için onur kırıcı bir şey değildir. ‘Teslim ol’ demek yerine masaya davet etmek gerekir. Silaha dönüş bir seçenek olarak düşünülmemelidir. Demokratik yollardan direneceğiz, ülkemizi barışa ulaştıracağız.

ERKEN SEÇİM E ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci erken seçimi bekleyemeyecek kadar naziktir. Geçici hükümet savaş kararı alabiliyor da barış kararı mı alamıyor? Beklememek lazım. Her gün canlar gidiyor. Erken seçim karar alınsa da bizim tarafları masaya döndürecek bir siyasi irada göstermemiz lazım. ‘Tek başıma iktidar olana kadar ülkeyi seçimden seçime götürürüm’ demekle olmaz. 7 Haziran sonuçlarının tanınmasını istiyoruz.

AZINLIK HÜKÜMETİ

Azınlık hükümeti, erken seçim olur. Bunlara itirazımız yok, saygı duyarız. Halkın huzuruna çıkar, sonuçlara saygı duyuyoruz. Seçim sonuçlarını saygı duymayanlar belli. Bizim aciliyetimiz oyları saymak, sandık falan değil, canlar gidiyor canlar. Bunu durdurmamız lazım, bundan daha acil bir şey olabilir mi? Bütün anaların eli yüreğinde. Barış sözümüz var, halklara karşı mahcup olmamak istiyoruz. ‘Her şeye rağmen siyaset kanalları açıktır’ mesajı verilmesi gerekir.

ERDOĞAN, DAVUTOĞLU VE BAHÇELİ'YE KAPIMIZ AÇIK

Önümüzdeki hafta Sayın Kılıçdaroğlu’yla bir araya geleceğiz. Henüz günü, saati belli olmadı. Biz diyaloga açığız. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Bahçeli dahil olmak üzere barış için bizim kapılarımız açıktır, biz de barış için tüm kapılara gideriz. Siyasetçiler bugünlerde konuşmayacaklarsa, birbiriyle diyalog kurmayacaklarsa bir daha mümkünse ilelebet konuşmasınlar."

DOKUNULMAZLIKLAR 

Barışın önünde engel olduğumuza yürekten inansak, biz görevlerimizi bırakırız ki barış olsun. Mevzu bizim koltuklarımız, bizim makamlarımız değil. Eğer biz aradan çekilirsek, parlamento da olmazsak barış gelecekse biz canımızı vermeye hazırız, ne koltuğu? Bu kadar net bu kadar samimiyiz. Dokunulmazlıklarımız kalkacak diye ilkelerimizden ve ahlaklarımızdan, savunduğumuz şeylerden vaz mı geçeceğiz? Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle vaz mı geçti? O günler bitti. Bakın Leyla Hanım yeniden parlamentoda, onu içeri atanlar nerede?